مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

0

فشرده سازی فایل های وردپرس یکی از بهترین روشها برای افزایش سرعت در وردپرس است با استفاده از فشرده سازی فایل های css و جاوا اسکریپت در وردپرس یا با ترکیب کردن فایل‌های css و js میتوانید سرعت سایت خود را افزایش دهید. همانطور که میدانید استفاده از CSS و JS میتواند در زیباسازی سایت شما و ایجاد یک رابطه کاربری بهتر مناسب‌ترین گزینه باشد، اما هرچقدر که از کدهای بیشتری در این دو فایل استفاده کنید و سعی کنید از المان‌های مختلف در قالب وردپرس استفاده کنید تا ظاهر بهتری داشته باشید به همین ترتیب با افزایش حجم این فایل‌ها سایت شما هم با کاهش سرعت مواجه خواهد شد. بنابراین یکی از راه‌کارهای افزایش سرعت سایت در مرحله اول فشرده سازی  فایل های css و js در وردپرس می باشد.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی افزونه فشرده سازی فایل های وردپرس می پردازد که با استفاده از این افزونه میتوانید فایل های CSS و JS را در سایت خود استفاده کنید، علاوه بر این با استفاده از این افزونه قادر هستید از قابلیت‌های بیشتری مانند کش وردپرس، فعال سازی Gzip در وردپرس، ترکیب فایل‌های js در وردپرس و… هم بهره‌مند شده و از آنها استفاده کنید. پس اگر به دنبال یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش سرعت در وردپرس هستید تا انتهای این آموزش همراه ما باشید.

آموزش فشرده سازی فایل های وردپرس

افزونه WP Fastest Cache برای فشرده سازی فایل های وردپرس می باشد این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تا به امروز موفق شده بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۸ را ازآن خودکند .با استفاده ازWP Fastest Cache میتوانید اقدام به افزایش سرعت در وردپرس و فشرده سازی فایل های سی‌اس‌اس و جاوا اسکریپت در وردپرس کنید. طبق ادعای سازندگان افزونه، این افزونه در مقایسه با سایر افزونه‌های معروف که برای کش وردپرس و افزایش سرعت سایت مورد استفاده قرار میگیرند بهتر عمل میکند. برای استفاده از این افزونه برروی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شده و سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه در سایت خود کنید.

دانلود افزونه WP Fastest Cache

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام WP Fastest Cache در پیشخوان وردپرس افزوده خواهد شد، روی این منو کلیک کرده و سپس به تب Setting مراجعه کنید تا ابتدا تنظیمات افزونه را به دلخواه خود سفارشی سازی کنید.

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

Cache System: برای اینکه بتوانید از قابلیت سیستم کش وردپرس در این افزونه استفاده کنید، این گزینه را روی حالت Enable قرار دهید.

Preload: با استفاده از این قسمت میتوانید برای صفحه اصلی، صفحه نوشته، صفحه برگه و صفحات دسته‌بندی مدت زمان دلخواهی برای پیش بارگزاری در کش سایت تعیین کنید. با فعال کردن این گزینه پنجره زیر نمایش داده میشود که میتوانید تنظیمات دلخواه خود را برای هر یک از صفحات ذکر شده تعیین کنید.

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

Logged-in Users: با فعال کردن این گزینه کش سایت برای کاربرانی که عضو سایت شده و وارد اکانت خود شده باشند غیرفعال میشود. پیشنهاد می شود اگر سایت فروشگاهی دارید یا هرگونه سایتی که اطلاعات مهمی بین کاربران رد و بدل میشود این گزینه را فعال کنید. چرا که در بیشتر مواقع در هنگام خرید به دلیل فعال بودن کش مشکلاتی در مراحل خرید ایجاد می‌شود در حالی که سایر افزونه‌های کش وردپرس چنین قابلیتی را ندارند.

Mobile: این گزینه هم کش وردپرس برای کاربرانی که با موبایل وارد شده‌اند را غیرفعال میکند.

New Post: با فعال کردن این گزینه به صورت اتوماتیک پس از انتشار هر نوشته کش وردپرس خالی شده و مجددا سایت کش خواهد شد. این قابلیت را به عنوان نقطه قوت افزونه افزایش سرعت در وردپرس می توان در نظر گرفت تا نیازی نباشد میزان زمان کش سایت ثابت بوده یا اینکه به صورت دستی کش وردپرس را خالی کنید.

Update Post: با فعال کردن این گزینه هنگام به‌روزرسانی و آپدیت نوشته هم میتوانید کش وردپرس را مشابه حالت قبل خالی کنید. این امکان هم وجود دارد تعیین کنید که کلیه کش خالی شود یا اینکه صرفا کش مربوط به برگه، نوشته، دسته‌بندی و سایر صفحات مرتبط با نوشته که در تصویر زیر انتخاب‌های خود را میتوانید ببینید و سفارشی سازی کنید.

فشرده سازی فایل های وردپرس و افزایش سرعت وردپرس

Minify HTML: همانطور که میدانید صفحات وب طوری هستند که توسط مرورگر در قالب یک فایل HTML نمایش داده می‌شوند. با استفاده از این گزینه در تنظیمات افزونه قادر هستید صفحات خود را فشرده کرده و حجم آنها را به بهترین شکل ممکن کم کنید تا سایت سریع‌تر لود و بارگذاری شود.

Minify Css: این گزینه هم برای فشرده‌سازی فایل‌های CSS در وردپرس است که مشابه نمونه قبل آنها را فشرده کرده و در نهایت سرعت سایت را افزایش خواهد داد. فشرده سازی فایل های css در وردپرس با خلاصه و مرتب سازی کدها صورت میگیره که باعث کاهش حجم آنها خواهد شد.

پست های مرتبط

Combine Css و Combine Js: با استفاده از این قابلیت میتوانید فایل‌های CSS و JS را با یکدیگر ترکیب کرده و بین تگ‌های Head قرار دهید تا به این شکل اقدام به کاهش تعداد درخواست http در وردپرس کرده و در نهایت منجر به افزایش سرعت وردپرس شوید.

Gzip: این قابلیت نیز برای کاهش اندازه فایل‌های ارسالی از سرور مورد استفاده قرار میگیرد که میتواند در میزان سرعت وردپرس به حد قابل توجهی تاثیرگذار باشد.

Browser Caching: با استفاده از این گزینه میتونید فایل‌های تکراری در مرورگر را کش کنید که برای مدت زمان تعیین شده فایل‌ها در مرورگر کاربر به صورت کش شده قرار میگیرند و هر زمان که کاربر به سایت مراجعه میکنه به جای اینکه فایل‌ها مجددا از هاست لود شوند از سیستم کاربر لود خواهند شد.

Disable Emojis: با استفاده از این گزینه هم میتوانید اقدام به غیرفعال کردن شکلک‌ها در وردپرس کنید.

در نهایت از بخش Language هم میتوانید زبان مورد نظر خود را برای افزونه انتخاب کرده و در نهایت با ذخیره کردن تنظیمات از قابلیت‌هایی که این افزونه برای کش وردپرس و فشرده سازی کردن فایل های وردپرس در اختیارتان قرار میدهد استفاده کنید.

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

حذف کش فایل های فشرده سازی شده در وردپرس

با مراجعه به تب Delete Cache قادر هستید هر زمان که نیاز داشتید کش ذخیره شده در سایت را به صورت کامل حذف کنید. این گزینه امکان حذف کش سایت را در دو حالت کلی میدهد که عبارتند از:

  • Delete Cache: با کلیک روی این گزینه کش وردپرس که با استفاده از این افزونه ایجاد شده به صورت کلی حذف خواهد شد.
  • Delete Cach and Minified CSS/JS: با کلیک روی این دکمه هم علاوه بر کش سایت فایل‌های فشرده سازی شده CSS و JS هم حذف شده و مجددا از نو ساخته خواهند شد.

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

حذف کش در حالت Time Out وردپرس

با استفاده از Cache timeout میتوانید هر زمان که سایت به دلایلی مانند خطای داخلی سرور در وردپرس و یا خطای برنامه نویسی در قالب و افزونه به حالت timeout رفت کش سایت را در این مواقع برای صفحات دلخواه خود به صورت خودکار خالی کنید تا مشکلی در روند نمایش سایت پیش نیاید. برای این منظور روی دکمه Add New Rule کلیک کنید تا مشابه تصویر بالا پنجره‌ای باز شود. حالا ابتدا از بخش if REQUEST_URI صفحه یا صفحات مورد نظر دلخواه برای خالی شدن کش که میتواند شامل گزینه‌های کلیه صفحات سایت، صفحه اصلی، صفحات انتخابی و… باشد را انتخاب کرده و سپس از بخش Then مدت زمان مورد نظر برای خالی شدن کش در دوره زمانی خودکار را تعیین کرده و در نهایت بر روی دکمه Save کلیک کنید.

آموزش نحوه فشرده سازی فایل‌ها در وردپرس و افزایش سرعت سایت

تعیین استثنا برای کش وردپرس

همانطوری که در بالا اشاره شد یکی از بخش‌های  جالب این افزونه که باعث ایجاد تمایز آن نسبت به سایر افزونه‌های کش وردپرس شده امکان تعیین استثنا در کش وردپرس می باشد که با استفاده از این قابلیت میتوانید در هر بخشی که قصد دارید برای هر صفحه از وبسایت خود امکان کش وردپرس را غیرفعال کنید. حالا برای این منظور پس از انتخاب نوع استثنا که میتواند شامل مواردی مثل آدرس صفحه یا آدرس فایل، روی گزینه Add New Rule کلیک کرده و سپس اطلاعات موجود در آن را تکمیل کنید تا از کش شدن آنها جلوگیری کنید. این بخش به شما امکان کش نکردن در موارد زیر را خواهد داد.

  1. کش صفحه خاص
  2. کش در حالت استفاده از شبکه‌های اجتماعی
  3. کش در حالت کوکی
  4. کش فایل CSS
  5. کش فایل JS

در بخش CDN هم قادر هستید تا در صورت استفاده از CDN در وردپرس اطلاعات آن را وارد کنید تا فایل‌های موجود در بخش CDN سایت نیز کش شده و آنها را مدیریت کنید. سایر بخش‌های افزونه به صورت تجاری هستند که برای استفاده ازآنها لازم است نسخه پولی آن را خریداری کنید که از توضیحات این بخش می‌گذریم.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نسبت به فشرده سازی فایل های cssو جاوا اسکریپت در وردپرس اقدام کنید و علاوه بر این از امکاناتی که این افزونه برای افزایش سرعت در وردپرس و کش وردپرس در اختیارتان قرار میدهد استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .