مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

0

کش مرورگر که شامل Temporary Internet Files  به معنی«فایل‌های موقت اینترنتی» می باشد در واقع کش در افزایش سرعت لود برای دسترسی به سایت‌ها نقش بزرگی را ایفا میکند.. مرورگرها شامل فایل‌هایی می باشند که در صفحات مختلف یک سایت تکرار می شوند و برای مرور سایر صفحات بر اساس الگوریتمی که مرورگرها دارند، این فایل‌ها شناسایی شده و به جای لود مستقیم از سرو، فایلی که به صورت موقت قبلا در کامپیوتر ذخیره شده نمایش داده میشود.پس در این صورت به جای اینکه مدت بیشتر منتظر بمانیم فایل‌های یک صفحه لود شود، زمان بسیار کوتاه‌تر شده و فایل‌های تکراری و کش شده‌ای که در حافظه موقت کامپیوتر قرار دارد، باعث میشود صفحه سایت مورد نظر در مدت زمان کوتاهی لود شود.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به نحوه پاک کردن کش مرورگر در کامپیوتر می پردازد که با استفاده از این آموزش میتوانید با نحوه پاک کردن کش مرورگرهای مختلف مانند گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و اینترنت اکسپلورر آشنا شده و فایل‌های موقت که به صورت فایل‌های کش در حافظه موقت کامپیوتر ذخیره شده را پاک کنید. اما قبل از اینکه به نحوه پاک کردن کش در مرورگرهای مختلف بپردازیم ابتدا به این موضوع میپردازم که چرا باید فایل‌های کش شده را پاک کنیم؟

کش مرورگر چیست و چرا باید کش مرورگر را خالی کنیم؟

دلایل مختلفی برای کاربران مختلف وجود دارد که نیاز پیدا می‌کنند کش مرورگر را خالی کنند. به عنوان نمونه اگر شما یک طراح سایت باشید و بخواهید  تغییراتی در ظاهر سایت ایجاد کنید، برای اینکه مطمئن شوید تغییرات به خوبی اعمال شده باید حافظه کش مرورگر را خالی کنید. چرا که ممکن است همچنان فایل‌هایی که برای لود صفحه مورد نیاز هستند، در حالت کش بارگزاری شوند که در این صورت هیچ تغییری را مشاهده نخواهید کرد. بنابراین باید یک بار با پاک کردن کش مرورگر کاری کنید که فایل‌های مورد نیاز مجددا از سمت سرور دانلود شوند و در حالت بروز شده بتوانید فایل‌ها را ببینید. این بار هم مرورگر از نسخه جدیدتر هر فایل یک کش تهیه می‌کند. پس با این حساب می توان گفت که قابلیت کش در مرورگرها به این صورت است که با پاک کردن و لود مجدد سایت، فایل‌هایی که در حافظه به صورت موقت ذخیره شدند، بروز شده و مجددا در حافظه موقت قرار خواهند گرفت. از طرفی دیگر با استفاده از ابزاری که برای مدیران سایت‌ها قرار دارد می توان این موضوع را کنترل کرد که تا چه زمانی فایل کش شده بر روی مرورگر باقی بماند.

اما اگر یک کاربر عادی باشید، باز هم همین موضع رخ میدهد و ممکن است در صفحاتی از سایت با خطا مواجه شوید. به عنوان نمونه فرض کنید در حال پر کردن یک فرم هستید، حالا چون قبلا از این سایت دیدن کردید، فایل‌های مختلفی از سایت به صورت کش شده در مرورگر شما ذخیره شده، اما حالا که در حال پر کردن فرم هستید تغییراتی در سایت اعمال شده که هنوز بخاطر خواندن فایل‌ها از سمت حافظه موقت آپدیت نشده. بنابراین ممکن است در زمان ارسال فرم با خطا مواجه شوید که در این صورت خالی کردن کش مرورگر میتواند به شما کمک کند. حالا که با دلایل پاک کردن کش مرورگر و اینکه کش مرورگر چیست آشنا شدید، در ادامه به نحوه پاک کردن کش مرورگرهای مختلف می‌پردازیم.

نحوه پاک کردن Cache در مرورگر گوگل کروم

برای پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم ابتدا بر روی آیکون سه نقطه که برای باز کردن منو این مرورگر می باشد کلیک کنید یا اینکه از دکمه‌های ترکیبی ALT + E استفاده کنید تا منو مرورگر مشابه تصویر زیر باز شود. سپس بر روی گزینه Settings کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات مرورگر گوگل کروم هدایت شوید.

کش مرورگر چیست و چگونگی پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم

پس از ورود به صفحه تنظیمات ، در باکس جستجو عبارت cache را تایپ کنید تا نتایج جستجو مشابه تصویر زیر نمایش داده شود. حالا مشابه تصویر زیر بر روی گزینه Cleare Browsing Data که برای پا کردن داده‌های مرورگر گوگل کروم است  کلیک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

پس از کلیک روی این گزینه پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز میشود که با استفاده از این گزینه میتوانید حافظه کش مرورگر را به صورت سفارشی سازی شده پاک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

حالا همانطور که در تصویر میبینید ابتدا از گزینه Time range بازه زمانی برای خالی کردن کش مرورگر گوگل کروم را انتخاب کنید. این بازه زمانی میتواند بر اساس ساعت اخیر، یک روز پیش(۲۴ ساعت پیش)، یک هفته پیش، چهار هفته پیش و کل بازه زمانی که مرورگر را نصب کردید باشد. سپس گزینه Cached images and files را انتخاب کنید تا تنها تصاویر و فایل‌هایی که کش شده پاک شوند. در صورت انتخاب سایر گزینه‌ها میتوانید علاوه بر کش کوکی، تاریخچه و سایر داده‌های مرورگر را هم حذف کنید. پس از اینکه انتخاب کردید پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم بر اساس بازه زمانی دلخواه پاک شود روی دکمه آبی رنگ CLEARE DATA کلیک کرده و منتظر بمانید تا بر اساس حجم فایل‌ها کش مرورگر خالی شود و پنجره بسته شود.

همچنین میتوانید با تایپ کردن آدرس chrome://settings/clearBrowserData داخل مرورگر مستقیما به این پنجره دسترسی داشته باشید که نیازی به طی کردن کلیه مراحل بالا بر اساس تصویر برای پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم ندارید.


نحوه پاک کردن Cache در مرورگر فایرفاکس

برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس ابتدا بر روی آیکون سه خط گوشه مرورگر که برای باز کردن منو این مرورگر است کلیک کنید. سپس روی گزینه Preferences یا options کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات مرورگر فایرفاکس هدایت شوید. همچنین میتوانید آدرس about:preferences را در آدرس بار مرورگر تایپ کرده و اینتر را بزنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

در این مرحله هم مانند مرورگر گوگل کروم در باکس جستجو عبارت Cache را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا مشابه تصویر زیر دکمه Clear Data برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس نمایش داده شود و روی این دکمه کلیک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

پس از کلیک روی این دکمه هم پنجره زیر نمایش داده میشود و میتوانید کش مرورگر فایر فاکس را پاک کنید. کافیست تیک گزینه Cached Web Content را فعال کرده و در نهایت روی دکمه Clear کلیک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

در مرورگر فایرفاکس با این روش کلیه فایل‌های کش شده از ابتدا پاک خواهند شد. اما برای اینکه بتوانید مانند پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم روی بازه زمانی کنترل داشته باشید، کافیست درست مانند همین مراحل، به جای جستجوی cache از جستجوی history استفاده کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

پس از جستجوی عبارت history مشابه تصویر بالا روی دکمه Clear History کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

حالا با استفاده از گزینه Time range to clear بازه زمانی دلخواه را انتخاب کنید. سپس با فعال کردن تیک گزینه Cache انتخاب کنید که فایل‌های کش حذف شوند. در نهایت با کلیک روی دکمه Clear Now منتظر بمانید تا بر اساس حجم فایل‌ها عملیت پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس انجام بگیرد. همچنین میتوانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Delete مستقیما به پنجره پاک کردن حافظه کش در مرورگر فایرفاکس دسترسی پیدا کرده و مشابه تنظیمات فوق بر اساس بازه زمانی، حافظه کش را پاک کنید.


نحوه پاک کردن Cache در مرورگر اپرا

برای پاک کردن کش مرورگر اپرا ابتدا روی آیکون منو مرورگر در گوشه سمت چپ کلیک کنید. سپس روی گزینه Settings کلیک کنید یا اینکه از دکمه‌های ترکیبی ALT + P استفاده کنید تا به صفحه تنظیمات مرورگر اپرا هدایت شوید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

در این مرحله به صفحه تنظیمات مرورگر اپرا هدایت می شوید که باید ابتدا مشابه تصویر زیر روی تب Privacy & Security که در سمت چپ قرار دارد کلیک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

حالا دراین مرحله مشابه مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس روی دکمه Clear Browsing Data کلیک کنید تا پنجره زیر باز شود و بازه زمانی و داده‌هایی که قصد پاک کردن آن را دارید را انتخاب کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

حالا همانطور که در تصویر میبینید ابتدا از گزینه Obliterate the following times from بازه زمانی برای خالی کردن کش مرورگر اپرا را انتخاب کنید. این بازه زمانی میتواند بر اساس ساعت اخیر، یک روز پیش(۲۴ ساعت پیش)، یک هفته پیش، چهار هفته پیش و کل بازه زمانی که مرورگر را نصب کردید باشد. سپس گزینه Cached images and files را انتخاب کنید تا تنها تصاویر و فایل‌هایی که کش شده پاک شوند. در صورت انتخاب سایر گزینه‌ها میتوانید علاوه بر کش کوکی، تاریخچه و سایر داده‌های مرورگر را هم حذف کنید. پس  از اینکه انتخاب کردید پاک کردن کش مرورگر اپرا بر اساس بازه زمانی دلخواه پاک شود، بر روی دکمه آبی رنگ Clear Browsing data کلیک کرده و منتظر بمانید تا بر اساس حجم فایل‌ها کش مرورگر خالی شود و پنجره بسته شود.


نحوه پاک کردن Cache در اینترنت اکسپلورر

برای پاک کردن کش مرورگر اینترنت اکسپلورر ابتدا بر روی آیکون چرخ دنده مرورگر که در گوشه سمت راست قرار دارد کلیک کنید. سپس روی گزینه internet options کلیک کنید.

کش مرورگر چیست و چگونگی پاک کردن کش مرورگر اینترنت اکسپلورر

پس از این مرحله پنجره زیر باز میشود که در اینجا هم باید روی دکمه Delete کلیک کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

پس از کلیک روی دکمه Delete پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز میشود که با استفاده از این پنجره میتوانید انواع داده‌ها برای پاک کردن کش مرورگر اینترنت اکسپلورر، پاک کردن کوکی، پاک کردن تاریخچه و… را انتخاب کنید.

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگرها

در اینجا چون فقط میخواهیم فایل‌های کش شده را پاک کنیم تیک گزینه Temporary Internet Files and Website files را انتخاب می‌کنیم و برروی دکمه Delete کلیک می‌کنیم تا فایل‌های کش از مرورگر اینترنت اکسپلورر حذف شوند.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید با نحوه پاک کردن کش کلیه مرورگرها آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .