مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش صحیح استفاده از دسته بندی و برچسب در وردپرس

0

از آنجایی که دسته‌بندی غیر اصولی و ناحیح برای سایت و برچسب گذاری بر روی مطالب وردپرس باعث میشود سایت در موتورهای جستجو به درستی دیده نشود و همین امر باعث می شود تا سایت شما پیشرفت چندانی نداشته باشد در نتیجه استفاده صحیح از دسته بندی و برچسب در وردپرس از مهمترین نکاتی می باشد که کمتر سایتی به این نکته توجه میکند . حتما شما هم زمانی که مشغول نوشتن در سایت خود هستید زمانی که محتوای نوشته را تکمیل می‌کنید و به سراغ برچسب گذاری نوشته میروید  از خود می پرسید که برای این نوشته چه برچسب‌هایی را انتخاب کنم؟ و یا اینکه در هنگام ساخت دسته‌بندی در وردپرس چند ساعتی را روی این فکر کردید که دسته‌بندی سایت خود را به چه شکلی انجام دهید تا بهترین ساختار و منظم‌ترین نوع دسته‌بندی با قابلیت درختی بودن را داشته باشد و از این دست سوالات که همگی آنها در نهایت منجر به این خواهد شد که نسبت به استفاده صحیح از دسته بندی و برچسب در وردپرس اقدام کنید.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به آموزش صحیح استفاده از برچسب در وردپرس و استفاده صحیح از دسته‌بندی‌ها در وردپرس می پردازد تا با استفاده از این آموزش بتوانید بهترین نتیجه مطلوب را برای سایت خود داشته باشید. پس اگر شما هم هنوز نتونستید تا به جواب‌های خود در اینکه چطور برچسب گذاری در وردپرس را به صورت بهینه انجام دهید و دسته بندی سایت خود را چطور به روش درستی انتخاب کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آموزش صحیح استفاده از دسته بندی و برچسب در وردپرس

قبل از مطرح کردن موضوعاتی دیگر لازم است ابتدا با دسته بندی و برچسب گذاری یا همان تگ در وردپرس آشنا شویم و ببینیم که برچسب و دسته بندی چیست؟ و چرا استفاده از دسته بندی و برچسب برای یک سایت امری مهم و ضروری خواهد بود.

دسته‌بندی وردپرس چیست؟

همچنان که روز به روز مطالب بیشتری را در سایت خود منتشر میکنید و با گذشت زمان حجم انبوهی از مطالب در سایت شما گردآوری میشود اگر این مطالب دسته‌بندی نشده باشند میشود گفت که دارای یک ساختار نامنظم هستند. در صورتی که مطالب خود را دسته بندی کنید بازدیدکننده قادر می باشد  با مراجعه به هر دسته بندی در سایت مطالبی که شامل این دسته هستند و به دنبال چنین مطالبی می باشد راحت‌تر جستجو کرده و خیلی سریعتر مطلبی را که جستجو می کند بیابد و همین موضوع باعث می شود کاربر از سایت شما راضی باشد. اما اگر دسته بندی در سایت شما وجود نداشته باشد مطالب به صورت نامنظم و ساختاری شلوغ در سایت باشند که وقتی بازدیدکننده به سایت شما را می بیند و با چنین منظره‌ای رو به رو میشود که ازآن ناراضی باشد و سایت شما را ترک خواهد کرد. چرا که همیشه امکان جستجو در سایت به درستی جواب نمیدهد و کاربر نمیتواند به نتیجه ای که جستجو می کند برسد.

برچسب وردپرس چیست؟

برچسب هم مشابه دسته‌بندی می باشد و در تعریف ساده از برچسب و تگ در وردپرس میتوان گفت که برچسب هم دومین ساختار از سیستم سایت شماست که با استفاده از آن میتوانید مطالب خود را آرشیو و دسته بندی کنید.

شاید این سوال پیش بیاید که وقتی دسته‌بندی در سایت هست چرا باید از برچسب هم استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که از آنجایی که مطالبی که در سایت منتشر میکنید در موضوعات مختلفی می باشد و ممکن است که برخی مطالب سایت شما اصلا به هیچ یک از دسته‌بندی هایی که در سایت تعریف کردید مرتبط نباشند و از طرف دیگر به دلیل محدودیت در دسته بندی که برای  هاست که ازآن استفاده میکنید این امکان وجود ندارد از دسته بندی زیادی استفاده کنید. گذشته از این‌ها استفاده از دسته بندی باید به گونه‌ای باشد که در طول بازه زمانی خاصی، فرضا برای ۱ ماه حتما چند مطلب به این دسته‌بندی سایت شما اضافه شده باشد. چرا که در صورت اضافه نشدن آدرس دسته بندی شما که در موتورهای جستجو ایندکس شده به‌روز نشده و از آنجایی که موتورهای جستجو دسته بندی های سایت را درک میکنند با به‌روز نشدن محتوای موجود در ادرس دسته‌بندی به مرور زمان این آدرس از سایت که خیلی مواقع بر همین اساس دسته بندی نتایج جستجو به کاربران نشان داده می شود هم به صفحات زیرین خواهد رفت. حالا در این بین این مسئله هم می باشد که اگر از دسته بندی زیاد استفاده کنید سایت شما که شامل فهرست‌ها و منوهای مختلف است با حجم عظیمی از این آدرس‌ها هم مواجه خواهد شد.

زیاده‌روی در استفاده از دسته‌بندی و برچسب وردپرس

متاسفانه چند سالی است که مسئله‌ای در وب پارسی رواج پیدا کرده که مدیران سایت‌ها هنگام استفاده از دسته‌بندی و برچسب به تعداد خیلی زیادی استفاده میکنند. به عنوان نمونه هستند برخی سایت‌ها با بازدید بالا که در برخی مطالب آنها دیده شده که بیش از ۵۰ برچسب مختلف درج شده که این برچسب‌ها هم بعضا هیچ ارتباطی با محتوا ندارند و اگر هم ارتباطی دارند اصلا در محتوای نوشته اشاره‌ای به آنها نشده است. برای دسته‌بندی نیز همین اتفاق می افتد و پیش می آید که برای یک نوشته چندین دسته‌بندی انتخاب شده که نیازی به این کار نبوده و برخی از دسته‌ها می شود گفت که در واقع همگی در یک محوریت هستند و کافی بود تا به جای استفاده از چندین دسته‌بندی به همین دسته‌بندی اصلی اکتفا شود. پس با این اوصاف میشود گفت که خیلی از کاربران با ماهیت دسته‌بندی و برچسب آشنا نیستند و مدام فقط سعی میکنند تا از دسته‌های گوناگون طوری استفاده کنند که فقط در موتورهای جستجو قرار بگیرند در صورتی که چنین دیدی نسبت به استفاده از دسته بندی وردپرس و برچسب در وردپرس کاملا اشتباه است.

حالا که با یک مفهوم کلی از دسته‌بندی و برچسب آشنا شدید در ادامه به بررسی دقیق‌تر موضوع میپردازیم تا ببینیم برای استفاده از دسته بندی و برچسب در وردپرس به چه شکلی باید عمل کنیم.

استفاده صحیح از دسته‌بندی در وردپرس

تا اینجا متوجه شدید که چه دسته بندی و چه وردپرس یک ابزاری برای این است تا شما بتوانید با استفاده از این دو قابلیت در وردپرس مطالب خود را در یک ساختار منظم به هم دیگر مرتبط کنید تا کاربران وقتی در یک موضوع خاصی دنبال نوشته‌ای هستند بتوانند با مراجعه به دسته‌بندی که برای این نوشته در نظر گرفتید مطالب بیشتری را در همین زمینه دنبال کنند. پس قانون اصلی که برای دسته‌بندی در وردپرس وجود دارد این است شما مطالب خود را به صورت دقیق دسته بندی کنند تا با مراجعه به هر دسته نوشته‌های همان دسته بندی رابتوان پیدا کرد. به عنوان نمونه اگر چندین نوشته دارید که شامل معرفی “افزونه وردپرس” در سایت شما می باشد کافیست یک دسته بندی برای همین موضوع در نظر بگیرید و مطالبی که در آن به معرفی افزونه وردپرس پرداخته شده را در این دسته بندی قرار دهید. پس در این صورت اگر مطلبی دارید که در آن افزونه‌ای معرفی نشده و به معرفی یک قالب پرداختید که از افزونه‌هایی در آن استفاده شده نباید دیگر این نوشته را با این فرض که برای این قالب افزونه هم معرفی شده در این دسته بندی قرار دهید.

پست های مرتبط

در حالت کلی برای استفاده درست از دسته بندی وردپرس شما باید دید کاربر را در نظر بگیرید تا کاربران سایت شما بتوانند به راحتی بدون اینکه نیاز باشد تا از طریق جستجو در سایت به دنبال یک موضوع باشند بر اساس همین دسته‌بندی بتوانند به مطالب دلخواه خود برسند.

از زیر دسته به شکل درست استفاده کنید

دیده شده که برخی سایت‌ها وقتی یک دسته‌بندی برای سایت خود ایجاد میکنند چندین زیردسته هم تعریف می‌کنند که خیلی از این زیر دسته‌ها درواقع به هم دیگر مرتبط هستند و نمیشود آنها را از هم جدا کرد. بنابراین وقتی از یک دسته‌بندی استفاده می‌کنید سعی کنید به گونه‌ای باشد که نام دسته و مطالبی که در این دسته بندی قرار خواهند گرفت با هم در سنخیت باشند و طوری نباشد که برای یک نوشته چندین دسته‌بندی که درواقع به یک موضوع اشاره دارند استفاده کنید. برخی کاربران هم هستند که میان و از دسته بندی هم معنی برای چند دسته استفاده می‌کنند که این کار هم کاملا غلط است. به عنوان نمونه وقتی یک دسته بندی با نام “افزونه وردپرس” و یک دسته بندی دیگه با نام”پلاگین وردپرس” ایجاد میکنید در واقع این دو دسته هر دو به یک موضوع اشاره دارند، پس باید عملا یکی از آنها را حذف کرده و در دیگری ادغام کنید. برای انتخاب اینکه از کدام استفاده کنید هم باید ببینید که کاربران بیشتر کدام عنوان را جستجو میکنند که در این مثال افزونه وردپرس گزینه درست ما خواهد بود.

استفاده صحیح از برچسب در وردپرس

وقتی از برچسب در وردپرس استفاده می‌کنیم دو حالت برای ما پیش می آید که عبارتند از:

  1. چندین نوشته محدود دارید که ارتباطی به دسته‌بندی موجود در سایت شما ندارد، بنابراین از برچسب برای منظم کردن یا به اصطلاح همان دسته بندی نوشته استفاده میکنید. در این صورت میشود گفت که این نوشته‌ها به دلیل محدود بودن تعدادشان ارزش این را ندارند که آنها را در یک دسته بندی جدا در وردپرس تعریف کنید.
  2. نوشته‌های زیادی دارید که این نوشته‌ها هر یک شامل یک دسته‌بندی جدایی از هم هستند اما به دلایلی مناسب نیست تا این نوشته‌ها را جزو دسته بندی جدایی در نظر بگیرید. به عنوان مثال فرض کنید نوشته‌های شما مربوط به یک برنامه خاصی در محیط ویندوز می باشد، پس در این صورت این برنامه دو حالت دارد که برای نسخه ۶۴ و ۳۲ بیت قابل استفاده است. پس نمیشود برای این کار بیاید و علاوه بر دسته بندی اصلی یک دسته بندی دیگر هم بر اساس نسخه ویندوز که ۳۲ یا ۶۴ بیت است استفاده کنید.

همانطوری که اشاره کردم برچسب یا تگ هم دقیقا یک سیستم مشابه دسته‌بندی است تا با استفاده از آن بتوانید تا مطالب خود را منظم و مرتب کنید. بنابراین برچسب‌هایی که استفاده میکنیم هم باید درست مشابه دسته‌بندی در وردپرس یکی باشند تا وقتی کاربر به آدرس یک برچسب مراجعه کرد بتواند تا مطالب موجود در آن برچسب را مشاهده کند. برچسب را میشود گفت به این دلیل به وجود اومد که به دلیل محدودیت در انتخاب دسته بندی از هر نظر میتواند گزینه مناسب‌تری باشد تا با استفاده از آن اقدام به ایجاد دسته بندی در سایت خود کنید. به عنوان نمونه وقتی ما مطلبی مینویسیم که به هیچ کدام از دسته بندی‌های سایت ارتباطی ندارد و یا اینکه نهایتا شامل یک دسته‌بندی میشود میتوانیم تا با استفاده از برچسب این نوشته را در یک دسته بندی مجزا قرار دهیم و به همین ترتیب برای مطالب مرتبط هم که بعده‌ها به وجود میان بر اساس همین برچسب نوشته خود را دسته بندی کنیم.

وقتی از یک دسته‌بندی در سایت خود استفاده کردید دیگر لازم نیست تا یک برچسب عینا با همان عنوان دسته بندی در سایت خود ایجاد کنید.

عنوان برچسب با عنوان دسته بندی یکی نباشد

میبینیم که خیلی از کاربران میان و از نام دسته‌بندی‌هایی که در سایت ایجاد کردند یک برچسب هم ایجاد میکنند. این موضوع کاملا اشتباه خواهد بود. چرا که وقتی موتور جستجو سایت شما را مورد بررسی قرار میدهد در این صورت با دو آدرس مواجه خواهد شد که در هر دو عنوان صفحه ثابت بوده و تنها آدرس صفحات می باشد که متغیر خواهد بود و از طرفی دیگر هم محتوای صفحه که شامل مطالب موجود در آن دسته بندی و برچسب هست یکی خواهد بود. بنابراین این صفحه ممکن تا به عنوان دو صفحه تکراری و کپی شده در نظر گرفته شود. هرچند که گفته می شود اخیرا چنین چیزی از سوی الگوریتم‌های موتورهای جستجو برطرف شده است، اما باید به این نکته هم توجه کنید، صرفا موتور جستجو منظور ما نیست و کاربر هم باید در این قضیه در نظر گرفته شود.

عنوان نوشته را به عنوان برچسب استفاده نکنید

یکی دیگراز اشتباهات رایج هم این موضوع می باشد که از عنوانی که برای نوشته استفاده میشود همزمان برای برچسب هم ذکر میشود که این کار هم کاملا غلط خواهد بود. در این حالت هم همان اتفاقی که در عنوان هم نام برای برچسب و دسته بندی پیش اومده بود رخ میدهد و موتور جستجو و کاربران با دو صفحه که آدرس متفاوت ولی عنوان هم نام می‌باشند مواجه خواهد شد.

در این صورت چگالی و ارزش برای این دو صفحه نزد موتور جستجو به دو قسمت تقسیم شده و همین امر باعث میشود تا نوشته شما که اصل موضوع برای موتور جستجو و خود شما خواهد بود ارزش خودش را از دست بدهد.

از برچسب‌های هم معنی استفاده نکنید

یک اتفاق دیگر هم که برای برچسب‌ها رخ میدهد این است که وبمستران میان و از کلمات هم معنی برای استفاده در برچسب استفاده می‌کنند. باید این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که برچسب هم مشابه دسته بندی یک سیستم برای مرتب کردن محتوای مطالب شماست که برای این ساخته شده تا برای نوشته‌هایی که تعدادشان کم است و نمیشود صرفا برای چند نوشته محدود یک دسته بندی جدا ایجاد کنید ساخته شده است. پس وقتی شما بیاید و از یک کلمه هم معنی استفاده کنید در این صورت حالتی پیش میاید که دو صفحه با محتوای یکسان ولی عنوان مختلف خواهید داشت. باز در این صورت حالت انتخاب برای موتور جستجو گیج کننده میشود و در این صورت به عنوان کپی کننده شناخته خواهید شد که باعث میشود نمره منفی از سوی موتور جستجو دریافت کنید.

امیدواریم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید  نسبت به استفاده صحیح از دسته بندی و استفاده صحیح از برچسب در وردپرس اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .