مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه استفاده و مدیریت کرون جاب وردپرس

0

کرون جاب وردپرس عنوانیست که کمتر کاربران وردپرسی با آن آشنا هستند و اگر سایت وردپرسی داشته باشید که چندین سال در حال فعالیت هستید شاید حتی به صورت گذری هم نگاهی به کرون جاب وردپرس نکرده باشید.شاید این سوال برایتان پیش آمده  باشد که عملیات زمانبندی وقتی که نوشته‌ای را برای انتشار در آینده تهیه می‌کنید، یا زمانی که افزونه‌ها و قالب‌های شما پیغام به‌روزرسانی میگیرند به چه شکلی صورت میگیرد؟ شاید تعیین زمانبندی ساعت و تاریخ نوشته و یا انتشار نوشته درزمان تعیین شده و یا اینکه نمایش زمان آپدیت افزونه‌ای را واهی و بیهوده میدانید. اما اگر اینطور فکر می‌کنید سخت در اشتباه هستید.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی کرون جاب وردپرس می پردازد تا با ساختار کرون جاب و مدیریت کارها در وردپرس آشنا شوید سپس پس از آشنایی با کرون جاب از آن برای مدیریت سایت وردپرسی خود استفاده کرده و به شکل دلخواهی ازآن بهره برید.

آموزش مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس

قبل از اینکه به بررسی موضوع بپردازیم لازم است با برخی تعاریف آشنا شویم و در کل این نکته را در خاطر داشته باشید که کارهایی که در وردپرس برای زمانبندی کردن نوشته، بررسی آپدیت شدن هسته وردپرس، افزونه وردپرس و قالب وردپرس صورت میگیرد درست مشابه سیستم عامل‌هایی نظیر ویندوز و یونیکس توسط کرون جاب انجام میگرد که در وردپرس هم ازآن  استفاده میشود.

کرون جاب وردپرس چیست؟

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس مسئولیت کارها توسط کرون جاب وردپرس(cron job) صورت می‌گیرد که معادل همان کرون جاب در یونیکس و یا cheduled task در ویندوز است. مسئولیت کرون جاب در وردپرس زمانبندی مطالب، کنترل به‌روزرسانی افزونه، قالب و هسته وردپرس و… را در زمان تعیین شده ابتدا بررسی میکند و سپس اگر مسئولیتی وجود داشت آن را اجرا کرده و نهایی کند. حالا کارهایی که کرون جاب وردپرس که آن را با wp-cron می‌شناسیم در سایت ما انجام میگیرد درست در دیتابیس ذخیره و مدیریت میشود.

نحوه کارکرد کرون جاب وردپرس به این شکل است که هرگاه یک بازدیدکننده وارد سایت شما میشود، فایل wp-cron.php بررسی می‌کند که آیا مسئولیتی مانند نوشته زمانبندی شده، بررسی موجود بودن به‌روزرسانی‌ها در وردپرس و از این قبیل وظایف وجود دارد یا خیر! سپس در صورتی که یک مسئولیت وجود داشت آن را اجرا می‌کند. بنابراین تا زمانی که سایت شما بازدیدی نداشته باشه، به‌روزرسانی و مطالب زمانبندی شده در زمان تعیین شده انجام نخواهند گرفت. حالا در ادامه برای اینکه بتوانید وظایفی که توسط کرون جاب وردپرس صورت میگیرد را مدیریت و کنترل کنید به معرفی افزونه کرون جاب وردپرس می‌پردازیم تا از آن برای مدیریت کارها در سایت وردپرس خود استفاده کنید.

مدیریت کارها در وردپرس با کرون جاب

افزونه‌ WP Crontrol در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون توانسته بیش از ۶۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۹ را ازآن خودکنه که با استفاده از این افزونه می‌توانید اقدام به مدیریت کارها در وردپرس و کنترل cron job کنید. پیش از هرکاری لازم است بر روی دکمه زیر کلیک کرده و افزونه را در سایت وردپرسی خودنصب و فعال کنید.

دانلود افزونه WP Crontrol

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام Cron Events در بخش ابزارها پیشخوان سایت وردپرس شما اضافه میشود،بر روی این منو کلیک کنید تا به صفحه افزونه و مدیریت کارها در وردپرس هدایت شوید.

آموزش نحوه استفاده و مدیریت کرون جاب وردپرس

حالا همانظور که در تصویر میبینید لیستی از کارها و مسئولیت‌هایی که درست در بخش پنهانی وردپرس فعالیت می‌کنند در حال انجام و بررسی هستند که می‌توانید با استفاده از این افزونه این کارها را کنترل و مدیریت کنید. در این صفحه قادریدلیست مسئولیت‌های در دست بررسی و اجرا را در بخش Hook Name ، زمان اجرای کارها را در ستون Next Run و کنترل هر یک از این کارها را که می‌توانید اقدام به ویرایش، اجرا کارها به صورت دستی و یا حذف آنها کنید را در ستون مدیریت کنترل کنید.

پست های مرتبط

ویرایش کرون جاب وردپرس

اگر که قصد ویرایش یکی از این کارها را دارید کافیست ابتدا مشابه تصویر زیر آن کاری را که قصد دارید ویرایش کنید را انتخاب و سپس روی گزینه Edit کلیک کنید. در نمونه زیر قصد داریم کنترل به‌روزرسانی برای پوسته‌های وردپرس را تغییر دهیم.

آموزش نحوه استفاده و مدیریت کرون جاب وردپرس

پس از کلیک روی گزینه ویرایش cron job مربوط به به‌روزرسانی قالب وردپرس وارد صفحه‌ای مثل تصویر زیرخواهید شد که با استفاده از این صفحه میتوانید تا زمان اجرای کرون جاب برای بررسی موجود بودن به‌روزرسانی قالب وردپرس را در بخش Next Run بر اساس زمان محلی و تاریخ تعیین شده سایت می باشد را انجام دهید. همانطور که در قسمت Recurrence هم میبینید بررسی به‌روزرسانی قالب وردپرس در هر ۱۲ ساعت یکبار صورت میگیرد که قادرید این زمان را تغییر دهید.

آموزش نحوه استفاده و مدیریت کرون جاب وردپرس

اگر که قصد دارید زمان بررسی را به دلخواه خود تغییر دهید کافیست یکی از گزینه‌های موجود در گزینه Recurrence را که شامل موارد زیر هستند انتخاب کنید:

  • هر ۵ دقیقه
  • هر ساعت یکبار
  • هر ۱۲ ساعت یکبار
  • هر روز
  • و در نهایت هر ماه

افزودن کرون جاب در وردپرس

حالا اگر که میخواهید یک کرون جاب جدید در وردپرس بسازید کافیست ابتدا روی زبانه Add Cron Event کلیک کرده و سپس مشابه تصویر زیر اطلاعات مربوط به کرون جاب را وارد کنید تا کاری که در نظر گرفتید به صورت خودکار در زمان تعیین شده انجام گیرد.

آموزش نحوه استفاده و مدیریت کرون جاب وردپرس

حال همانطور که در تصویر میبینید نام هوک، آرگومان، تاریخ و زمان اجرای بعدی هوک و دوره زمانی برای هر بار اجرای کار در cron job وردپرس را تعیین کرده و در نهایت بر روی دکمه Add Cron Event کلیک کنید تا مسئولیت تعیین شده در سایت اضافه شود. حالا برای اینکه لیست کرون جاب شما در صفحه مورد نظر قابل مشاهده باشه وارد هاست خود شده و روی گزینه File Manager کلیک کنید تا به صفحه مدیریت فایل‌ها در وردپرس هدایت شوید. سپس به مسیر /public_html/wp-content/themes/ مراجعه کرده و وارد پوشه فایل قالب خود شده و در این پوشه فایل فانکشن(functions.php) را جستجو کنیدو در نهایت کدهای زیر را در مکان مناسبی از این فایل قرار داده و ذخیره کنید.

if ( ! wp_next_scheduled( 'wpb_custom_cron' ) ) {
wp_schedule_event( time(), 'hourly', 'my_task_hook' );
}
add_action( 'wpb_custom_cron', 'wpb_custom_cron_func' );
function wpb_custom_cron_func() {
wp_mail( 'you@example.com', 'Automatic email', 'Automatic scheduled email from WordPress to test cron');
}

همانطور که در کد بالا میبینید به جای ایمیل you@example.com هم ایمیل خود را وارد کنید. بدین ترتیب هر زمان که کرون جاب شما اجرا شود توسط این تابع قادر خواهید بود از طریق ایمیل از آن مطلع شوید. حالا از طریق events به لیست وظائف سایت خود مراجعه کرده و آن را مشاهده و کنترل کنید.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده ازآن توانسته باشید به مدیریت کرون جاب وردپرس یا همان مدیریت کارها در وردپرس بپردازید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .