مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش ایجاد rss وردپرس و نحوه تعمیر فید وردپرس

0

rss وردپرس و یا همان فید وردپرس یک تابع نرم افزاری است که با استفاده از آن اجازه دسترسی سایت به feedreaders ها یا همان فیدخوان‌ها صادر شده و قادر خواهند بود تا مطالب و آپدیت‌هایی که در بخش‌های دیگر سایت که از rss وردپرس پشتیبانی می‌شود را به صورت خودکار دنبال کنند.

پست های مرتبط

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به آموزش ایجاد rss وردپرس و نحوه تعمیر فید وردپرس می پردازد که کاربران با استفاده از فید وردپرس قادر خواهند بود مطالب جدید وبسایت را دنبال کرده و به آنها دسترسی داشته باشند..

چندین نوع مختلف از فید وجود دارد که فیدخوان‌ها می‌توانند آنها را دنبال کرده و یک سایت را بخوانند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ATOM
  • RSS وردپرس
  • فایل‌های RDF.
  • Feed
  • و…

وردپرس نیز به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای سایت از این فیدها پشتیبانی می‌کنید و امکان ساخت و استفاده از rss در آن وجود دارد که وجود همین فید توانسته تا قدرت سئو وردپرس را در کنار موارد دیگری که دارد دوچندان کند. برای استفاده از فید وردپرس کافی است تا از آنها در کنار تابع ()bloginfo در فایل‌های قالب وردپرس استفاده کرده و امکان دسترسی به فید سایت را برای کاربران و فیدخوان‌ها فراهم کنید که برای استفاده از آنها کافی است تا به صورت زیر بسته به نوع فید مورد نظر که میخواهید از آن استفاده کنید در هر یک از مکان قالب که قصد دارید از کدهای ارائه شده در زیر استفاده کنید.

آدرس فید ATOM

آدرس فید RDF/RSS 1.0

آدرس فید RSS 0.92

آدرس فید RSS 2.0

آدرس فید نظرات در RSS 2.0

بنابراین همانطور که مشاهده می‌کنید برای استفاده از فید وردپرس می‌توانید از ۴ نوع فید برای نمایش و به‌روزرسانی هایی که در سایت ایجاد میشود برای فیدخوان‌ها ازآن استفاده کنید که از این بین فیدهای RSS جزو پرکاربردترین و شناخته شده ترین فیدها می باشد .

آموزش ایجاد rss وردپرس

همانطوری که اشاره شد وردپرس امکان استفاده از فید را برای سایت فراهم کرده و به صورت پیشفرض بر روی سایت فعال است و تنها کافیست برای استفاده از آن در سایت ابتدا مکان مورد نظر از قالب را که قصد دارید تا فید سایت نمایش داده شودرا انتخاب کنید و سپس آن را با استفاده از کدهایی که در ادامه معرفی می‌شود  در آن مکان مورد نظر نمایش دهید. این مکان میتواند در سایدبار، هدر سایت، فوتر سایت و یا در هر بخشی که بخواهید فید وردپرس را نمایش دهید قرار بگیرد. اما قبل از اینکه به نحوه نمایش فید در وردپرس بپردازیم ابتدا به معرفی تمام بخش‌هایی که وردپرس در آنها امکان استفاده از فید را فراهم کرده می‌پردازیم.

پیدا کردن آدرس فید وردپرس

قبل از هرکاری لازم است تا آدرس فید اصلی سایتتان را در وردپرس پیدا کنید. اگر از پیوند یکتای پیشفرض استفاده می‌کنید آدرس فید شما در ۴ نوع فیدی که وردپرس امکان استفاده از آنها را فراهم کرده به شکل زیر خواهد بود که برای مراجعه به آدرس فید سایت خود کافیست به جای نمونه‌های زیر آدرس دامنه خود را وارد کنید.

اما اگر از پیوند یکتای سفارشی و دلخواه در وردپرس استفاده می‌کنید امکان دسترسی به فید از طریق آدرس‌های بالا ممکن است برایتان فراهم نباشد برای یافتن ادرس فید سایت در حالتی که از پیوند یکتای سفارشی استفاده می‌کنید باید مشابه نمونه‌های زیر باشد. در این مورد هم کافیست به جای دامنه ذکر شده در این نمونه‌ها آدرس خود را جایگزین کنید.

آدرس فید وردپرس برای بخش دیدگاه‌ها

وردپرس برای دیدگاه‌های ارسالی که در نوشته‌های سایت ارسال میشود هم یک فید مجزا در نظر گرفته که با استفاده از این نوع فید می‌توانید به دیدگاه‌های هر نوشته دسترسی داشته باشید. در صورتی که از پیوند یکتای پیشفرض وردپرس استفاده می‌کنید فید نظرات وردپرس به صورت زیر خواهد بود.

اما اگر از پیوند یکتای سفارشی استفاده می‌کنید کافیست برای دسترسی به فید نظرات در وردپرس به آدرس زیر مراجعه کنید.

آدرس فید وردپرس برای بخش دسته‌بندی و برچسب

علاوه بر دیدگاه‌ها در صفحه دسته‌بندی و برچسب نیز قادر خواهید بود از فید وردپرس استفاده کنید تا کاربران مطالبی را که در یک دسته‌بندی و برچسب خاص قرار دارند را بر اساس فید وردپرس دنبال کنند. اگر از پیوند یکتای پیشفرض استفاده می‌کنید برای نمایش فید وردپرس در یک دسته بندی خاص کافیست مشابه نمونه زیر به آن دسترسی پیدا کنید. در نمونه زیر فید دسته‌بندی که با آی‌دی ۴ می‌باشد نمایش داده شده و همچنین در نمونه دوم فید برچسب با عنوان tagname قابل دسترسی خواهد بود.

اما در صورتی که از پیوند یکتای دلخواه استفاده می‌کنید کافی است برای دسترسی به فید دسته بندی و برچسب وردپرس مشابه نمونه‌های زیر عمل کرده و به جای categoryname نامک دسته‌بندی و به جای tagname نیز نامک برچسب مورد نظر خود را وارد کنید.

آدرس فید وردپرس برای نویسندگان

هر نویسنده و کاربری که در وردپرس ثبت نام می‌کند نیز دارای یک فید RSS وردپرس خواهد بود که از طریق آن کاربران و فیدخوان‌های می توانند به مطالب و داده‌هایی که هر کاربر آنها را منتشر کرده است را از طریق فید وردپرس دنبال کرده و مشاهده کنند. برای دسترسی به فید نویسنده کافی است مشابه نمونه زیر عمل کرده و به جای authorname نام کاربری کاربر مورد نظر را وارد کنید تا به فید مطالب وی دسترسی پیدا کنید.

آدرس فید جستجوی وردپرس

جستجو در وردپرس نیز از امکان استفاده از فید و RSS وردپرس مستثنی نیست و میتوانید تا در فرم جستجوی وردپرس هم از طریق فید اقدام کرده و به مطالب موجود دسترسی داشته باشید. در صورتی که فید یک جستجو را دنبال کنید مطالبی که در این عنوان جستجو قرار داشته باشند از طریق فید وردپرس در دسترس خواهند بود که کافی است مشابه نمونه زیر به جای searchterm عبارت مورد نظر برای جستجوی سایت را وارد کنید.

استفاده از فید وردپرس در سایت

حالا که با انواع فید وردپرس آشنا شدید برای استفاده از هر نوع از فیدهایی که وردپرس از آنها پشتیبانی میکند کافیست در هر مکان که قصد دارید فید وردپرس مورد نظرتان را نمایش دهید از یکی از نمونه کدهای زیر در فایل‌های هدر، سایدبار، فوتر و یا هر بخش از قالب سایت که میخواهید فید وردپرس نمایش داده شود استفاده کنید.

نحوه تعمیر فید وردپرس

گاهی اوقات پیش می آید که به دلیل نصب یک افزونه و یا استفاده از یک قطعه کد در فایل فانکشن قالب که عموما با Space اضافه در کدهای درج شده به وجود می آید، فید سایت شما دچار مشکل شده و زمانی که به آدرس فید مورد نظر مراجعه می‌کنید با خطایی در صفحه مواجه خواهید شد. در چنین نوع خطایی بسته به نوع مرورگری که از ان استفاده می‌کنید خط و ستون مشکل دار در کدهای خوراک سایت به شما معرفی خواهد شد که به راحتی می‌توانید آنها را بررسی کرده و مشکل را برطرف کنید. نمونه‌ای از این خطا مشابه زیر خواهد بود.

حال برای رفع این مشکلات باید بر اساس خطای نمایش داده شده خط و ستون مورد نظر را بررسی کرده و خطا را با ویرایش فایل مربوطه از بین ببرید. اما اگر مشکل حل نشد می‌توانید تا با استفاده از افزونه Fix My Feed RSS Repair فید وردپرس خود را تعمیر کنید. قبل از هر کاری ابتدا افزونه مورد نظر را دانلود کرده و در سایت خود نصب کنید. اگر با نحوه نصب و فعال کردن افزونه آشنایی ندارید می‌توانید تا از مقاله آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس استفاده کنید.

افزونه Fix My Feed RSS Repair تا به امروز موفق به کسب بیش از ۵٫۰۰۰ نصب فعال و امتیاز ۴٫۲شده است که با استفاده از این افزونه قادر به تعمیر فید وردپرس خواهید بود. پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با عنوان RSS Feed Fix در بخش ابزارها پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه خواهد شد، روی منوی مورد نظر کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید و سپس روی دکمه Fix Feed که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید کلیک کنید تا عملیات تعمیر فید وردپرس در سایت شما انجام گیرد.

آموزش ایجاد rss وردپرس و نحوه تعمیر فید وردپرس

بررسی بهینه بودن RSS وردپرس

شاید در حالت عادی که فید سایت خود را مشاهده می‌کنید در ظاهر همه چیز کاملا صحیح و درست باشد. اما اگر میخواهید مطمئن شوید فید سایت شما کاملا بهینه سازی شده و مشکلی در فید وردپرس شما وجود ندارد لازم است با یک ابزاری آن را مورد بررسی قرار دهید. یکی از بهترین ابزارهای آنلاین برای تست و بررسی فید وردپرس سایت feedvalidator.org می باشد که با مراجعه به آن می توانید تمامی فیدهای وردپرس اعم از فید سایت، فید دیدگاه‌ها، فید دسته‌بندی و… را مورد بررسی قرار دهید.

برای این منظور به وبسایت مورد نظر مراجعه کرده و سپس در باکس بررسی مشابه تصویر زیر آدرس کامل فید خود را وارد کرده و مشابه تصویر زیر روی دکمه Validate کلیک کنید.

آموزش ایجاد rss وردپرس و نحوه تعمیر فید وردپرس

پس از کلیک بر روی دکمه مدتی منتظر بمانید تا فید شما بررسی شده و مشکلاتی که در فید سایت وجود دارد نمایش داده شوند و سپس برای رفع آنها با استفاده از راهکارهای معرفی شده توسط این سایت اقدام کنید.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نسبت به ساخت rss وردپرس و تعمیر فید وردپرس اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .