مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

0

آموزش  نصب گواهینامه امنیتی SSl در هاست سایتها برای در دسترس بودن سایت با https:// می باشد باعث می شود کاربران در محیطی امن اطلاعات کد گداری خود را انتقال دهند.  پروتکل امن (SSL (Socket Secure Layer استانداردی برای کدگذاری داده‌هایی است که توسط کاربر و سایت در حال رد و بدل کردن میباشد، بنابراین اطلاعاتی که در بستر ssl رد و بدل میشوند به صورت کاملا کدگذاری می باشند و به هیچ عنوان نمیتوان به آنها دسترسی داشت و اقدام به سرقت آنها کرد. از آنجایی استفاده از گواهینامه SSL مفید می باشدکه در عین حال امنیت اطلاعات راکاملا تامین می کند. یکی از این نمونه‌ها که این روزها بسیار به چشم می آید بحث فیشینگ است که برخی برای سوءاستفاده از کاربران داده‌های کارت اعتباری را مورد سرقت قرار داده و در نهایت قادر خواهند بود با به دست آوردن اطلاعات کارت بانکی یک کاربر اقدام به سرقت موجودی کارت مورد نظر کنند. بنابراین استفاده از SSL میتواند  اطلاعاتمان را با قرار دادن در یک محیط امن از اینگونه سوءاستفاده‌ها محافظت کند.

در این مقاله آکادمی اولین دیتا به آموزش نحوه نصب رایگان SSL در هاست سی پنل می پردازد.پس اگر اقدام به تهیه SSL کرده‌اید و قصد دارید آن را بر روی سایت خود فعال کنید تا انتها با ما همراه باشید.

مزایا و معایب نصب رایگان SSL بر روی هاست

همانطوری که در بالا اشاره شد بزرگ‌ترین مزیت استفاده از SSL این است که شما میتوانید داده‌ها و اطلاعاتی که بین کاربران و سایت رد و بدل میشوند را به صورت کدگذاری شده رد و بدل کنید، بنابراین امکان استراق سمع و چک کردن این داده‌ها و رمزگشایی آنها هنگام استفاده از SSL برای سایرین فراهم نخواهد شد و کاربران میتوانندبا اطمینان بیشتر در وبسایت شما مشغول به فعالیت کردن باشند. از سوی دیگر استفاده از SSL میتواند  تاثیر به‌سزایی در بهینه سازی سایت نزد موتورهای جستجو همچون گوگل داشته باشد. طبق خبری که گوگل در حدود سه سال پیش داشت رسما اعلام کرد برای سایت‌هایی که یک محیط امن برای کاربران خود ایجاد کرده باشند و به عبارتی از پروتکل امن https:// استفاده کرده باشند امتیاز بیشتری قائل خواهد شد که میتوانید با مراجعه به صفحه HTTPS as a ranking signal جزییات این خبر را مشاهده کنید. اما در مقابل SSL معایبی نیز دارد که بیشتر گریبان گیر کاربران فارسی زبان که در داخل کشور هستیم را شامل میشوند که به دلیل عدم کارکرد صحیح و پشتیبانی ISP ها از پروتکل امن SSL با کندی سرعت و لود سایت‌هایی که از https:// استفاده کرده‌اند مواجه خواهیم شد. بنابراین در انتخاب اینکه از پروتکل امن SSL استفاده کنیم یا نه باید کاملا محتاط بود. اما در طول گذشت زمان این مشکلات تا حدودی کمتر شده‌اند و به نسبت قبل دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نیستیم اما گاها پیش می‌آید که این مشکلات خود را نشان داده و باعث ایجاد دردسر تا مدت زمانی میشوند. این نکته را فراموش نکنید که چنین مشکلی صرفا در ISP های مخابراتی ایران رخ میدهد، بنابراین وقتی با کندی سرعت هنگام استفاده از SSL مواجه میشوید به این معنی نیست که برای موتورهای جستجو هم سرعت کند خواهد بود، پس عملا از این منظر به سئو و بهینه سازی سایت ما لطمه‌ای وارد نخواهد شد.

آموزش نصب رایگان SSL در هاست سی پنل

حال اگر SSL خود را تهیه کرده‌اید برای نصب رایگان SSL در هاست cpanel لازم است تا وارد هاست خود شوید. در اینجا ما آموزش نصب رایگان SSL در هاست cpanel را تهیه کرده‌ایم بنابراین آدرس سایت خود را وارد کرده و سپس از ۲۰۸۲: که در مقابل آدرس دامنه خود وارد میکنید به آدرس صفحه ورود به cpanel مراجعه کنید تا وارد هاست سی پنل خود شوید، به عبارت دیگه آدرستان را به صورت site.com:2082 وارد کنید و به جای site نام دامنه خود را قرار دهید. پس از مراجعه به این آدرس با صفحه زیر رو‌به‌رو خواهید شد، نام کاربری و رمز خود را وارد کرده و سپس با کلیک روی دکمه Log in وارد هاست خود شوید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

استفاده از ابزار SSL/TLS جهت نصب SSL روی سی پنل

پس از اینکه با موفقیت وارد هاست خود شدید به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و مشابه تصویر زیر در قسمت Security به منوی SSL/TLS مراجعه کنید تا اقدام به نصب رایگان SSL در سایت خود کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

پس از ورود به صفحه بعد باید ابتدا یک Private Keys بسازید. بنابراین برای ایجاد Private Keys در سی پنل ابتدا مشابه تصویر زیر روی گزینه Generate, view, upload, or delete your private keys کلیک کنید تا به صفحه ساخت Private Keys در سی پنل هدایت شوید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

پس از کلیک بر روی منوی مورد نظر به صفحه بعدی هدایت خواهید شد که در آن می‌توانید نسبت به ایجاد Private Keys یا همان کلید خصوصی برای نصب گواهینامه ssl در سی پنل اقدام کنید. بنابراین روی این منو کلیک کنید تا مشابه تصویر وارد صفحه زیر شوید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

همانطوری که در تصویر مشاهده می‌کنید ابتدا در قسمت اول نوع Key Size را بر روی ۲۰۴۸ بایت انتخاب کنید. گزینه‌ای که پیشنهاد میشود تا از آن استفاده کنید روی ۲۰۴۸ بایت می باشد اما اگر ssl خریداری شده از شرکت شما طوریست که ۴۰۹۶ را انتخاب کنید لازم است این گزینه را انتخاب کنید، برای اینکه از این بخش مطمئن شوید یک تیکت برای پشتیبانی هاست خود ارسال کنید و ازآنها راهنمایی بخواهید که در این مرحله گزینه ۲۰۴۸ را انتخاب کنید و یا اینکه گزینه ۴۰۹۶ را برای سایر کلید خصوصی تعیین کنید.(در هاست های میزبان فا این گزینه را بر روی ۲۰۴۸ قرار دهید) سپس در فیلد Description که به معنی همان توضیحات می باشد یک توضیحی برای کلید ایجاد شده بنویسید که در اینجا توضیحی قرار دادیم که در آن نشان از نصب گواهینامه امنیتی SSL در اولین دیتا را دارد. پس از اینکه توضیح دلخواه خودترا وارد کردید کافیست بر روی دکمه Generate کلیک کنید و لحظاتی صبر کنید تا private key شما ساخته شود و به صفحه دیگری منتقل شوید. این private key ساخته شده به صورت کدگزاری شده است که از آن در مراحل بعدی باید استفاده کرد، بنابراین دقت کنید تا در هر مرحله از کدها و هرچیزی که تولید می شود یک نسخه کپی تهیه کنید تا مجبور نباشید مراحل را از ابتدا در پیش بگیرید. پس از ساخته شدن private key صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما باز میشود و از نتیجه ساخته شدن private key میتوانید مطلع شوید که درست ایجاد کردید یا خیر.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

ادامه مراحل نصب ssl بر روی هاست سی پنل

پس از اینکه سرور کلید خصوصی را ایجاد کرد، این کلید به فرمت‌های کد گذاری شده و رمزگشایی ارائه میشود. بنابراین دقت داشته باشید که برای نصب گواهی بر روی چندین سرور، کلید خصوصی کد گذاری شده در این مرحله مورد نیاز است. حالا در این مرحله مشابه تصویر کدهای Encode شده در این بخش را کپی کنید تا از آن در مراحل بعدی استفاده کنیم. در نهایت روی دکمه Return to SSL Manager کلیک کنید تا به صفحه اصلی SSL/TLS هدایت شوید. سپس مشابه تصویر زیر این بار بر روی گزینه دوم که با عبارت Certificate Signing Requests (CSR) می‌باشد کلیک کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

پس از کلیک بر روی این گزینه به صفحه زیر هدایت خواهید شد که باید در آن کلید خصوصی ساخته شده در مرحله قبل را از لیست کشویی انتخاب کنید. و یا اینکه مشابه تصویر زیر گزینه Generate a New 2048 bit key را انتخاب کنید تا یک کلید جدا ایجاد شود، سپس اطلاعات سایت را به ترتیب تکمیل کنید. اطلاعات خواسته شده در تمامی این بخش‌ها باید لاتین و کشوری به غیر از ایران وارد شود، توجه نمایید که تنها در مراحل CSR اگر سایت شما با www بالا میاد حتما دامنه را با www وارد کنید. اگر گواهی تهیه شده به صورت Wildcard میباشد، دامنه باید با یک ستاره برای امن کردن ساب دامین‌ها مشخص شود مانند mizbanfa.net.* علاوه بر این دقت کنید که عبارت عبور که در فیلد Passphrase وجود دارد را خالی بگذارید، زیرا عبور رمز عبور در CSR به صورت رمزگذاری نشده ذخیره خواهد شد. زمانی که تمام فیلدها را پر کردید، باید بر روی دکمه Generate کلیک کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

مرحله دریافت مشخصات جهت نصب ssl بر روی سی پنل

Domains: در این بخش همانطور که در بالا به آن اشاره شد نام دامنه خود را وارد کنید و اگر از ساب دامنه نیز استفاده میکنید برای ایمن کردن آنها یک ستاره قبل از آدرس دامنه خود قرار داده و پس از آن یک کاراکتر نقطه مانند mizbanfa.net.* وارد کنید.

City: در این فیلد نام شهر خود را وارد کنید.

State: در این فیلد نام شهر و استان خود را وارد کنید.

Country: در این فیلد کشور خود را انتخاب کنید.

Company: نام شرکت خود را وارد کنید.

پست های مرتبط

Company Division: اگر شرکت شما شامل بخش خاصی میباشد نام ان را در این فیلد وارد کنید.

Email: در این فیلد ایمیل خود را وارد کنید. دقت کنید که در این مرحله باید ایمیلی وارد کنید که شامل نام دامنه شما باشد. بنابراین از اکانت‌های جیمیل، یاهو و… در این قسمت نمیتوان استفاده کرد.

Passphrase: در این فیلد باید رمزی را وارد کنید اما از آنجایی که رمز عبور در CSR به صورت رمزگذاری نشده ذخیره می‌شود از این کار خودداری کنید.

Description: در نهایت در این فیلد توضیحات دلخواهی را وارد کرده و در نهایت بر روی دکمه Generate کلیک کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

پس از اینکه تمامی مراحل را به درستی طی کنید CSR شما مشابه تصویر فوق ایجاد خواهد شد، بنابراین پس از ساخته شدن آن روی دکمه Return to SSL Manager کلیک کنید تا به منوی اصلی بخش SSL/TLS هدایت شوید. سپس در این مرحله بر روی گزینه Certificates )CRT) که در تصویر نیز آن را مشاهده میکنید کلیک کنید تا به صفحه بعد هدایت شوید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

پس از اینکه به صفحه بعدی هدایت شدید در این مرحله لازم استمشابه تصویر زیر در قسمتی که با عنوان Certificates on Server در ابتدای این صفحه قرار دارد بر روی دکمه Install برای دامنه‌های ساخته شده کلیک کنید تا عملیات نصب از این روش انجام بگیرد، بنابراین روی دکمه install کلیک کنید تا به مرحله بعدی که در صفحه Manage SSl Site قرار دارد هدایت شده و سپس روی دکمه Autofill by domain کلیک کنید تا سایر گزینه‌ها به ترتیب بر اساس اطلاعاتی که در مراحل ساخت Key، CSR و CRT آنها را تعیین کرده‌ایم انتخاب شوند و در نهایت روی دکمه install certificate که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

اما اگر مشابه تصویر بالا گزینه‌هایی که شامل نام دامنه شما هستند وجود نداشتند میتوانید با اسکرول کردن در انتهای صفحه در مرحله CRT به قسمت Generate a New Certificate مراجعه کرده و آنها را بسازید، بنابراین مشابه تصویر زیر عمل کرده و جزییات این بخش را مشابه قبل که در مرحله CSR جزییات آن را توضیح دادم تکمیل کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

حالا پس از اینکه Certificate ساخته شد پیغامی مشابه تصویر زیر به شما نشان داده میشود  کافیست در آن بر روی دکمه installer کلیک کنید و سپس در صفحه باز شده ادامه مراحل را به صورت زیر ادامه دهید.

آموزش نصب ssl در هاست سی پنل

مشابه تصویر زیر ابتدا از باکس Domain دامنه خود را انتخاب کنید و سپس برروی دکمه Autofill by domain کلیک کنید تا سایر گزینه‌ها به ترتیب بر اساس اطلاعاتی که در مراحل قبل آنها را تعیین کرده‌ایم انتخاب شوند و در نهایت برروی دکمه install certificate که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید.

آموزش نحوه نصب و فعال سازی ssl در سی پنل

بدین ترتیب پس از کلیک روی دکمه Install Certificate عملیات نصب گواهینامه ssl در سایت شما فعال خواهد شد و در پنجره‌ای مشابه تصویر زیر جزییات نصب را میتوانید  مشاهده کنید.

آموزش نصب ssl در هاست سی پنل

پس از نصب و کلیک روی دکمه OK در پنجره بالا هم ساب دامنه‌ها و دامنه هایی که ssl روی آنها نصب شده به همراه قفل سبز رنگ در لیستی با جزییات زیر در صفحه Manage SSl نشان داده خواهند شد.

آموزش نصب ssl در هاست سی پنل

حال برای اینکه از نصب آن اطمینان حاصل کنید از پیشوند https:// در سایت خود استفاده کنید و سعی کنید تا از طریق پروتکل امن ssl سایت خود را مشاهده کنید، اگر سایت به درستی لود شد SSL بر روی سایت شما به درستی نصب و راه‌اندازی شده است و تنها کافی است تا به روت اصلی سایت خود مراجعه کرده و با ویرایش فایل htaccess. تعیین کنید که کاربران در صورتی که وارد سایت شدند به صورت خودکار به آدرسی که با https:// می‌باشد ریدایرکت شوند، بنابراین فایل htaccess. را باز کرده و کدهای زیر را در آن قرار دهید. اگر این فایل را مشاهده نمیکنید مخفی است و برای نمایش ان کافی است تا در فایل منیجر هاست خود روی دکمه Setting کلیک کرده و سپس در پنجره باز شده گزینه Show Hidden Files (dotfiles) را فعال کنید و در نهایت روی دکمه save کلیک کنید تا فایل مورد نظر نمایش داده شود.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

دقت کنید که این کد نباید جایگزین کدهای موجود در فایل htaccess. شود و کد بالا را در بالاترین بخش از کدهای این صفحه قرادهید ، پس از وارد کردن این کد قفل سبز رنگ در آدرس بار سایت شما نمایش داده خواهد شد که نشان دهنده ایمن بودن سایت خواهد بود.

تاریخ انقضای SSL سی پنل

اگر به صفحه Manage SSl Site در هاست سی پنل مراجعه کنید جزییات SSL نصب شده در هاست خود را میتوانید به صورت تصویر زیر مشاهده کنید که در مواردی مثل ساب دامنه‌هایی که SSL بر روی آن نصب شده، غیرفعال کردن SSL، به روزرسانی  و تاریخ انقضا را میتوانید مشاهده کنید.

آموزش نصب ssl در هاست سی پنل

حالا سوالی که ممکن است  پیش آید این است  که وضعیت انقضای SSL رایگان هاست سی پنل به چه شکلی خواهد بود؟ آیا باید بعد از تاریخ تعیین شده اقدام به تمدید آن کنید؟! در پاسخ به این سوال باید گفت فعلا سیاستی که Cpanel برای ارائه ssl در پیش گرفته این است که به صورت خودکار ssl ارائه شده تمدید خواهد شد و شما نیازی نیست کار خاص دیگری انجام دهید ، اما همانطور که مشخص است ممکن است  این سیاست در آینده تغییر کند و یا حتی در بدبینانه‌ترین حالت دیگر این نوع SSL ارائه نشود بنابراین سعی کنید تا در تاریخ تعیین شده حتما سری به این صفحه بزنید و وضعیت تمدید SSL در هاست سی پنل خود را بررسی کنید.

رفع مشکل عدم نمایش آیکون سبز SSL

یکی از عمده مشکلاتی که هنگام نصب و فعال سازی ssl در سایت پیش می آید این است که آیکون مربوط به استفاده از SSL سبز نیست و در آدرس بار مرورگر صرفا عبارت https:// با رنگ خاکستری نمایش داده میشود و دلیل آن این است که برای اینکه سایت ما در یک محیط کاملا امن باشد و داده ها توسط پروتکل امن SSL در دسترس باشند باید کلیه آدرس های داخلی موجود در صفحات ما که شامل تصاویر، آدرس نوشته ها، برچسب ها، برگه ها و… هستند به این شکل باشند تا نماد سبز رنگ در آدرس بار مرورگر ظاهر شود پس برای تغییر آنها چه راهکاری وجود دارد؟! برای حل این مشکل شما باید بر اساس سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می‌کنید اقدام به اصلاح کلیه آدرس‌های موجود در سایت خود کنید. یعنی آدرس های کلیه صفحات شما که در دیتابیس قرار دارند و یا حتی اگر سایت شما دیتابیس ندارد و صرفا چند صفحه HTML ساده هستند آدرسها را چه در حالتی که دیتابیس دارید و چه صفحه html ساده ویرایش کرده و به https:// تغییر دهید.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید اقدام به نصب و فعال سازی گواهینامه امن SSL در سایت خود کنید تا کاربران قادر باشند در محیطی کاملا امن به تبادل اطلاعات خود بپردازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .