مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش تبدیل آدرس سایت از https به http در هاست دایرکت ادمین

0

مرکز آموزش اولین دیتا به معرفی نحوه ریدایرکت کاربران در سایت از پروتکل امن HTTPS به HTTP می پردازد که با استفاده از آن می توان کاربران را از آدرس سایت شما که به صورت HTTPS://site.com است به آدرس سایت با HTTP://site.com به صورت ریدایرکت ۳۰۱ هدایت کنید. در این آموزش دو راهکار که با استفاده از htaccess. و استفاده از افزونه برای سایت‌های وردپرسی است معرفی میکنیم که عملیات ریدایرکت در هاست دایرکت ادمین را فراهم کنید.

همانطور که میدانید در صورت استفاده از هاست سی پنل می توانید بازدیدکنندگان سایت را از آدرس سایت با SSL به آدرس سایت بدون SSL و به صورت ۳۰۱ ریدایرکت کنید. حالا در این آموزش  به نحوه انجام این کار در هاست دایرکت ادمین می پردازیم. گاهی برای ریدایرکت https به http در هاست دایرکت ادمین برای ورود کاربرانی که به آدرس سایت که همراه با HTTPS است وقتی وارد می‌شوند به صورت خودکار به آدرس سایت با HTTP هدایت شوند. یا اینکه در حالت برعکس کاربران را از HTTP به HTTPS در هاست دایرکت ادمین ریدایرکت کنید. دلایل مختلفی برای ریدایرکت سایت در دو حالت http و https وجود دارد که از جمله این دلایل میشود به نصب SSL در هاست سی پنل یا حذف SSL اشاره کرد.

آموزش تبدیل آدرس سایت از http به https در هاست دایرکت ادمین

برای ریدایرکت کاربران از پروتکل امن HTTPS به HTTP یکی از بهترین روش ها استفاده از فایل htaccess. می باشد که در هر سیستم مدیریت محتوایی وجود دارد. برای این منظور باید کدهایی را در فایل htaccess قرار دهید. ابتدا وارد هاست خود شده و سپس روی گزینه File Manager کلیک کنید تا به صفحه مدیریت فایل‌ها در هاست دایرکت ادمین هدایت شوید.

آموزش تبدیل آدرس سایت از https به http در هاست دایرکت ادمین

پس از ورود به  File Manager هاست به مسیر Public_html مراجعه کرده و به دنبال فایلی با نام htaccess. بگردید. سپس روی دکمه Edit که در مقابل این فایل قرار دارد مشابه تصویر زیر کلیک کنید تا صفحه ویرایش فایل htaccess. نمایش داده شود .

آموزش تبدیل آدرس سایت از https به http در هاست دایرکت ادمین

پس از ورود به صفحه ویرایشگر کدهای زیر را داخل آن کپی و ذخیره کنید.

# Redirect HTTPS to HTTP
RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} =https
RewriteRule ^(.*)$ http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

همانطور که در قطعه کدهای بالا میبینید ریدایرکت از HTTPS  به HTTP انجام می گیرد که هر زمان کاربری به آدرس سایت که SSL در آن نصب شده وارد شود به صورت خودکار به آدرس سایت بدون SSL هدایت خواهد شد.

آموزش تبدیل آدرس سایت از https به http در هاست دایرکت ادمین

دقت داشته باشید که، اگر فایل htaccess. در هاست شما وجود نداشت کافیست با استفاده از برنامه‌های ویرایشگر متن مثل notepad یک فایل با نام htaccess. بسازید و پس از قرار دادن کدهای بالا درون فایل در مسیر public_html هاست آپلود کنید.

تبدیل HTTPS به HTTP در وردپرس

روش بالا را با استفاده از htaccess. که در هر هاستی قابل اجرا است و میتوانید برای هر سیستم سایت ساز استفاده کنید. اما در صورتی که تمایلی به استفاده از کد نداشتید و از وردپرس استفاده می‌کنید میتوانید با استفاده از افزونه به راحتی این کار را انجام دهید. با معرفی افزونه با نام HTTPS to HTTP Redirect ریدایرکت از HTTPS به HTTP که در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون موفق شده بیش از ۱۰۰ نصب فعال را به خود اختصاص دهد که امکان ریدایرکت را به راحتی فراهم خواهد کرد. برای استفاده از این افزونه ابتدا روی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شوید، سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه کنید.

دانلود افزونه HTTPS to HTTP Redirect

پس از نصب و فعال سازی این افزونه نیاز به انجام کار خاصی نیست و فقط کافیست افزونه برای همیشه در حالت فعال شده باقی بماند تا هر زمان کاربری به آدرس با SSL مراجعه کرد به صورت خودکار به آدرس بدون SSL ریدایرکت شود.


ریدایرکت از HTTP به HTTPS در هاست دایرکت ادمین

برای ریدایرکت در حالت برعکس یعنی، ریدایرکت از HTTP به HTTPS در هاست دایرکت ادمین کافیست به همان روشی که توضیح داده شد ه به جای کد قبلی کد زیر را در ابتدای فایل htaccess. هاست خود قرار دهید .

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

با قرار دادن قطعه کد بالا هم کلیه آدرس‌ها در هاست دایرکت ادمین از HTTP به HTTPS به صورت ۳۰۱ ریدایرکت خواهند شد.

امیدوارم با آموزش های آکادمی اولین دیتا ، ریدایرکت از HTTPS به HTTP در هاست دایرکت ادمین را در سایت خود فراهم کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .