مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس

0

بهینه‌سازی تصاویر وردپرس یا به عبارت دیگر کاهش حجم تصاویر در وردپرس میتواند تاثیر به‌سزایی چه از نظر سرعت لود سایت و چه از نظر سئو و بهینه سازی وبسایت برای شما داشته باشد. اگر با وبسایت‌هایی نظیر GTmetrix کار کرده باشید و از طریق این وبسایت سایت خود را مورد آنالیز قرار داده باشید حتما در تب مربوط به نمایش تصاویر مشاهده کردید که حجم تصاویر موجود در صفحه را به شما نمایش میدهد و بر اساس یک نمودار به شما اطلاع میدهد که حجم تصاویر را تا چه میزان می توانید کم کنید. وقتی یک صفحه از وبسایتی بارگزاری و لود میشود فایل‌های مختلفی از هاست شروع به دانلود میشوند که این فایل‌ها نظیر تصاویر، فایل‌های css، فایل‌های جاوا اسکریپت و… هستند که هرچه حجم اینا بیشتر شود کاربر هم باید بیشتر منتظر لود کامل صفحه باشه و از طرف دیگه شما هم پهنای باند زیادی را در هاست خود خواهید داشت. پس اگربا بهینه سازی تصاویر در وردپرس، فشرده سازی فایل‌های CSS و JS در وردپرس و سایر کارهایی که با ترکیب کردن و فشرده سازی انواع فایل‌ها می شود از طریق آن سرعت لود سایت را بهتر کرد مطمئنا تاثیر بسیار خوبی از موتورهای جستجو خواهیم گرفت.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی راهکارهای بهینه‌سازی تصاویر در وردپرس و نحوه کاهش حجم تصاویر در وردپرس و سئو عکس می پردازد که اگر این موارد را رعایت کنید مطمئنا چه از نظر سرعت و چه از نظر سئو و بهینه سازی سایت نتیجه بسیار خوبی از آن خواهید گرفت. پس اگر شما هم به دنبال رشد و افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آموزش نحوه بهینه‌سازی تصاویر وردپرس

برای اینکه به صورت مرحله به مرحله با نحوه بهینه کردن تصاویر در وردپرس آشنا شویم از همان ابتدا که قصد دارید نوشته‌ای در سایت ایجاد کنید شروع می‌کنیم. بنابراین سعی کنید تمامی این مراحلی که  گفته میشود را به صورت یک چک لیست الزامی در ذهن خود داشته باشید تا هر زمان که نوشته جدیدی ایجاد می‌کنید به نوبت و بر اساس اولویت همه این گزینه‌ها را رعایت کنید.

نحوه کاهش حجم تصاویر وردپرس

در اولین مرحله که نوشته خود را مینویسید و قصد دارید  تصویری در لابه لای نوشته اضافه کنید همینجا دست نگه دارید، قبل از اینکه تصویر خود را آپلود کنید ابتدا یک بار حجم و اطلاعاتی که این تصویر دارد را بررسی کنید و ببینید که تصویری که قصد استفاده از آن را دارید شامل چه اطلاعات و حجمی است. سپس اگر کاربر ویندوزی هستید تصویر را با برنامه فتوشاپ و اگر هم کاربر گنو/لینوکسی هستید تصویر را با برنامه Gimp باز کنید تا آن را ویرایش کنید.

یکی از اولویت‌هایی که برای بهینه‌سازی تصاویر مهم است اندازه استاندارد تصاویرمی باشد به گونه‌ای که اگر قالب وردپرس شما بیشتر از یک اندازه‌ای را نشان نمیدهد و وقتی هم تصویری آپلود میکنید تغییری در آن ایجاد نمیشود و تصویر بر اساس ابعاد استاندارد نمایش داده میشود ابتدا اندازه بیشینه برای تصاویری که در نوشته را که نمایش داده میشود برای قالب خود به دست بیاورید. حالا تصویر را با برنامه‌های گفته شده باز کرده و با تعریق یک لایه جدید با حداکثر اندازه ای که برای قالب وبسایتتان به دست آوردید برش داده و در اندازه استاندارد تصویر را ایجاد کنید. پس از اینکه تصویر در اندازه استاندارد ساخته شد برای ذخیره کردن تصویر در فتوشاپ از گزینه Save For Web استفاده کنید تا تصویر برای وب بهینه شود و اطلاعاتی که برای تصویر لازم نیست از آن حذف شود، برای برنامه Gimp نیز میتوانید به همین ترتیب عمل کرده و در زمان ذخیره تصویر تیک گزینه اطلاعاتی مثل Background color، رزولوشن، اطلاعات مربوط به اندازه تصویر و… را که برای تصویر نیازی به آنها نداریم را غیرفعال کرده و تصویر را ذخیره کنید.

حال  تصویری که به این روش ساختید را با تصویر قبلی مقایسه کنید و ببینید تا چه میزان حجم تصویر کاهش داده شده است؟ نتایج حتما تعجب برانگیز خواهد بود. اگر که تصویر را با فرمت png. ذخیره کردید مجددا به برنامه‌های ویرایشگر تصویر برگردید و این بار تصویر را با فرمت دیگر مانند jpg. ذخیره کنید و مجددا بررسی کنید که تصویر با فرمت jpg. حجمی که نسبت به تصویر با فرمت png. و تصویر اولیه شما در اندازه بزرگ‌تر دارد چقدر تغییر کرده است؟ مطمئنا باز هم حجم شما کمتر خواهد شد.

تا اینجا تصاویر را توسط نرم افزار های موجود در سیستم تا جای ممکن بهینه کردید و حجم آن را کمتر و کمتر کردید. اما آیا باز هم بیشتر از این میشود حجم یک تصویر را کمتر کرد؟ پاسخ مثبت است. ادامه این مراحل را باید در سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود دنبال کنید و با نصب یک افزونه کاربردی تصاویر خود را بیشتر از این بهینه سازی کنید.

آموزش افزونه wp smush کاهش حجم تصاویر

افزونه  Smush Image Compression and Optimization برای  کاهش حجم تصاویر در وردپرس می باشد این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده که آن را با نام smush it میشناسیم و تاکنون توانسته بیش از یک میلیون نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۸ را ازآن خود کند که با استفاده از این افزونه میتوانید از طریق توابع PHP  در اختیار شما قرار میدهد حجم تصاویری که ازآن استفاده می‌کنید را تا حد قابل قبولی کاهش دهید. برای استفاده از این افزونه ابتدا روی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شده و سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه در سایت وردپرسی خود کنید.

Smush Image Compression and Optimization

پست های مرتبط

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر پنجره نصب سریع به شما نمایش داده میشود با استفاده از این پنجره تنظیمات دلخواه خود را برای کاهش حجم تصاویر در وردپرس اعمال کنید.

آموزش بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس

Automatically smush my images on upload: با فعال کردن این گزینه هرگاه که تصویری را در رسانه وردپرس آپلود کنید به صورت خودکار عملیات بهینه سازی و کاهش حجم تصویر انجام میگیرد تا بر اساس تنظیماتی که تعیین می‌کنید حجم تصاویر به کمترین حد خود برسد.

Preserve my image EXIF data: با فعال کردن این گزینه اطلاعاتی مثل اطلاعات دوربینی که با آن عکس گرفته شده، اطلاعات مکانی، اطلاعات مربوط به زمان ایجاد تصویر که بر اساس تاریخ و ساعت در تصویر ثبت میشود و… که بیشتر ما برای وبسایتمان به این اطلاعات نیازی نداریم از روی تصویر حذف خواهند شد تا تصاویر استفاده شده حجم کمتری داشته باشند.

Resize my full size images: با استفاده از این گزینه میتوانید برای تصاویری که بیش از حد اندازه بزرگی دارند و برای قالب شما هم مناسب نیستند با استفاده از این افزونه اندازه آنها را برش دهید. پس از فعال کردن این گزینه پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز میشود که میتوانید حداکثر اندازه برای پهنا و ارتفاع تصویر را وارد کنید تا اگر تصویری بیشتر از این بزرگ بود تغییر اندازه داده شده و برش داده شود.

آموزش بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس

پس از اینکه شخصی سازی‌های خود برای کاهش حجم تصاویر در وردپرس را وارد کردید بر روی دکمه Get Started کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شده و سپس صفحه زیر برای شما نمایش داده شود.

آموزش بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس

همانطور که در تصویر میبینید پس از ذخیره تنظیمات این افزونه کلیه تصاویر موجود در سایت را بررسی میکند و تصاویری که بر اساس تنظیمات اعمال شده نیاز به بهینه سازی دارند شناسایی شده و تعداد تصاویر به شما نشان داده خواهد شد تا آنها را بهینه سازی کنید. بنابراین مشابه تصویر بالا میبینید که برای ۱۶ تصویر بر اساس تنظیماتی که اعمال کردیم در رسانه وردپرس سایت وجود دارد که برای بهینه سازی آنها کافیست بر روی دکمه BULK SMUSH کلیک کنید تا تصاویر شروع به بهینه سازی شوند. در نهایت پس از اینکه کلیه تصاویر بهینه شدند میتوانید از ستون سمت راست که با عنوان STATS می باشد میزان بهینه سازی برای این تصاویر را مشاهده کنید.

آموزش بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس

همانطور که میبینید این ۱۶ تصویری که از آنها  استفاده کردیم به اندازه ۷٫۹ درصد حجمشان کمتر شده و نسبت به حجم اولیه که داشتند ۸۴٫۴ کیلوبایت کاهش حجم پس از بهینه سازی با افزونه smush it صورت گرفته است.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید اقدام به بهینه سازی تصاویر در وردپرس کرده و اقدام به کاهش حجم تصاویر در وردپرس کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .