مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش چگونگی غیرفعال کردن AMP در وردپرس بدون از دست دادن سئو

0

پروژه‌ AMP وردپرس چند سال پیش از سمت گوگل برای دسترسی به سایت‌ها با سرعت بیشتری ساخته شده است . پروژه Google AMP این امکان را به شما میدهد تا نسخه‌ای از سایت را روی موبایل به کاربران خود نمایش دهید که با استفاده از آن قادر باشند با هر سرعت اینترنت ، محتوای نوشته را مشاهده کنند. اطلاعات میتواند شامل نام سایت، لوگو سایت، عنوان نوشته، محتوای نوشته، دسته‌بندی و… باشد و ازآنجایی که قالب‌های استفاده شده در سایت دارای استایل مختلف و فایل‌های گوناگونی هستند همین موضوع باعث لود دیرتر صفحات میشود. اما چون در نسخه amp سایت به این بخش‌ها نیازی نیست پس صرفا اطلاعات ضروری در نسخه amp یک سایت به صورت کاملا ساده نمایش داده خواهد شد.

استفاده از AMP وردپرس در سایت چیزی نیست که از طرف گوگل اجباری روی آن قرار داشته باشد و استفاده کردن از amp یا نکردن آن بر اساس آخرین تغییرات الگوریتم گوگل تاثیری بر سئو سایت ندارد و تنها مزیت AMP در دسترسی سریعتر به صفحات سایت است. اما گاهی اوقات پیش می آید به هر دلیل مجبور می شوید نسخه AMP وردپرس را در سایت خود غیرفعال کنید. به عنوان مثال شخصا در حال استفاده از amp در وردپرس بودم با بررسی آمار سایت دیدم که بانس ریت سایت در حد قابل قبولی نیست و به این دلیل که سایر مطالب در نسخه amp به کاربر پیشنهاد نمی شود سریعا سایت را ترک می‌کنند. در نتیجه تصمیم به غیرفعال کردن آن گرفتم.

در این مقاله از مرکز آکادمی اولین دیتا به آموزش نحوه غیرفعال کردن AMP در وردپرس می پردازم که با استفاده از این روش میتوانید amp وردپرس را در سایت خود بدون از دست دادن سئو و مواجه با خطای ۴۰۴ غیرفعال کنید. پس اگر شما هم با کاهش بانس ریت در سایت مواجه هستید یا به هر دلیل دیگه قصد ندارید از AMP گوگل در وردپرس استفاده کنید تا انتهای این آموزش همراه ما باشید.

دلیل غیرفعال کردن AMP وردپرس

قبل از اینکه به نحوه غیرفعال کردن amp در وردپرس بدون افت سئو سایت بپردازیم به برخی دلایل که ممکن می باشد شما هم با دیدن این دلایل تصمیم به غیرفعال کردن AMP در وردپرس کنید اشاره می‌کنم. یکی از نشریات آنلاین دلیل عدم استفاده از amp در سایت خود را به این صورت معرفی کرده بود که، به نظر می‌رسد میزان ترافیک تقریبا یکسان است و تغییر محسوسی در آن مشاهده نشده، از آنجایی که AMP ما را محدود کرده بود و نمی‌توانستیم فیلدها و بخش‌های مختلفی را نمایش دهیم، اما تاکنون با غیرفعال کردن amp فیدبک خوبی داشته‌ایم.

به دلیل غیرفعال بودن منوهای سایت در AMP کاربران قادر به مشاهده سایر صفحات نیستند. یا اینکه وقتی در بیشتر قالب‌ها در انتهای نوشته مطالب مرتبط و پیشنهادی نمایش داده می‌شود با استفاده کردن از AMP خبری از طراحی بصری نیست که کلیک روی آنها افزایشی داشته باشد. بنابراین به محض اتمام خواندن نوشته کاربران از سایت خارج شده و با کاهش شدید Bounce Rate در سایت مواجه می‌شوید. برای مثال در یک وبلاگ شخصی هنگام استفاده از AMP در وردپرس متوسط زمان حضور کاربر در سایت چیزی در حدود ۳ دقیقه و Bounce Rate 87 را خواهیم داشت که پس از غیرفعال کردن آن و مشاهده آمار این ارقام افزایش دارند. به طوری که متوسط زمان حضور در سایت به ۷ دقیقه و Bounce Rate نیز به ۹۱ درصد می رسد.

در صورتی که دلیل شما بخاطر نمایش ندادن فرم می باشد باید بدانید که قابلیتی در AMP ست که میتوانید برای یک نوشته یا برگه خاص تعیین کنید که نسخه AMP سایت نمایش داده نشود. اما اگر دلیل شما بخاطر کاهش بانس ریت می باشد غیرفعال کردن کلی آن مورد نیاز خواهد بود.

غیرفعال کردن AMP وردپرس بدون افت سئو

حال که بر اساس دلایل بالا تصمیم به غیرفعال کردن amp در وردپرس گرفتید در ادامه به نحوه غیرفعال کردن AMP در وردپرس می‌پردازم. برای شروع کار ابتدا باید افزونه‌های مربوط به AMP وردپرس را غیرفعال کنید. اگر با استفاده از آموزش ساخت AMP در وردپرس اقدام به نصب کرده‌اید لازم است افزونه‌های AMP و Glue for Yoast SEO & AMP را غیرفعال کنید.

از انجایی که لود سایت در AMP گوگل برای تمام صفحات به شکلی انجام می‌گیرد که با اضافه کردن /amp/ به انتهای صفحات می‌تواند نسخه amp سایت را دید بنابراین در نتایج گوگل وقتی کاربری بر روی آدرس سایت شما که به صورت AMP می‌باشد و آیکون آن نیز نمایش داده می‌شود، پس از غیرفعال کردن دو افزونه فوق با صفحه ۴۰۴ وردپرس مواجه خواهد شد. پس اولین مشکلی که پیش می آید خطای ۴۰۴ در وردپرس است که باید کاری کنیم کاربران به صورت خودکار از صفحه AMP به صفحه نوشته هدایت شوند. برای اینکه ریدایرکت کاربران به صورت اصولی و حفظ سئو انجام شود لازم می باشد که لینک‌ها به صورت ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس انجام گیرند. که برای انجام این کار دو راه دارید.

روش اول: استفاده از فایل htaccess.

شخصا استفاده از کد برای ریدایرکت کاربران با استفاده از فایل htaccess. را می‌پسندم. با استفاده از این روش کافیست کد زیر را در فایل htaccess. هاست خود قرار دهید تا کار ریدایرکت کاربران در سایت از نسخه AMP صفحات به نسخه اصلی سایت به صورت ریدایرکت ۳۰۱ انجام گیرد. بنابراین وارد هاست خود شده و روی گزینه File Manager کلیک کنید. سپس وارد public_html شده و به دنبال فایل htaccess. بگردید. این فایل جزء فایل‌های مخفی است، اگر نمایش داده نشد روی دکمه Settings در بالا صفحه سمت راست کلیک کنید تا پنجره زیر باز شده و سپس گزینه Show hidden Files را انتخاب کنید.

آموزش چگونگی غیرفعال کردن AMP در وردپرس بدون از دست دادن سئو

پس از کلیک روی دکمه Save فایل نمایش داده خواهد شد. سپس روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید و کدهای زیر را در مکان مناسبی از این فایل قرار دهید.

// Redirect AMP to non-AMP 
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} (.+)/amp(.*)$
RewriteRule ^ %1/ [R=301,L]

پس از قرار دادن این کد و ذخیره فایل حالا آدرس یکی از نوشته‌های سایت را باز کرده و /amp/ را به انتهای آن اضافه کنید. خواهید دید که با مراجعه به این آدرس دیگر صفحه ۴۰۴ نمایش داده نشده و به صفحه همان نوشته هدایت خواهید شد. پس از اینکه کلیه لینک‌های صفحات در نتایج جستجو اصلاح شدند و آیکون AMP گوگل در کنار آدرس سایت شما نمایش داده نشد میتوانید کد بالا را از فایل htaccess. بردارید. معمولا این کار بستگی به تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما خواهد داشت و مدتی زمانبر است.

روش دوم: استفاده از افزونه

افزونه‌ Redirection که برای ریدایرکت کاربران در وردپرس در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون توانسته بیش از یک میلیون نصب فعال و کسب امتیاز ۴۰۲ را ازآن خود کند که با استفاده از این افزونه میتوانید امکان ریدایرکت کاربران را از صفحه AMP به صفحه اصلی در سایت فراهم کنید. برای استفاده از این افزونه روی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شوید و سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه بکنید.

دانلود افزونه Redirection

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام Redirection در بخش ابزارها پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. روی این منو کلیک کنید تا به صفحه افزونه برای اضافه کردن ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس هدایت شوید.

آموزش چگونگی غیرفعال کردن AMP در وردپرس بدون از دست دادن سئو

Source URL: ابتدا در این فیلد کد زیر را قرار دهید. دقت کنید که حتما کد را از اینجا کپی کنید، چرا که امکان دارد به دلیل چینش زبان راست به چپ اشتباه وارد کنید.

/(.*)/amp

Target URL: در این فیلد هم آدرس سایت خود را وارد کرده و پس از / از کاراکتر ۱$ استفاده کنید. در اینجا هم آدرس را کپی کنید و به جای site.com آدرس دامنه خودرا وارد کنید.

http://example.com/$1

در صورتی که اقدام به نصب SSL در وردپرس کردید فراموش نکنید که حتما آدرس را همراه با پروتکل امن HTTPS وارد کنید. در نهایت تیک گزینه Regex را فعال کنید. سپس روی دکمه Add Redirect کلیک کنید. کار به اتمام رسیده و از این پس لینک‌های AMP در سایت به خود نوشته ریدایرکت خواهند شد. برای اطمینان از اینکه کار به درستی انجام شده است به انتهای آدرس یکی از نوشته‌ها /amp/ را اضافه کنید، اگر ریدایرکت شد همه چیز به درستی انجام شده است.

امیدوارم که این آموزش از مرکز آکادمی اولین دیتا مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید اقدام به آموزش چگونگی غیرفعال کردن AMP در وردپرس بدون از دست دادن سئو کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .