مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

0

تنظیمات و چیدمان ظاهر قالب پس از انتخاب قالب مناسب برای کسب و کار و سایت شما مهمترین بخشی است که زمان زیادی را  باید صرف آن کنید. البته در قالب های رایگان و ساده اینطور نیست، اما قالب های تجاری که با استفاده از صفحه سازها ساخته میشوند شما  باید وقت زیادی را صرف کنید تا چیزی که از قالب مدنظرتاناست را پیاده سازی کنیدو یا دقیقا بخواهید قالب خریداری شده را مشابه دمو و پیش نمایش قالب طراحی کنید. بسته نصب آسان وردپرس که کمتر فروشنده ای از آن برای فروش قالب های طراحی شده خود استفاده نکرده باشد یک ابزار کاربردی و پرطرفدار می باشد که با استفاده از آن قابلیتی فراهم شد تا کسانی که قصد فروش قالب دارند پس از طراحی یک بسته نصب از پیش نمایش سایت بسازند و با کلیه تنظیمات و افزونه هایی که روی آن سایت می باشد پس از اینکه یک خروجی ازآن تهیه شد به راحتی بتوانید در کمترین زمان ممکن و در عرض چند دقیقه عینا کلیه اطلاعات را بر روی دامنه جدید بالا بیاورید .

در این مقاله آکادمی اولین دیتا به آموزش راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست میپردازد که با استفاده ازآن قادر خواهید بود  به راحتی قالبی که به صورت نصب بسته آسان در وردپرس طراحی شده و آن را خریداری کردید را دقیقا مشابه دمو در لوکال هاست نصب کرده و از آن استفاده کنید.

بسته نصبی وردپرس چیست؟

منظور از بسته نصبی این است که در کمتر از ۵ دقیقه عینا چیدمانی که برای یک قالب ساخته شده و پیاده سازی شده را به همراه کلیه افزونه ها و سایر تنظیمات که روی سایت مورد نظر فعال است را روی دامنه و هاست خود پیاده سازی کنید و دیگر نیازی نباشدروزها زمان صرف کنید تا برای صفحات اصلی، مطالب، آرشیو، برگه‌ها و… یکی یکی چیدمانی که مدنظرتان می باشد را طراحی و پیاده سازی کنید. با استفاده از بسته نصبی وردپرس کلیه تنظیمات موجود در سایت، قالب و افزونه ها مثل فارسی سازی و راست‌چین کردن قالب، درون ریزی برگه ها و… به صورت یک پکیج و در قالب یک فایل zip. تهیه میشوند که بعد ازآن میتوانید با نصب این پکیج و وارد کردن اطلاعات دیتابیس سایت در آن سایت خود را مشابه دمو و پیش نمایش عینا با کلیه تنظیمات ران کرده و بالا بیارید. عملکرد این پکیج به این شکل می باشد که درواقع شما یک نسخه از قالب و تنظیمات آن رابه همراه اسکریپت وردپرس در حالت خام دریافت میکنید و بعد با طی مراحل کوتاهی میتوانید بعد از نصب بسته آسان در لوکال هاست و یا هاست خود عینا مشابه دمو سایتی که از آن در همین پکیج خروجی گرفته شده را در دامنه و هاست خود نمایش دهید.

برای ساخت بسته نصب آسان در وردپرس از افزونه ای به نام duplicator استفاده میکنند که بعد از نهایی شدن طراحی و چیدمان قالب و تنظیمات سایت کافیست تا مراحل ساخت بسته نصب وردپرس طی شده و در انتها دو فایل در خروجی برای دانلود تهیه خواهد شد، یکی از این فایل ها شامل تمامی فایل های مربوط به سایت که عبارت است از پوشه افزونه ها، فایل های وردپرس، فایل های آپلود شده و… به همراه پایگاه داده وردپرس و دومین فایل هم شامل فایلی با نام installer.php می باشد که برای نصب و راه اندازی بسته نصبی وردپرس از آن استفاده میشود و تنظیمات و دیتابیس از طریق همین فایل کانفیگ شده و در انتها میتوانید  این فایل را از هاست یا لوکال هاست خود حذف کنید. در این آموزش به نحوه نصب و راه‌اندازی بسته نصب آسان در لوکال هاست می‌پردازیم که با استفاده از این آموزش میتوانید اقدام به راه‌اندازی بسته نصب سریع وردپرس در لوکال هاست ومپ، زمپ و لمپ کنید.

آموزش راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست

قبل از هرکاری ابتدا لازمه تا وارد مسیری که لوکال هاست در سیستم شما نصب شده وارد شوید و فایل بسته نصبی را که دانلود کردید در پوشه‌ای که قصد نصب بسته آسان در لوکال هاست دارید آپلود کنید. بنابراین به درایو C از سیستم خود مراجعه کرده و به ترتیب زیر فایل بسته نصبی وردپرس را در پوشه دلخواه خود قرار دهید.

  • لوکال هاست زمپ: اگر که برای استفاده از لوکال هاست از برنامه xampp استفاده میکنید برای نصب بسته آسان در زمپ باید وارد مسیر C:xampphtdocs در ویندوز خود شده و یک پوشه با نام دلخواه برای سایت خود بسازید.
  • لوکال هاست ومپ: اگر که برای استفاده از لوکال هاست از برنامه Wamp استفاده میکنید برای نصب بسته آسان در ومپ باید وارد مسیر c:wamp64www شده و یک پوشه با نام دلخواه برای سایت خود بسازید.
  • لوکال هاست لمپ: اما اگر که کاربر لینوکسی هستید و برای استفاده از لوکال هاست از برنامه lamp استفاده میکنید برای نصب بسته آسان در لمپ باید وارد مسیر file system/var/www/html شده و یک پوشه با نام دلخواه برای سایت خود بسازید.

اما ازآنجایی که در این آموزش از برنامه ومپ برای لوکال هاست استفاده می‌کنیم بنابراین وارد مسیر c:wamp64www شده و سپس پوشه‌ای که قصد راه‌اندازی بسته نصبی وردپرس در لوکال هاست با برنامه ومپ را داریم با نام academy.firstdata می‌سازیم و ادامه مراحل را به ترتیب زیر طی می‌کنیم.

حالا پس از اینکه پوشه خود را ساختید وارد پوشه academy.firstdata شده و فایل بسته نصبی را دراین مسیر، فایل بسته نصبی وردپرس را که با فرمت zip. می باشد و از فروشگاه های قالب سایت خریداری کردید را در این مسیر کپی کنید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

حالا مشابه تصویر بالا فایل بسته نصبی را با راست کلیک کردن برروی آن و انتخاب گزینه Extract از حالت فشرده خارج کنید. در مرحله بعد آدرس localhost را وارد کرده و در انتهای آن آدرس installer.php را وارد کنید تا به مرحله راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست وارد شوید. به عنوان نمونه آدرس شما میبایست به شکل localhost/installer.php باشد، حالا همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید در صفحه مورد نظر اطلاعات و نیازمندیهایی که برای نصب بسته آسان وردپرس لازم است به شما نمایش داده خواهد شد اگر همه چی درست و دقیق باشد کلیه گزینه‌ها با رنگ سبز رنگ قابل مشاهده خواهد بود.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

حالا همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید روی بخش Options کلیک کنید تا گزینه های مربوط به تنظیمات به شما نشان داده شود و مانند نمونه از قسمت Extraction آن را در حالت دستی یعنی Manual Archive Extraction انتخاب کنید. دلیل انتخاب این گزینه این است که گاها به دلیل برخی محدودیت‌ها این امکان وجود دارد که در حالت اتوماتیک خود اسکریپت قادر نباشد فایل های وردپرس را از حالت زیپ خارج کند، از طرف دیگرسرعت خارج کردن از حالت فشرده نسبت به حالت دستی ممکن است تا کندتر باشد بنابراین پیشنهاد میکنیم تا فایل های وردپرس را به صورت دستی از حالت فشرده خارج کنید، بنابراین وارد پوشه academy.firstdata شده و همانطور که در بالا هم در تصویر مشخص شد دو فایل که با عنوان installer.php و فایل قالب که با فرمت zip. در دسترس قرار دارد را خواهید دید، حالا روی این فایل zip راست کلیک کرده و آن را از حالت فشرده خارج کنید. برای این کار مشابه قبل روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Extract را انتخاب کنید تا بعد از خارج شدن فایل های وردپرس از حالت فشرده مشابه تصویر زیر فایل های وردپرس و پایگاه داده SQL سایت از حالت فشرده خارج شوند و قابل مشاهده باشند. در تصویر زیر دو فایل installer.php و فایل zip که مشخص شده‌اند درون فایل zip اصلی در بسته نصب وردپرس بودند که پس از خارج کردن این فایل zip از حالت فشرده میبینید که پوشه‌ها و فایل‌های وردپرس ازآن استخراج شده و نمایش داده شده‌اند.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

حالا که فایل ها از حالت فشرده خارج شدند به صفحه installer.php در سایت مراجعه کنید و تیک گزینه I have read and accept all terms & notices (required to continue) را فعال کنید تا دکمه Next فعال شود و قوانین مربوط به راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست را هم تایید کرده باشید. حالا روی دکمه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

همانطور که مشاهده می‌کنید در این مرحله از شما میخواهد تا اطلاعات مربوط به دیتابیس لوکال هاست خود را وارد کنید، بنابراین لازم است تا یک دیتابیس جدید بسازید و اطلاعات آن را وارد کنید.

ساخت دیتابیس در لوکال هاست ومپ

برای ساخت پایگاه داده در محیط لوکال هاست به آدرس http://localhost/phpmyadmin مراجعه کنید، قبل از هر کاری در محیط لوکال هاست دقت کنید که برنامه را اجرا کرده باشید تا مفسرهای مورد نیاز و سرور آپاچی برای کار در لوکال هاست برای شما فعال شده باشند سپس مشابه تصویر زیر وارد صفحه مدیریت پایگاه داده یا همان دیتابیس شده و پایگاه داده برای سایت خود در محیط لوکال هاست وردپرس را بسازید. در هنگام ورود به phpmyadmin ممکن است از شما نام کاربری و رمز بخواهد که کافیست در فیلد نام کاربری عبارت root را وارد کرده و فیلد رمز را خالی بگذارید تا بتوانید وارد محیط phpmyadmin در لوکال هاست شوید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

حالا برای ساخت پایگاه داده وردپرس مشابه تصویر زیر میتوانید از منویی که در سمت چپ قرار دارد یعنی گزینه New کلیک کنید تا صفحه ساخت پایگاه داده نمایش داده شود و یا اینکه از تب بالا روی گزینه Database کلیک کنید تا در نهایت باز هم همین بخش برای شما نمایش داده شود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید کافیست تا در فیلد Create Database نام پایگاه داده خود به صورت لاتین وارد کنید و در نهایت با کلیک بر روی دکمه Create چند لحظه‌ای تامل کنید تا پایگاه داده شما ساخته شود. در اینجا ما پایگاه داده رو با نام academy.firstdata انتخاب کردیم که قراراست از این نام در قسمت کانفیگ و راه‌اندازی وردپرس در لوکال هاست استفاده کنیم. بنابراین دقت کنید تا اسم پایگاه داده به درستی وارد شده باشد تا با خطایی مواجه نشوید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

ادامه مراحل راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست

حالا که دیتابیس را ساختید و پس از ورود به صفحه مورد نظر همینطور که در سربرگ Basic قرار دارید ابتدا از قسمت Action گزینه connect and remove all data را انتخاب کنید و سپس اطلاعات دیتابیس را مشابه تصویر و توضحات ارائه شده در زیر وارد کنید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

پست های مرتبط

Host: در این فیلد گزینه localhost به صورت پیشفرض قرار داردو لازم نیست هیچ گونه تغییری در آن اعمال کنید، همانطور که میبینید فیلد دیگری با نام port هم در مقابل آن قرار دارد که به صورت خودکار شناسایی خواهد شد، بنابراین به این گزینه کاری نداریم و هیچ تغییری در آنها نباید اعمال کنیم.

Database: در این بخش باید نام پایگاه داده خود را که در لوکال هاست ساختید وارد کنید، در اینجا ما نام پایگاه داده‌ را academy.firstdata انتخاب کرده ایم، شما هم هر نامی که برای پایگاه داده و دیتابیس وردپرس خودانتخاب کردید در این فیلد وارد کنید.

User: در این بخش هم باید نام کاربر پایگاه داده وردپرس را وارد کنید. اما ازآنجایی که در برنامه لوکال هاست ومپ هنگام ساخت پایگاه داده تنها پایگاه داده را میسازیم و مانند هاست چیزی تحت عنوان User برای دیتابیس وجود ندارد باید از کلمه root برای یوزر پایگاه داده وردپرس خود در لوکال هاست استفاده کنیم.

Password: در این فیلد نیز مشابه اتفاقی که برای User پایگاه داده وردپرس رخ میدهد در هنگام ساخت پایگاه داده ما رمزی را مشخص نمی‌کنیم بنابراین این فیلد را باید خالی بگذارید و از هیچ کاراکتری درون آن استفاده نکنید.

حالا که اطلاعات دیتابیس را وارد کردید به پایین صفحه اسکرول کنید و روی دکمه Test Database کلیک کنید تا مشابه تصویر بالا در کادر قرمز رنگ که با شماره ۳ مشخص کردیم اطلاعات دیتابیس بررسی شده و پیغام Success را برای اطلاعات دیتابیس، هاست، ورژن مورد نیاز سرور و… رو مشاهده کنید. اگر در این مرحله با خطا مواجه شدید باید بررسی کنید و ببینید که در کدام بخش خطا رو ثبت کرده و آن را رفع کنید. حالا که همه چی صحیح و درست می باشد بر روی دکمه Next که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید، با کلیک روی این دکمه پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز می شود که به عنوان یک تاییدیه در هنگام نصب بسته آسان وردپرس به شما نمایش داده میشود و اگر همه چیز را درست وارد کردید روی دکمه Yes کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

پس از کلیک روی دکمه Yes منتظر بمانید تا داده های شما پردازش شده و موارد مورد نیاز برای راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست پردازش شوند تا در مرحله بعد اقدام به افزودن کاربر در وردپرس کنید. پس از اینکه ورود به مرحله بعد ابتدا بر روی Options کلیک کنید تا تنظیمات آن به شما نمایش داده شوند و بعد در قسمت New Admin Account که مشاهده میکنید در  فیلد Username نام کاربری و در فیلد Password هم رمز مورد نظر خودرا برای ساخت و راه اندازی وردپرس انتخاب کنید و در نهایت بر روی دکمه Next که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

با کلیک بر روی دکمه Next به صفحه زیر هدایت می شوید که در آن جزییات نصب بسته آسان وردپرس در لوکال هاست به شما نمایش داده میشود و همانطور که در آن مشاهده میکنید هیچ خطایی در آن وجود ندارد و همه موارد به رنگ سبز هستند، حالا کافیست تا آدرس localhost/academy.firstdata  را باز کرده و نتیجه کار را مشاهده کنید.

آموزش راه‌اندازی قالب نصبی وردپرس در لوکال هاست

پس از اینکه با موفقیت کار نصب و راه‌اندازی بسته نسبی قالب وردپرس در لوکال هاست به پایان رسید وارد پوشه academy.firstdata در درایو C شده و فایل installer.php و فایل zip مربوط به فایل های وردپرس رو پاک کنید، چون اگر این فایل ها باقی مانده باشند و پس از انتقال وردپرس به لوکال هاست ومپ به هاست سی پنل سایت خوداگر کسی به آدرس نصب مراجعه کند میتواند تا باعث ایجاد خرابکاری در سایت شما شده و  مشکل آفرین شود.

رفع خطاهای راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس

ممکن است در حین راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس هم خطاهایی برای شما رخ دهد و موفق به نصب آن نباشید که در ادامه به خطاهای رایجی که هنگام نصب و راه اندازی بسته نصب آسان ممکن است  پیش آید  میپردازیم تا از خطاهای احتمالی جلوگیری به عمل آورید .

رفع خطای Interval server Error 500

بیشترین و شایع‌ترین خطایی که هنگام راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست ومپ رخ میدهد این خطاست و برای حل آن یک راهکار خیلی ساده وجود دارد که به راحتی میتوانید خطای ۵۰۰ را هنگام نصب بسته آسان وردپرس در لوکال هاست ومپ رفع کنید. این خطا به دلیل سطح دسترسی ها رخ میدهد و به دلیل اینکه دسترسی به فایل ها و پوشه ها ممکن است حین نصب تغییر کنند با این خطا مواجه شوید. بنابراین باید وارد پوشه‌ای که بسته نصب آسان را در آن نصب کردید شده و تمام فایل‌ها و پوشه های مربوط به وردپرس را بررسی کنید تا از قسمت Permissions سطح دسترسی آنها به صورت صحیح وارد شده باشند.

رفع خطای INSTALL ERROR هنگام راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس

این خطا میتواند  تا به دلایل گوناگونی رخ دهد که بسته به نوع خطا در هنگامی که در صفحه installer.php قرار دارید باید پیغامی که نمایش داده میشود را بررسی کنید تا برای رفع آن اقدام کنید که در ادامه به چند مورد از خطاهای رایج این خطا میپردازیم.

  • In order to extract the archive.zip file the PHP ZipArchive module must be installed

این خطا همانطور که در مراحل اولیه راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس به آن  اشاره کرده به دلیل فعال نبودن ماژول Zip رخ میدهد که در حالت اتوماتیک خود اسکریپت در تلاش است فایل های مورد نیاز را از حالت زیپ خارج کند، بنابراین اگر با چنین خطایی مواجه شدید در مرحله اول که در صفحه installer.php قرار دارید گزینه Manual Archive Extraction را انتخاب کنید و بعد  به صورت دستی فایل zip بسته نصبی را از حالت فشرده خارج کنید. یعنی دقیقا مشابه همین آموزش که از ابتدا پیش رفتیم و در تمام مراحل خارج کردن فایل از حالت فشرده را به صورت دستی با راست کلیک کردن روی فایل zip و انتخاب گزینه Extract انجام دادیم.

  • A wp-config.php already exists in this location

این خطا هم همانطوری که از نام اون مشخص است به این دلیل رخ میدهد که از قبل فایلی با نام wp-config.php در مسیری که در حال راه‌اندازی بسته نصبی وردپرس هستید وجود دارد.البته  بسته نصب آسان وردپرس مناسب سایت های تازه تاسیس می باشد.

  • MySQLi Support Fail

این خطا هم به دلیل عدم پشتیبانی از پایگاه داده mysqli است و اگر با چنین خطایی مواجه شدید تنها راه برطرف کردن آن این است که از برنامه دیگری مانند xampp برای لوکال هاست استفاده کنید که هرچند ممکن است با این برنامه هم چنین خطایی رخ دهد اما احتمال آن  خیلی پایین خواهد بود.

  • When choosing manual package extraction, the contents of the package must already be extracted and the wp-config.php and database.sql files must be present in the same directory as the installer.php for the process to continue

همانطور که از این خطا هم مشخص است اگر حالت خروج دستی فایل زیپ از حالت فشرده را انتخاب کرده باشید هنگام نصب باید فایل های wp-config.php، installer.php و database.sql قابل دسترسی باشند. پس اگر با چنین خطایی مواجه شدید کافیست  تا به پوشه‌ای که در حال نصب بسته نصبی وردپرس هستید مراجعه کنید و فایل zip که شامل فایل های وردپرس می باشد را از حالت فشرده خارج کنید تا مشکل شما برطرف شود و بتوانید ادامه مراحل نصب را پیش بگیرید.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی نسبت به نصب و راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در لوکال هاست اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .