مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش ایجاد درگاه پرداخت اینترنتی

0

برای ایجاد پرداخت آنلاین در سایت اولین قدم ، اقدام به ثبت درخواست برای ساخت درگاه پرداخت اینترنتی می باشد. در این پروسه که به صورت اداری صورت می باشد شما میتوانید اقدام به گرفتن درگاه پرداخت بانک ملت، یا هر بانک دیگری که قصد دارید از خدمات درگاه پرداخت اینترنتی که ارائه میدهد استفاده کنید. با گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی میتوانید امکان پرداخت آنلاین در سایت را برای کاربران و مشتریان خود فراهم کنید. حال این کاربران میتوانند در قبال انجام یک خدمت که به آنها ارائه میدهید هزینه‌ای واریز کنند یا اینکه محصولی که برای فروش قرار دادید امکان خرید انلاین و بدون نیاز به طی پروسه سنتی برای پرداخت هزینه را خواهد داشت. یا حتی ممکن است از پرداخت آنلاین برای حمایت مالی هم استفاده کنید.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله نحوه گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی و پروسه‌ای که باید برای فراهم کردن راه اندازی پرداخت آنلاین طی کنید را آموزش می دهد .کاربران برای هر هدفی که قصد استفاده از درگاه پرداخت آنلاین را دارند لازم است برای این کار که از شرکت‌هایی که درگاه پرداخت اینترنتی ارائه میدهند استفاده کرده و با عضویت و ثبت درخواست از طریق فرم درخواست درگاه پرداخت اینترنتی اقدام به ساخت درگاه پرداخت اینترنتی بانکی در سایت خود کنند.

نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

برای گرفتن درگاه پرداخت آنلاین نیازی به مراجعه حضوری به بانک نیست و باید درخواست خودرا برای شرکت‌هایی که مسئول ارائه درگاه پرداخت اینترنتی هستند ارسال کنید. این کار توسط شرکت‌های واسطه که زیر نظر بانک فعالیت دارند انجام میگیرد که برای استفاده از خدمات درگاه پرداخت آنلاین، شما باید فرم درخواست درگاه پرداخت اینترنتی بانکی که به صورت آنلاین است پر کنید. پس از پر کردن این فرم آنلاین درخواست شما توسط شرکت مورد بررسی قرار میگیرد و باقی مراحل را میتوانید برای گرفتن درگاه پرداخت بانک طی کنید که در ادامه به توضیح این مراحل می‌پردازیم.

به طور کلی دو نوع درگاه پرداخت آنلاین داریم. مرسوم‌ترین حالت این است که به صورت مستقیم این درگاه را تهیه کنیم که دارای شرایطی است که از جمله آنها این است که نماد اعتماد داشته باشید. دومین حالت هم درگاه پرداخت واسط  است که در این نوع درگاه پرداخت یک سری شرکت‌ها به عنوان واسطه عمل می‌کنند و با فراهم کردن بستر پرداخت اینترنتی امکان پرداخت پول را به صورت آنلاین به سایت شما خواهند داد. اما تفاوتی که در درگاه پرداخت مستقیم و واسط وجود دارد اینست که در این درگاه نیازی به داشتن نماد اعتماد ندارید. گذشته از این باید مبلغی را به عنوان کارمزد به شرکت دهید و علاوه بر این هم تسویه حساب در درگاه پرداخت واسط به صورت خودکار نیست.

درگاه پرداخت مستقیم

در این نوع درگاه پرداخت شما با شرکتی که طرف قرارداد با بانک است و امکان ارائه درگاه پرداخت اینترنتی از سوی بانک به این شرکت محول شده در ارتباط هستید. به عنوان مثال در حال حاضر اگر قصد گرفتن درگاه پرداخت بانک ملت را داشته باشید باید درخواست خود را به شرکت به‌پرداخت ملت ارسال کنید. این نوع درگاه‌ها برای سایت‌های بزرگ و پر تراکنش بسیار مهم است که روزانه مبالغ بالایی را از مشتری خود دریافت می‌کنند. به عنوان مثال فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا که روزانه بیش از یک میلیارد تومان تراکنش دارد و باید از این نوع درگاه استفاده کند.

برای استفاده از این نوع درگاه نیاز به دریافت نماد الکترونیکی از سایت ای نماد دارید که سایت شما باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. البته گرفتن این نماد اعتماد برای خود، مراحل سختی  دارد که باید صبر و حوصله کافی برای گرفتن نماد اعتماد داشته باشید. بنا به تجربه شخصی که در گرفتن نماد اعتماد داشتم و از طرفی تجربیات بلاگرها که از مراحل این روند مطالبی را منتشر کرده که با یک جستجوی ساده میتوانید به آنها برسید، پیشنهاد می‌کنم که، اگه سایت شما به گونه‌ای است که تعداد تراکنش بالایی در آن انجام نمیگیرد سعی کنید سمت استفاده از درگاه پرداخت مستقیم نروید. چرا که گرفتن نماد اعتماد و از طرف دیگر مراحلی که باید طی کنید کمی طولانی است. اما اگر تعداد تراکنش‌ها و مبالغی که دریافت می‌کنید بالا است حتما از درگاه پرداخت مستقیم استفاده کنید.

نکته دیگر که وجود دارد این است که در درگاه پرداخت مستقیم وقتی پولی از طریق سایت شما جابجا میشود، نهایتا تا ۲۴ ساعت هزینه واریز شده از سمت مشتری به شماره حسابی که برای گرفتن درگاه پرداخت به شرکت معرفی کردید، واریز میشود که این کار بدون نیاز به درخواست تسویه و کاملا رایگان می باشد که نیازی به کسر کارمزد از پول هم ندارد.

مراحل گرفتن درگاه پرداخت مستقیم

برای گرفتن درگاه پرداخت مستقیم از هر بانک لازم است که ابتدا شماره حسابی در بانکی که قصد استفاده از درگاه پرداخت آن را دارید داشته باشید. البته همه درگاه‌ها این مورد را الزامی نمیدانند. به عنوان مثال اگر بخواهید از درگاه سامان کیش استفاده کنید، نیازی به داشتن شماره حساب در بانک سامان ندارید. اما اگر قصد گرفتن درگاه پرداخت از بانک ملت را داشته باشید حتما باید یک شماره حساب در بانک ملت داشته باشید. پس قبل از هر چیزی از شرایط این کار مطمئن شوید و سپس مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا وارد سایت ای‌نماد شده و کارهایی که باید برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی انجام دهید را طی کنید.
 • سپس با رفتن به سایت شرکتی که برای ارائه درگاه پرداخت بانکی با بانک مد نظر شما طرف قرارداد است اقدام به پر کردن فرم درخواست درگاه پرداخت اینترنتی کنید.
 • پس از اینکه درخواست شما بررسی و تایید شد جزییات درگاه پرداخت اینترنتی که شامل شماره ترمینال، نام کاربری و رمز است برای شما ارسال خواهد شد. یا اینکه از شما خواسته میشود که قرارداد کتبی برای گرفتن درگاه پرداخت را در دو نسخه چاپ و امضا کنید و در نهایت به آدرس پستی شرکت ارسال کنید.
 • برخی شرکت‌ها اقدام به ارائه فرصت یک ماهه برای ارسال قرارداد می‌کنند که در آن باید اقدام به پر کردن فرم قرارداد و امضای تمام صفحات در دفتر ثبت اسناد رسمی کرده و در نهایت قرارداد را در دو نسخه برای شرکت ارسال کنید. اگر در طی این مدت یک ماهه قرارداد را ارسال نکنید درگاه به حالت معلق شده می شود و امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

برای ارسال درخواست درگاه پرداخت اینترنتی هر بانک می‌توانید از لیست زیر استفاده کرده و با شرکتی که طرف قرارداد با این بانک‌هاست در ارتباط باشید.

با طی کردن مراحل بالا و ارائه اطلاعات درگاه حالا وقت این است که بر اساس مستنداتی که برای هر درگاه پرداخت اینترنتی وجود دارد کارهای برنامه نویسی برای استفاده از درگاه را انجام دهید. البته در این بین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید از قبل امکان استفاده از این درگاه‌ها به صورت افزونه تهیه شدن که برخی به صورت رایگان و برخی به صورت تجاری هستند که باید آنها را خریداری کنید.

درگاه پرداخت واسط

این نوع درگاه‌ها به صورت یک واسطه یا یک شرکت ثالث عمل می‌کنند. روش انجام کار در درگاه پرداخت واسط به این صورت است که این شرکت‌ها از چند بانک مختلف به همان روش بالا اقدام به اخذ درگاه پرداخت مستقیم کرده‌اند. حال شما میتوانید از درگاه پرداختی که ارائه این شرکت‌ها ارائه میدهند استفاده کرده و هزینه‌های خود را دریافت کنید. هزینه‌های واریزی پس از تسویه حساب از سوی بانک به حساب این شرکت‌ها واریز شده و پس از به حد نصاب رسیدن مبلغ میتوانید با ارسال درخواست تسویه مقدار پولی که در حساب کاربری به صورت موجودی قرار دارد را دریافت کنید.

برای استفاده از درگاه پرداخت واسط نیازی به تهیه نماد اعتماد ندارید. کافیست وارد یکی از این سایت‌ها شده و پس از ثبت نام در سایت، اسکن کارت ملی و اسکن شناسنامه که برای احراز هویت از شما خواسته میشود ارسال کنید. حالا مدتی صبر کنید که اطلاعات هویتی شما تایید شده و اقدام به ثبت آدرس سایت برای فعال کردن درگاه بگیرید.

با ارسال این درخواست درگاه برای دامنه سایت پس از تایید شدن دامنه یک API در اختیار شما قرار میگیرد که از این API میتوانید برای استفاده از پرداخت آنلاین در سایت خود استفاده کنید. در مرحله بعد هم میتوانید با اعلام شماره کارت، شماره حساب، شماره شبا و سایر اطلاعاتی که برای حساب مقصد جهت واریز وجه لازم است را ارسال کنید تا هر زمان که موجودی حساب شما در این سایت‌ها به حد نصاب رسید، درخواست وجه کرده و هزینه واریزی که مشتریان به شما پرداخت کردن را دریافت کنید.


درگاه پرداخت مستقیم یا واسطه؟

استفاده از هر کدام از این درگاه‌های پرداخت دارای مزایا و معایبی است که در زیر بنا به تجربه به معرفی مزایا و معایب استفاده از درگاه پرداخت واسط و مستقیم میپردازیم.

درگاه پرداخت مستقیم

 1. استفاده از این درگاه به دلیل نیاز به برخی مجوزها و ارسال قرارداد مدتی زمانبر خواهد بود.
 2. نیاز به گرفتن نماد اعتماد الکترونیک دارید.
 3. هنگام پرداخت پول کارمزدی از مشتری دریافت نخواهد شد. همچنین برای تسویه حساب نیز کارمزدی از شما دریافت نشده و میتوانید از درگاه پرداخت اینترنتی رایگان استفاده کنید.
 4. تسویه حساب به صورت خودکار بوده و نهایتا پس از ۲۴ ساعت از پرداخت مشتری، وجه واریزی از سمت شرکت به حساب شما واریز خواهد شد.
 5. تسویه حساب‌ها به صورت پایا هستند و مستقیما به حساب واریز می‌شوند. بنابراین کارمزدی بابت پرداخت مبلغ از شما دریافت نخواهد شد.
 6. به دلیل مستقیم بودن، افزونه و ماژول‌های پرداخت مستقیم به صورت عمومی نبوده و باید از سایت‌های ارائه دهنده، افزونه درگاه پرداخت اینترنتی را برای بانک مورد نظر خریداری کنید. سپس اطلاعات درگاه پرداخت خود را که شامل شماره ترمینال، نام کاربری و رمز میشود را در تنظیمات افزونه وارد کرده و از آن استفاده کنید.
 7. امکان ساخت درگاه پرداخت تلگرام یا اینستاگرام برای دریافت هزینه از طریق شبکه‌های اجتماعی در این روش فراهم نیست.

درگاه پرداخت واسط

 1. استفاده از این درگاه‌ها در زمان کوتاهی فراهم است. به طوری که به محض شروع کار برای دریافت درگاه پرداخت در کمتر از یک ساعت می‌توانید از آن استفاده کنید.
 2. نیاز به گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی ندارید.
 3. درگاه‌های واسط بر اساس تنظیماتی که بر روی درگاه انتخاب می‌کنید میشود کارمزد را از مشتری دریافت کرد یا اینکه هنگام تسویه حساب این کارمزد را پرداخت می‌کنید. این کارمزد پایین بوده و معمولا کمتر از ۲ درصد مبلغ پرداخت شده است. در برخی درگاه‌ها شرایطی فراهم شده که اگر مبلغ پرداختی بیش از X تومان بود کارمزدی دریافت نخواهد شد.
 4. پس از واریز وجه توسط مشتری پول به حساب شرکت واسط واریز میشود و برای تسویه حساب باید درخواست خود را از طریق تیکت برای تسویه حساب ارسال کنید.
 5. پس از تسویه حساب اگر به صورت کارت به کارت باشد یا نیاز به پرداخت سریعتر داشته باشید مبلغ ۵۰۰ تومان کارمزد از آن  کم میشود. اما اگر به صورت پایا باشد رایگان خواهد بود.
 6. به دلیل وجود ماژول‌ها و افزونه‌های مختلف برای سیستم‌های مدیریت محتوای آماده همچون وردپرس، نیازی به برنامه نویسی ندارید و میتوانید از ابزاری که این درگاه‌ها به صورت افزونه قرار دارد استفاده کنید.
 7. امکان ساخت درگاه پرداخت تلگرام یا اینستاگرام برای دریافت هزینه از طریق شبکه‌های اجتماعی در این روش وجود دارد. حتی میتوانید از قابلیت‌هایی مانند خواندن کد QR برای پرداخت آنلاین یا صفحه پرداخت شخصی با امکان ساخت فرم دلخواه استفاده کنید.
 8. امکان استفاده به صورت مستقیم با پرداخت هزینه یا کارمزد بیشتر فراهم است. یعنی میتوانید در صفحه درگاه پرداخت شاپرک، به جای نمایش نام و آدرس شرکت واسط نام، آدرس سایت و لوگو نمایش دهید. در این صورت مانند این است که شما از درگاه پرداخت مستقیم استفاده می‌کنید.

درگاه پرداخت‌های واسط مختلفی هم وجود دارند که میتوانید ازآنها استفاده کنید.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید با مراحلی که باید برای گرفتن درگاه پرداخت آنلاین بانکی طی کنید آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .