مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

0

تغییر نشانیURL یا وب سایت در وردپرس زمانی که در لود سایت به دلیل تغییر تنظیمات در سایت دچار اختلال شده باشید کاربرد دارد. بیشترین نیازی که کاربران در آن نیاز به این پیدا می‌کنند که اقدام به تغییر URL در وردپرس کنند زمانی است که قصد تغییر دامنه سایت را دارند. اما گاهی پیش می آید که به دلیل تغییر در ساختارهای آدرس سایت متوجه می‌شوند که بخش‌هایی از سایت مانند آدرس‌های انواع دسته‌بندی، برچسب و… به درستی کار نکرده و دچار مشکل می‌شوند. بنابراین لازمه تا یک بار تنظیمات آدرس وردپرس را بررسی کرده و اقدام به تغییر نشانی سایت در وردپرس کنند.

در این مقاله آکادمی اولین دیتا آموزش روشهایی که در نحوه تغییر نشانی URL وردپرس کاربرد دارد را آموزش میدهد که با استفاده از این روش‌ها قادر به تغییر آدرس در وردپرس می باشید و میتوانید به صورت کلی اقدام به تغییر دامنه در وردپرس کنید یا اینکه اگر در ساختار آدرس‌های سایت مشکلی پیش آمده بود با ویرایش مجدد آن مشکل را برطرف کنید.

آموزش تغییر نشانی سایت در وردپرس

در این آموزش  پنج روشی که با استفاده از آن میتوانید اقدام به تغییر آدرس سایت در وردپرس کنید معرفی می کنیم. با استفاده از این آموزش میتوانید به صورت کلی اقدام به تغییر دامنه اصلی وردپرس کنید یا اینکه اگر در ساختار صفحات سایت مشکلی به وجود آمده بتوانید به راحتی با ویرایش آدرس‌های موجود در تنظیمات عمومی وردپرس که شامل siteurl و home می باشد نسبت به حل مشکل وردپرس هنگام تغییر آدرس اقدام کنید.

درابتدا دقت داشته باشید برای  تغییر دامنه در وردپرس ویا برای حل مشکل ساختار آدرس در وردپرس  قبل از هر کاری نسخه پشتیبان از دیتابیس وردپرس تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه خطایی سریعا بتوانید مشکلات را برطرف کنید. همچنین در استفاده از کدهای معرفی شده در این مقاله دقت داشته باشید قبل از هر تغییری در فایل wp-config.php و functions.php یک نسخه کپی از آنها داشته باشید.

روش اول: تغییر آدرس وردپرس از تنظیمات وردپرس

اگر قصد تغییر دامنه و تغییر آدرس سایت در وردپرس را دارید استفاده از این روش بهترین راهکار خواهد بود. در صورتی که دسترسی به پیشخوان وردپرس ندارید و با ساختار آدرس وردپرس به مشکلی بر خوردید این روش به دلیل عدم دسترسی به پیشخوان وردپرس برای شما کاربردی ندارد و باید از روش‌های دیگه که در ادامه مقاله معرفی شده استفاده کنید. حالا برای تغییر آدرس وردپرس از تنظیمات وردپرس کافیست ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شده و سپس به منوی تنظیمات> عمومی مراجعه کنید. سپس مشابه تصویر زیر در دو فیلد نشانی وردپرس(URL) و نشانی سایت(URL) آدرس‌های خود را به همراه http وارد کنید. دقت کنید که در انتهای آدرس از / استفاده نکرده باشید.

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

پس از اینکه آدرس‌های خود را ثبت کردید تنظیمات را ذخیره کرده و سایت خود را مشاهده کنید. خواهید دید که اگر در ساختار وردپرس مشکل داشته‌اید برطرف شده است. در صورتی هم که قصد تغییر دامنه در وردپرس را داشته باشید پس از ذخیره تنظیمات از این بخش آدرس دامنه در وردپرس به دامنه جدید تغییر پیدا خواهد کرد.


روش دوم: آموزش تغییر URL در وردپرس با استفاده از دیتابیس

در این روش  به صورت مستقیم از طریق دیتابیس اقدام به ویرایش‌های آدرس در وردپرس می‌کنید. برای این کار باید وارد هاست خود شده و سپس به phpmyadmin برای دسترسی به دیتابیس مراجعه کنید. بنابراین پس از اینکه ورود به هاست خود ، روی گزینه phpmyadmin کلیک کنید تا به صفحه مدیریت پایگاه داده در هاست هدایت شوید.

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

امکان دارد پس از ورود به phpmyadmin  از شما نام کاربری و رمز درخواست شود ، بنابراین از همان نام کاربری و رمز عبور که برای هاست استفاده می‌کنید در اینجا هم استفاده کنید. پس از اینکه وارد پایگاه داده شدید، از ستون سمت چپ پایگاه داده خود را انتخاب کنید تا جداول پایگاه داده نمایش داده شوند. سپس روی جدول wp_options کلیک کنید تا جدول تنظیمات پایگاه داده وردپرس نمایش داده شود. البته دقت کنید در صورتی که هنگام نصب وردپرس اقدام به تغییر پیشوند جداول در وردپرس کرده باشید این نام متغییر بوده و به جای _wp از یک پیشوند دیگر استفاده خواهد شد. پس در هر صورت باید جدول پایگاه داده شما شامل پسوند options باشد.

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

در حال حاضر همانطور که در تصویر میبینید باید دو فیلد siteurl و home را ویرایش کنید. بنابراین روی دکمه Edit هر یک از این دو گزینه کلی کنید تا به صفحه ویرایش آنها هدایت شوید. سپس مشابه تصویر زیر در فیلد option_value آدرس سایت خود را به همراه http وارد کنید. در صورتی که اقدام به نصب SSL در وردپرس کردید باید این آدرس را همراه https وارد کنید.

پست های مرتبط

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

توجه داشته باشید که، اگر قصد تغییر دامنه در وردپرس را دارید باید در این فیلد آدرس دامنه جدید خود را که بر روی هاست ، ست شده باشد وارد کنید. اما اگر در ساختار آدرس‌ها مشکل دارید آدرس دامنه را وارد کرده و روی دکمه Go کلیک کنید. همچنین آدرس وارد شده باید فاقد / پایانی در آدرس دامنه باشد.

پس از اینکه آدرس siteurl ویرایش شد مجددا همین کار را برای home نیز تکرار کرده و آدرسی که در siteurl وارد کردید در این بخش هم وارد کنید. اگر با مشکل ساختار آدرس مواجه هستید حتی اگر آدرس‌های این دو فیلد هم درست بودند یک بار روی دکمه Go کلیک کنید تا به‌روز شوند.


روش سوم: آموزش تغییر آدرس URL در وردپرس با استفاده از wp-config.php

در این روش با استفاده از قرار دادن کدهای siteurl و home در فایل wp-config.php وردپرس میتوانید ساختار آدرس در وردپرس را اصلاح کرده یا اینکه اقدام به تغییر آدرس دامنه در وردپرس کنید. برای این منظور ابتدا وارد هاست خود شده و سپس روی گزینه File manager کلیک کنید تا به صفحه مدیریت فایل‌ها در هاست هدایت شوید.

آموزش نحوه تغییر نشانی وب سایت در وردپرس

سپس در مسیر public_html که وردپرس را در دامنه اصلی نصب کردید فایلی با نام wp-config.php را جستجوکنید . روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید. سپس در صفحه ویرایش فایل کدهای زیر را درست زیر کدهایی که با نام define یعنی قبل از خط That’s all, stop editing! Happy blogging قرار دهید.

define('WP_HOME','https://academy.firstdata.ir');
define('WP_SITEURL','https://academy.firstdata.ir');

حالا همانطور که در کدهای بالا مشاهده می‌کنید آدرس دامنه خود را به جای https://academy.firstdata.ir وارد کنید. دقت کنید که در اینجا هم اگر از SSL استفاده می‌کنید حتما آدرس را همراه با https وارد کنید. همچنین از قرار دادن / در انتهای آدرس سایت هم دوری کنید. پس از ذخیره فایل اگر آدرس سایت را باز کنید خواهید دید که مشکل ساختار ادرس در وردپرس حل شده است. در صورت تغییر دامنه سایت هم همین اتفاق رخ خواهد داد، اما اگر هدف شما تغییر دامنه سایت می باشد حتما از روش دوم که در این آموزش ذکر شده استفاده کنید.


روش چهارم: آموزش تغییر نشانی سایت در وردپرس با فانکشن قالب

در این روش باید با قرار دادن کد در فایل فانکشن اقدام به اصلاح آدرس در وردپرس کنید. برای این منظور در File Manager هاست به مسیر /public_html/wp-content/themes/ مراجعه کرده و سپس به پوشه قالبی که از آن استفاده میکنید ، واردشوید. سپس در این پوشه فایلی با نام functions.php را جسجو کرده و کدهای زیر را در ابتدای این فایل بعد از خط <?php در فایل قرار دهید.

update_option( 'siteurl', 'https://academy.firstdata.ir' );
update_option( 'home', 'https://academy.firstdata.ir' );

در کدهای بالا به جای آدرس دامنه آکادمی اولین دیتا آدرس سایت خود را به همراه پروتکل http > وارد کنید، اگر از SSL استفاده می‌کنید آدرس را همراه با HTTPS وارد کرده و در فایل قرار دهید. سپس پس از قرار دادن کد و ذخیره فانکشن قالب وارد پیشخوان وردپرس شوید. خواهید دید که مشکل برطرف شده است. حالا برای اینکه در هربار ورود به پیشخوان وردپرس این کد اجرا نشود پس از رفع مشکل کدهایی که در بالا قرار دادید را از فایل فانکشن قالب خود حذف کنید.


روش پنجم: آموزش تغییر آدرس صفحات در وردپرس به روش انتقال

در هنگام انتقال وردپرس از یک هاست به هاست دیگر روش جابجایی اتوماتیک که در هسته وردپرس قرار دارد کاربرد دارد. که  در این روش از طریق فایل wp-config.php وردپرس کارهای به‌روزرسانی ادرس وردپرس انجام خواهد گرفت. بنابراین وارد File Manager شده و سپس کد زیر را در فایل wp-config.php در بخشی که کدهای define قرار دارند قرار دهید. دقت کنید که مقدار این کد باید روی True قرار داشته باشد.

define('RELOCATE',true);

حالا پس از ذخیره فایل wp-config.php باید به صفحه ورود در وردپرس مراجعه کنید. بنابراین آدرس دامنه خود را وارد کرده و به انتهای آن wp-login.php/ را اضافه کنید تا فرم ورود به وردپرس نمایش داده شود. در این صورت کدهای زیر در فایل wp-login.php شروع به کار خواهند کرد.

if ( defined( 'RELOCATE' ) &amp;&amp; RELOCATE ) { // Move flag is set
if ( isset( $_SERVER['PATH_INFO'] ) &amp;&amp; ($_SERVER['PATH_INFO'] != $_SERVER['PHP_SELF']) )
$_SERVER['PHP_SELF'] = str_replace( $_SERVER['PATH_INFO'], , $_SERVER['PHP_SELF'] );

$url = dirname( set_url_scheme( 'http://' .  $_SERVER['HTTP_HOST'] . $_SERVER['PHP_SELF'] ) );
if ( $url != get_option( 'siteurl' ) )
update_option( 'siteurl', $url );
}

اگر فرم ورود به وردپرس به شما نمایش داده شد و آدرس دامنه در آن به درستی نمایش داده شد فرم ورود به وردپرس را که شامل وارد کردن نام کاربری و رمز ورود به وردپرس است را پر کرده و روی دکمه ورود کلیک کنید. در این صورت وارد پیشخوان وردپرس خواهید شد و کافی است به مسیر تنظیمات> عمومی مراجعه کرده و مشابه روش اول آدرس دامنه سایت خود را در تنظیمات وردپرس چک کنید تا به درستی وارد شده باشند. در غیر این صورت میتوانید آدرس‌های خود را ویرایش کرده و اصلاح کنید. در نهایت وارد wp-config.php شده و کدی که در این فایل قرار داده شد را پاک کرده یا اینکه مقدار آن را روی false قرار دهید.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از آن توانسته باشید اقدام به تغییر نشانی در وردپرس کرده و URL وردپرس را اصلاح کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .