مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

0

خطای Accept-Encoding header در GTmetrix که در زمان تست سرعت سایت با GTmetrix با آن مواجه می شوید و بسیار مهم می باشد که به قابلیت فشرده سازی فایل‌ها در هاست یا همان Gzip ارتباط دارد. اگر با Gzip آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بهتر موضوع از مقاله آموزش رفع خطای Enable gzip compression در GTmetrix استفاده کنید. قابلیت Gzip این امکان را به شما میدهد که سرور شما به جای ارسال فایل‌های هر صفحه به صورت نسخه اصلی و یک نسخه فشرده شده از این فایل‌ها را برای کاربران ارسال میکند. در نتیجه حجم کلیه فایل‌ها کمتر شده و از طرفی به دلیل اینکه مرورگر از این قابلیت پشتیبانی میکند  فایل‌ها را که به صورت فشرده شده دریافت کرده به حالت نسخه اصلی پردازش میکند و در نهایت صفحه با سرعت بالاتری لود میشود.

آکادمی اولین دیتا در این آموزش  به نحوه برطرف کردن خطای Accept-Encoding header در جی تی متریکس می پردازد که با استفاده از این آموزش می توانید اقدام به فعال سازی حالت Gzip کرده و در نهایت مشکل Specify a Vary: Accept-Encoding header را برطرف کنید.

رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

همانطور که اشاره شد زمانی که قابلیت Gzip در هاست و سرور شما فعال نباشد، وقتی درخواست‌های header را بررسی کنید گزینه vary :accept encoding در سایت فعال نخواهد بود و به شما نشان داده نمی شود. اما اگر این قابلیت در هاست و سرور فعال باشد با تصویری مانند زیر مواجه می شوید.

آموزش نحوه رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrixحال اگر این قابلیت در هاست و سرور فعال نباشد، به جای اینکه فایل‌ها به صورت فشرده شده و در حالت Gzip ارسال شوند، با نسخه اصلی که حجم بالایی دارد برای مرورگر ارسال خواهند شد. وقتی این حالت پیش آید حجم بالاتری از ترافیک مصرف می شود و به همین ترتیب با توجه به سرعت اینترنت کاربران بازدیدکننده هم باعث میشود که لود کامل سایت مدت زمان بیشتری طول بکشد. پس یکی از مقوله‌های مهم سئو سایت که مربوط به سرعت لود صفحات است را از دست میدهید و باعث عدم بهینه بودن سایت خواهد شد. حالا برای برطرف کردن این خطا کافیست قابلیت Gzip را در سرور و هاست فعال داشته باشید. در صورت بررسی سایت با جی تی متریکس این خطا مشابه تصویر زیر نشان داده میشود.

آموزش نحوه رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrixاگر  سایتتان را با استفاده از pingdom تست می کنید این خطا به صورت تصویر زیر نشان داده خواهد شد.

آموزش نحوه رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrixبررسی فعال بودن Accept-Encoding header

قبل از اینکه به برطرف کردن خطا بپردازید باید این مسئله را هم بدانید که آیا قابلیت Gzip که راهکار حل خطای Accept-Encoding header می باشد داخل هاست شما فعال است یا خیر. برای این منظور به وبسایت checkgzipcompression.com مراجعه کنید و سپس مشابه چیزی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید آدرس کامل سایت خود را در فیلد مربوطه وارد کرده و روی آیکون جستجو کلیک کرده و منتظر بمانید تا سایت آنالیز شده و نتیجه به شما اعلام شود. در صورتی که این قابلیت فعال باشد میزان تاثیری که فشرده سازی بر روی آدرس اصلی سایت شما خواهد داشت را هم نشان میدهد.

آموزش نحوه رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrixرفع خطای Accept-Encoding header در سرور آپاچی

در صورتی که سرور شما آپاچی می باشد  کافیست با اضافه کردن کد زیر به فایل htaccess. ارور Accept-Encoding header را در وب سرور آپاچی برطرف کنید. این فایل همان فایل htaccess. موجود در هاست شما هست که در روت هاست قرار دارد و برای دسترسی به آن کافیست به File Manager هاست مراجعه کنید. سپس گزینه Edit را برای ویرایش فایل انتخاب کرده و کدهای زیر را به انتهای این فایل اضافه کنید.

<IfModule mod_headers.c>
<FilesMatch ".(js|css|xml|gz|html)$">
Header append Vary: Accept-Encoding
</FilesMatch>
</IfModule>

رفع خطای Accept-Encoding header در سرور Nginx

در صورتی که سرور شما Nginx می باشد کافیست با اضافه کردن کد زیر به فایل nginx.conf که در مسیر /etc/nginx/ قرار دارد ارور Accept-Encoding header را در وب سرور Nginx برطرف کنید.

gzip_vary on

رفع خطای Accept-Encoding header در وردپرس

در صورتی که از وردپرس استفاده می‌کنید و نمیدانید که سرور شما از چه نوعی هم است یا اینکه تمایلی به فعال سازی با استفاده از کد ندارید هم میتوانید با افزونه این کار را انجام دهید. برای این کار کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کرده و افزونه Gzip وردپرس را با استفاده از راهنمای نصب افزونه در وردپرس در سایتتان نصب و فعال کنید. این افزونه تنظیمات خاصی ندارد و به محض اینکه فعال کنید می توانید از آن استفاده کنید.

دانلود افزونه Gzip وردپرس

امیدواریم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نسبت به رفع خطای Specify a Vary: Accept-Encoding header در gtmetrix اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .