مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

0

اسپم و ارسال دیدگاه‌های بد چه در سایت‌ها و چه در شبکه‌های اجتماعی یکی از بزرگترین مشکلاتی که همواره دامن‌گیر کاربران ایرانی می باشد  که این موضوع به قدری در سطح جهان فراگیر و همگانی شده که حتی برخی پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی هم به دلیل همین موضوع نظردر تلگرام باعث شده تا کاربران ایرانی از برخی امکانات بی بهره بمانند. به هر حال موضوع اسپم در وردپرس هم وجود دارد و پس از اینکه سایت شما قوت گرفت یکباره درگیر این مسئله خواهید شد که روزانه کامنت‌های اسپم خیلی زیادی در حد غیرقابل کنترل دریافت خواهید کرد. اما تا چه زمانی  میتوانیم با این مشکل دست و پنجه نرم کنیم و صرفا با ابزاری که وردپرس به صورت پیشفرض در اختیارمان قرار داده فقط اقدام به حذف دیدگاه‌ها کنیم؟ یک روز؟ یک هفته؟ یک ماه؟…

به هرحال هر چقدر هم که باشد در نهایت نمیتوانیم این حجم از اسپم را کنترل کنیم و میبایست حتما باید کاری کنیم تا چه نظراتی که از سوی یک کاربر واقعی ارسال میشود و چه نظراتی که از سوی ربات صورت میگیرد کنترل شده و از ارسال دیدگاه‌های اسپم در وردپرس جلوگیری کنیم. در این آموزش از آکادمی اولین دیتا با شما هستم تا با معرفی بهترین راهکارهایی که میتوانید از آن برای رهایی یافتن از دیدگاه‌های اسپم در وردپرس استفاده کنید بپردازم.

جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

برای جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس راهکارهای مختلفی وجود دارد که ابتدا به راهکارهایی که نیاز به نصب افزونه ندارد میپردازیم و سپس به سراغ معرفی افزونه‌های وردپرسی برای کنترل بهتر بر روی نظراتی که از سوی کاربران ارسال میشود اقدام می کنیم. اولین راهکار برای مقابله با دیدگاه‌های اسپم در وردپرس اینه که یک مرور و بازبینی بر روی تنظیمات مربوط به دیدگاه‌ها در وردپرس داشته باشید و تغییراتی را در آن اعمال کنید.

روش اول: اعمال تغییرات در تنظیمات دیدگاه‌های وردپرس

مطمئنا یکی از وقت گیرترین مسائل در مدیریت یک سایت این است که و تک تک نظراتی که در سایت ارسال شده‌اند را بررسی و تایید کنید. اما مسئله اینجاست که با تمرکز روی این کار کمی از هدف خود دورتر شده و رسیدن به هدف برای شما زمان‌بر خواهد بود. بنابراین میتوانید کسی را استخدام کنید که صرفا دیدگاه‌ها را بررسی کرده و نسبت به مدیریت دیدگاه‌های یک سایت بپردازد و یا اینکه کاری کنید تا کاربرانی که به عنوان اسپمر شناخته نشده‌اند دیدگاه آنها به صورت خودکار در سایت تایید و منتشر شود.

گام اول: تایید خودکار نظرات در وردپرس

برای این کار مشابه توضیحاتی که در آموزش حذف دیدگاه ها در وردپرس و مدیریت نظرات در وردپرس ارائه می دهیم ،ابتدا به مسیر تنظیمات> گفت و گوها در پیشخوان وردپرس مراجعه کنید و سپس مشابه تصویر زیر تیک گزینه نویسنده باید یک دیدگاه پذیرفته شده داشته باشد را فعال کنید. با این کار هرگاه که کاربری با ایمیل خود در سایت نظری ارسال میکند و شما آن نظر را تایید می کند از این پس هرگاه که دیدگاهی در سایت ارسال کند بدون نیاز به تایید دیدگاه، نظر ارسالی از همان کاربر در سایت به طور خودکار تایید شده و منتشر خواهد شد.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرسبنابراین اولین گام مهم در استفاده از این امکان این است ، تا به درستی یک دیدگاه را بررسی کنید و اگر کاربر مورد نظر را به عنوان اسپمر قلمداد نکردید دیدگاه آن را  تایید کنید تا از این پس نظراتی که از سوی چنین کاربری ارسال میشود به صورت خودکار در سایت تایید شد و نمایش داده شود.

گام دوم: بررسی محتوای نظرات

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید دومین قابلیتی که در اختیار شما قرار دارد این می باشد که میتوانید تا با استفاده از گزینه بررسی دیدگاه تعیین کنید تا:

  1. اگر در دیدگاهی بیش از n تعداد لینک وجود داشت دیدگاه مورد نظر تایید نشده و در صف بررسی قرار بگیرد تا به صورت دستی اقدام به تایید آن دیدگاه در وردپرس کنید. به طور مثال اگر تعیین کرده باشید که در محتوای یک دیدگاه ۱ لینک وجود داشته باشد بنابراین آن دیدگاه دیگر به صورت خودکار تایید نشده و باید به صورت دستی پس از بررسی آن را تایید کنید.
  2. هنگامی که محتوای خاصی در فرم نام، ایمیل و یا محتوای دیدگاه وجود داشت که شامل موارد انتخاب شده بود دیدگاه در صف بررسی قرار بگیرد. با استفاده از این قابلیت کافیست تا مشابه تصویر بالا در فیلدی که در هر خط چند عبارت هاست، خرید، سایت، آموزش قرار داده شده‌اند شما هم هر کلماتی که بسته به موضوع سایت فکر می‌کنید تا برخی افراد برای ارسال دیدگاه‌های اسپم به کار ببرند را وارد کنید تا اگر چنین محتوایی در دیدگاه بود تایید نشده و در صف بررسی قرار بگیرد.

گام سوم: لیست سیاه در دیدگاه‌های وردپرس

لیست سیاه هم این امکان را به شما میدهد تا در صورتی که واژه‌ای در یک دیدگاه وجود داشت آن دیدگاه به عنوان اسپم تلقی شده و از این پس هرگاه کاربری که با آن ایمیل در سایت اقدام به ارسال دیدگاه کرد به صورت دائمی دیدگاه‌های ارسال شده از سوی وی به پوشه اسپم ها در وردپرس منتقل شوند. برای این کار کافیست تا آدرس ایمیل، آدرس سایت، کلمات مورد نظر و… را در فیلد سیاه‌نامه‌ی دیدگاه‌ها مشابه تصویر زیر وارد کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

برای اینکه بتوانید کنترل بهتری بر روی لیست سیاه در نظرات وردپرس داشته باشید پیشنهاد می‌کنم آموزش نحوه بلاک کردن آدرس ایمیل در وردپرس را مطالعه و ازش استفاده کنید.


روش دوم: استفاده از افزونه اکیسمت

پس از نصب وردپرس و مراجعه به قسمت افزونه‌ها حتما به افزونه‌ای با نام اکیسمت برخورد کردید که به صورت پیش‌فرض در وردپرس نصب شده است. این افزونه توسط تیم وردپرس طراحی شده و به صورت پیشفرض هم در سایت نصب شده و تنها کاری که پس از نصب وردپرس باید انجام دهید تا آن را  فعال کرده و ازآن استفاده کنید. افزونه Akismet وردپرس یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس می باشد که به صورت خودکار میتواند تا دیدگاه‌های جفنگ را شناسایی کرده و از ارسال چنین دیدگاه‌هایی جلوگیری کند.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

برای استفاده از این افزونه ابتدا به مسیر افزونه‌ها در پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و سپس افزونه‌ای که با نام akismet مشاهده می‌کنید را فعال کنید. بعد از فعال کردن این افزونه مشابه تصویر زیر دکمه ای در بالای صفحه با نام Set up your Akismet Account اضافه خواهد شد، روی اون کلیک کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

پس از کلیک روی دکمه مورد نظر به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر هدایت خواهید شد که از شما خواسته میشود تا API دریافتی از وردپرس را برای کار کردن افزونه اکیسمت وردپرس وارد کنید. اگر اقدام به تهیه API کردید کافیست تا آن را  در فیلد enter an API key وارد کنید، اما اگر هنوز تهیه نکردید روی دکمه آبی رنگ Get your API key کلیک کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

پس از کلیک روی این دکمه به وبسایت akismet هدایت خواهید شد، همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید روی دکمه Get An Akismet API key کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

آموزش نصب افزونه اکیسمت

در مرحله بعد از شما خواسته میشود تا در صورتی که در سایت wordpress.com حساب کاربری ندارید، یک حساب کاربری جدید برای خود ایجاد کنید. کافیست تا فرم ثبت نام را پر کرده و ثبت نام خود را نهایی کنید. پس از ثبت نام مشابه تصویر زیر روی دکمه Get Basic در حالت رایگان کلیک کنید. البته میتوانید تا از نسخه حرفه‌ای که دارای امکانات بیشتری هم می باشد استفاده کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

در ادامه صفحه زیر برای شما باز میشود، با کلیک روی نوار کشیدنی که در تصویر هم مشخص شده پلن با مقدار رایگان که هزینه‌ آن  ۰ می باشد را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Continue کلیک کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

پس از کلیک روی دکمه مدتی منتظر بمانید تا API اختصاصی برای شما ساخته شده و به صفحه مشاهده کلید API هدایت شوید. مشابه تصویر زیر کلید API به شما نمایش داده می شود، حال آن را کپی کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

سپس به صفحه تنظیمات افزونه اکیسمت در پیشخوان وردپرس برگردید و کد API را در فیلد enter an API key وارد کرده و در نهایت روی دکمه Continue with API key کلیک کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

پس از این مرحله افزونه اکیسمت در سایت فعال شده و تا حد قابل قبولی از دیدگاه‌های اسپم در سایت شما کاسته خواهد شد. همچنین میتوانید تا در هر زمانی که میخواهید به صفحه افزونه در بخش تنظیمات پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و آمار دیدگاه‌های ارسالی که توسط افزونه به عنوان اسپم شناسایی شده را مشاهده کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

Comments: با فعال کردن تیک این گزینه تعداد نظرات تایید شده از سوی هر کاربر در کنار نام وی نمایش داده خواهد شد.

Strictness: با استفاده از این گزینه هم میتوانید تا شدت سخت گیری و نظارت بر روی دیدگاه‌های اسپم را تعیین کنید. با انتخاب گزینه اول حالت دیدگاه‌های اسپم عادی بوده و در بخش دیدگاه‌ها برای بررسی قابل نمایش خواهد بود اما با انتخاب حالت دوم دیدگاه هایی که به عنوان اسپم شناخته شده باشند به فولدر جفنگ منتقل خواهند شد.


روش سوم: استفاده از کپچا گوگل در نظرات وردپرس

و اما راهکار آخر که با استفاده ازآن میتوانید تا از شر دیدگاه‌های اسپم در وردپرس خلاص شوند این است تا از کپچا استفاده کنید. یکی از بهترین افزونه‌های کپچا که کاربران را هم اذیت نمیکند گوگل کپچا می باشد که در این نوع از کپچا کافیست تا یک کلیک ساده را تایید هویت اینکه انسان هستید یا ربات صورت بگیرد.

افزونه‌  No CAPTCHA reCAPTCHA در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون توانسته تا بیش از ۱۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۴ داشته باشد که با استفاده از آن میتوانید تا اقدام به نمایش کپچا در بخش دیدگاه‌های وردپرس کنید. برای این منظور ابتدا افزونه مورد نظر را با کلیک روی دکمه زیر دانلود کرده و سپس با استفاده از آنچه در نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس در سایت خود میدانید نصب و فعال کنید.

دانلود افزونه No CAPTCHA reCAPTCHA

پس از نصب و فعال سازی این افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام No CAPTCHA reCAPTCHA در پیشخوان سایت وردپرسی شما افزوده خواهد شد. روی منوی مورد نظر کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات افزونه شوید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

همانطور که در تصویر میبینید در این افزونه هم نیاز به کدهای API برای reCAPTCHA خواهید بود. بنابراین روی دکمه‌های Here که به صورت لینک شده در هر دو فیلد قرار داره کلیک کنید تا به صفحه مدیریت کپچا در گوگل برای دریافت کدهای API هدایت شوید و یا اینکه مستقیما به آدرس https://google.com/recaptcha/admin مراجعه کنید.

حالا همانطور که در تصویر مشاهد می‌کنید به ترتیب مراحل زیر را برای دریافت کدهای API کپچا گوگل طی کنید:

  1. ابتدا در بخش Label یک نام برای کپچا خود وارد کنید.
  2. کپچا را روی نسخه reCAPTCHA V2 انتخاب کنید.
  3. در فیلد Domains نام دامنه‌های خود را که قصد دارید از این کپچا استفاده کنید را وارد کنید.
  4. با کلیک روی گزینه Accept the reCAPTCHA terms of service قوانین مربوط به کپچا گوگل را بپذیرید.
  5. در نهایت روی دکمه Register کلیک کنید تا کدهای مورد استفاده برای شما ساخته شوند.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

پس از اینکه ثبت نام با موفقیت انجام گرفت به صفحه بعدی هدایت خواهید شد که کدهای Site Key و Secret Key مشابه تصویر زیر به شما نشان داده خواهد شد.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

حال کافیست تا هر دو کد را کپی کرده و سپس در تنظیمات افزونه که در پیشخوان وردپرس قرار دارد به ترتیب در فیلدهای Site Key و Secret Key افزونه ذخیره کنید.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

Login Form: با فعال کردن تیک این گزینه فرم کپچا در صفحه ورود وردپرس نمایش داده خواهد شد.

Registration Form: با فعال کردن این گزینه فرم کپچا در صفحه عضویت در وردپرس نمایش داده خواهد شد.

Comment Form: با فعال کردن این گزینه فرم کپچا در بخش دیدگاه‌های وردپرس نمایش داده خواهد شد.

آموزش تصویری نحوه جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

Theme: با استفاده از این گزینه بسته به قالب مورد استفاده خود میتوانید تا کپچا را در دو حالت تیره و روشن انتخاب کنید تا متناسب با رنگ‌بندی سایت شما نمایش داده شود.

Language: از این گزینه میتوانید تا زبان مورد نظر خود را برای استفاده گوگل کپچا تعیین کنید تا خطاها و پیغام‌های نمایش داده شده در کپچا متناسب با زبان کاربران باشد.

Error Message: در این فیلد هم میتوانید پیغام مورد نظر خود را وارد کنید تا در صورتی که کاربری از مرحله کپچا عبور نکرده بود این پیغام خطا به وی نمایش داده شده و ازش بخواهید تا روی کپچا کلیک کند.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید تا با معرفی راهکارهایی که ارائه کردیم از شر نظرات اسپم و کاربرانی که اقدام به ارسال دیدگاه‌های جفنگ در وردپرس می‌کنند رها شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .