مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه اتصال به سرور از طریق SSH

0

آکادمی اولین دیتا در این مقاله اتصال به سرور از طریق SSH به سرور مجازی را آموزش میدهد و در ابتدا به توضیحاتی برای آشنایی با SSH و نحوه کار آن می پردازیم.

SSH چیست؟

عبارت SSH مخفف کلمه انگلیسی Secure Socket Shell می باشد. SSH یک نوع پروتکل شبکه ای است که کابر از آن طریق می تواند به مقصد مورد نظر که یک سرور (مجازی و یا اختصاصی) متصل شود. SSH محیطی امن را برای یک کاربر ایجاد می کند تا از طریق آن بتواند سرور خود را مدیریت کند. مدیریت سرور از طریق SSH کاملا بصورت دستوری می باشد.برای مثال اگر بخواهیم برنامه ای مانند htop* را نصب کنیم باید از طریق دستور یا همان Command این کار را انجام دهیم.

*htop: برنامه htop یک نوع ابزار می باشد که قابل استفاده در سرور های لینوکس می باشد. این ابزار امکانی را برای مدیر سرور ایجاد می کند تا بتواند منابع مصرفی و یا منابع  در حال مصرف را بصورت آنی و زنده مشاهده کند. منابعی از جمله رم، پردازنده و غیره…

مثال: نصب برنامه htop در اوبونتو Ubunto

apt install htop

پس از نصب، خروجی به شکل زیر خواهد بود: (این اسکرین شات در کامپیوتر مک می باشد)

using ssh

نحوه اتصال به  SSH:

در سیستم عامل ویندوز، تنها راه اتصال به سرور از طریق SSH  نصب یک برنامه مجزا می باشد که این امکان را برای کاربر ایجاد می کند تا براحتی به سرور متصل شود.جهت اتصال به سرور نیاز به مشخصات ورود به سرور می باشد. در سیستم عامل مک Mac این امکان از طریق برنامه Terminal امکان پذیر است و نیازی به نرم افزار های جانبی جهت اتصال نیاز ندارید.

مشخصات مورد نیاز جهت اتصال به سرور از طریق SSH 

 • آدرس IP سرور
 • نام کاربری (نام کاربری ۹۹٪ در تمامی سرور های مجازی و اختصاصی واژه root می باشد)
 • رمز عبور به سرور

تمامی این مشخصات معمولا هنگام خرید یک سرور مجازی در ایمیل خود دریافت می کنید.
نکته: به جای رمز عبور می توانید از SSH KEY استفاده کنید. سرور هایی که تازه خریداری میشوند SSH KEY را بصورت پیشفرض ندارند. SSH KEY از طریق خود کاربر مدیر نصب میشود.  این تنها یک جایگزین برای رمز عبور می باشد که امنیت بیشتری را برای اتصال به سرور ایجاد می کند.

اتصال به سرور از طریق SSH در ویندوز Windows

جهت اتصال در ویندوز می توانید از برنامه قدرتمند Putty استفاده کنید. می توانید این برنامه را از اینجا دانلود کنید.

آموزش نحوه اتصال به سرور از طریق SSH

 • پس از نصب برنامه، برنامه راباز کنید
 • در Putty Configuration اطلاعات ورد را وارد کنید
 • در Hostname آدرس IP سرور را وارد کنید
 • در پورت که بصورت پیشفرش ۲۲ می باشد، تغییری در این پورت اعمال نکنید
 • در مرحله بعد بر روی Open که در پایین برنامه سمت راست قرار دارد کلیک کنید

اگر اولین بار است که به این سرور متصل می شوید، با پیغام زیر مواجه خواهید شد. بر روی Yes کلیک کنید.

آموزش نحوه اتصال به سرور از طریق SSH

پس از کلیک کردن بر روی Yes برنامه  نام کاربری که root می باشد و رمز عبور را می خواهد. با وارد کردن این اطلاعات می توانید براحتی با SSH به سرور متصل شوید.

اتصال به سرور از طریق SSH در مک Mac

همانطور که بالاتر ذکر شد، در مک نیازی به نرم افزا های جانبی ندارید و این کار را می توانید به راحتی از طریق ترمینال Terminal که یک نرم افزار پیشفرض در مک است، انجام دهید.

 • برنامه ترمینال Terminal باز کنید و در صفحه باز شده، دستور زیر را بنویسید و اینتر بزنید:
ssh [email protected]
 • addess-ip-shoma را با IP اصلی سرور خود تغییر دهید.
 • اگه بار اولی است که از طریق به سرور متصل میشوید، پیغامی برای شما ارسال میشود که می بایست بر روی Yes کلیک کنید. سپس ، رمز عبور ازشما  خواسته میشود. رمز عبور را تایپ کنید و اینتر بزنید.

نکته: در برنامه terminal در هر جایی که نیاز به وارد کردن پسورد می باشد ، متن تایپ شده، بصورت دیداری نمایان نمیشود و به نظر میرسد که وقتی تایپ می کنید، هیچ اتفالی نمی افتد. اما اینطور نیست.

نرم افزار دیگر

نرم افزار دیگری به اسم Termious  وجود دارد که در تمامی سیستم عامل های ویندوز، مک، آندروید، iOS قابل استفاده است. این نرم افزار هم نسخه رایگان و هم نسخه پریمیوم دارد. اگه می خواهید که نظم خاصی به سرور هایتان دهید و همه اطلاعات را در یک مکان امن یکجا نگهداری کنید، می توانید از این ابزار قدرتمند استفاده کنید.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید از طریق SSH به سرور مجازی متصل شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .