مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس با معرفی افزونه WP-Optimize

بهینه سازی دیتابیس وردپرس و تعمیر دیتابیس وردپرس یکی از مهم‌ترین مسائل در وردپرس برای حذف داده‌های غیر ضروری که نیازی به آنها نیست و افزایش سرعت سایت  می باشد . در نظر بگیرید که وقتی شما روز به روز در حال اضافه کردن انواع داده و محتوا در دیتابیس وردپرس خود هستید این داده‌ها مدام در حال بیشتر و بیشتر شدن هستند که خیلی از این داده‌ها را نیاز نداریم و وجود آنها در دیتابیس صرفا باعث اشغال شدن حجم دیتابیس خواهد شد که در این صورت سایت ما با کندی مواجه شده و باعث مصرف بیش از حد منابع CPU در هاست نیز خواهد شد.

آکادمی اولین دیتا به معرفی افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس را می پردازد که با استفاده از این افزونه قادر به بهینه سازی دیتابیس هستید و میتوانید داده‌های اضافی وردپرس مانند رونوشت‌ها، متای نوشته،ها، دیدگاه‌های اسپم و… هر نوع داده‌ای که فکر می‌کنید به صورت اضافی در دیتابیس شما قرار داره را پاک کرده و بهینه سازی کنید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس

برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و تعمیر دیتابیس وردپرس راه‌های زیادی وجود دارد که میتوانیم با استفاده از این راهکارها اقدام به پاک کردن داده‌های اضافی از وردپرس کنیم. یکی از این راهکارها این است که به صورت دستی این کار را انجام دهیم، اما مشکل این است که به دلیل حجم بالای داده‌ها و گاها نداشتن دانش کافی در کار با پایگاه داده وردپرس به جای اینکه مشکل را برطرف کنیم ممکن است مشکلات را دو چندان کنیم. بنابراین استفاده از افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس وردپرس میتواند برای تعمیر دیتابیس وردپرس گزینه بهتر و ایمن‌تری باشد.

افزونه WP-Optimize برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس می باشدد این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون موفق به کسب بیش از ۷۰۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۹ شده است .برای استفاده از افزونه WP-Optimize برروی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شده و سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه کنید.

دانلود افزونه WP-Optimize

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام WP-Optimize در پیشخوان وردپرس سایت شما اضافه میشود که با استفاده از این منو قادر هستید تا اقدام به بهینه سازی و تعمیر پایگاه داده وردپرس کنید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس با معرفی افزونه WP-Optimize

قبل از هرگونه ایجاد تغییر برای تعمیر پایگاه داده وردپرس و کار با افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس دقت داشته باشید که حتما به phpmyadmin هاست مراجعه کرده و یک نسخه بک آپ از دیتابیس وردپرس خود تهیه کنید تا در صورتی که مشکلی برای دیتابیس ایجاد شد بتوانید با درون ریزی دیتابیس سریعا مشکل را برطرف کنید.

حالا همانطور که در تصویر میبینید لیستی از داده‌های موجود در دیتابیس وردپرس که قادر به تعمیر دیتابیس وردپرس در آنها هستید به شما نمایش داده میشود که در تب WP-Optimize نمایش داده شده و شامل موارد زیر هستند.

پست های مرتبط
 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • پاک کردن همه پیش نویس‌های ذخیره شده در وردپرس
 • حذف اسپم در وردپرس و دیدگاه‌های زباله دان
 • پاکسازی کامل پیشنویس‌های خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب‌های منقضی شده موقت و گذرا
 • حذف pingbacks وردپرس
 • حذف trackbacks وردپرس
 • پاکسازی داده‌های متای نوشته
 • پاکسازی داده‌های متای دیدگاه
 • پاکسازی داده‌هایی که به هیچ جایی ارتباط داده نشده‌اند

اگر قصد دارید کلیه بخش‌های فوق بهینه شده و دیتابیس شما از وجود آنها خالی شود می‌توانید تیک گزینه‌های بالا را فعال کرده و در نهایت روی دکمه آبی رنگ که با عنوان اجرای تمام بهینه‌سازی انتخاب شده قرار دارد کلیک کنید، اما اگر قصد دارید یکی از موارد فوق را بهینه‌سازی کنید و آنها را از دیتابیس حذف کنید کافیست در دکمه مقابل گزینه مورد نظر که با عنوان اجرای بهینه‌سازی می‌باشد کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه بهینه سازی دیتابیس وردپرس که در مقابل هر گزینه قرار دارد کلیه اطلاعات موجود در دیتابیس حذف خواهند شد و امکان دسترسی به آنها وجود نخواهد داشت.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس با معرفی افزونه WP-Optimize

همانطور که در تب این جدول قرار دارد به ترتیب تعداد هر جدول برای شما نمایش داده شده و سپس اطلاعاتی مانند نام پایگاه داده وردپرس، حجم هر جدول، نوع پایگاه داده وردپرس و… نمایش داده خواهد شد. در انتهای صفحه هم کل فضای پایگاه داده هم نمایش داده شده که در مجموع آنها را می‌بینید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس با معرفی افزونه WP-Optimize

یکی از قابلیت‌های این افزونه این است  که امکان بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس در آن قرار دارد و میتوانید بر اساس بازه زمانی که در تنظیمات مشخص میکنید امکان تعمیر پایگاه داده وردپرس را مشخص کنید تا به صورت مرتب و خودکار افزونه اقدام به تعمیر دیتابیس وردپرس کند. برای این منظور تیک گزینه فعال کردن برنامه ریزی شده پاک کردن و بهینه سازی (ویژگی بتا) را فعال کرده و سپس از قسمت انتخاب زمان بندی (پیشفرض هفتگی) بازه زمانی مورد نظر برای بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید. شما میتوانید بازه زمانی بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس را بر اساس روزانه، هفتگی، دو هفته یک بار و ماهانه تنظیم کنید.

سپس با فعال یا غیرفعال کردن هر یک از گزینه‌های تعمیر دیتابیس وردپرس مشخص کنید که چه نوع داده‌هایی از جدول دیتابیس وردپرس بهینه‌سازی شوند. این موارد شامل گزینه‌های زیر خواهند بود.

 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • حذف رونوشت های خودکار
 • حذف اسپم و دیدگاه‌های زباله دان
 • حذف پیشنویس خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب های منقضی شده موقت و گذرا

با استفاده از بخش تنظیمات ورود به سیستم هم میتوانید گزارشات PHP و تاریخچه رویدادهای مختلف افزونه بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را مشاهده کنید. در نهایت روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا برنامه تعیین شده برای بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس راه‌اندازی شده و در هر بازه زمانی که مشخص کردید افزونه به صورت خودکار اقدام به تعمیر پایگاه داده وردپرس کند.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نسبت به بهینه سازی دیتابیس در وردپرس اقدام کنید.

نظرات بسته شده است .