مرکز آموزش اولین دیتا

آموزش کاهش درخواست http در وردپرس و افزایش سرعت سایت وردپرسی

0

کاهش تعداد درخواست http در وردپرس برای افزایش سرعت سرعت لود سایت می باشد در واقع با کاهش تعداد درخواست http در وزدپرس برای درخواست‌هایی که برای لود انواع فایل‌های تصویری، استایل، CSS و… در بارگذاری صفحات لازم می باشد را کم و کمتر می کنیم در نتیجه سرعت لود سایت ما بیشتر می شود، دلیل این مسئله این است که وقتی تعداد درخواست هایی که برای دریافت چنین فایل‌هایی زیاد باشد هاست شما باید تک تک این درخواست‌ها را بررسی کرده و به آنها پاسخ دهد، اما اگر تمامی این درخواست‌ها مانند فایل استایل و جاوا اسکریپت درون یک فایل قرار داشته باشند یکباره از طریق یک فایل لود میشود که باعث افزایش لود و بارگذاری سریعتر سایت برای بازدیدکننده می شود، این کارکرد دقیقا همان چیزیست که بیشتر افزونه‌های افزایش سرعت در وردپرس ازآن استفاده می‌کنند.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای کاهش تعداد درخواست http در وردپرس می پردازد که با استفاده از این راهکارها میتوانید سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهید. پس اگر شما هم به دنبال این هستیدکه با بالاترین سرعت در وردپرس حرکت کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

آموزش کاهش تعداد درخواست http در وردپرس

قبل از بررسی راهکارهای برای کاهش میزان تعداد درخواست‌های http در وردپرس ، ابتدا لازم است یک بررسی از سایت خود داشته باشیم و آن را آنالیز کنیم تا ببینیم در حالت فعلی در سایت ما چند درخواست برای http ارسال می شود. بنابراین برای این موضوع میتوانید از وبسایت  HTTP Requests Checker استفاده کرده و تعداد درخواست‌های وبسایت خود را بررسی کنید.

آموزش کاهش درخواست http در وردپرس و افزایش سرعت سایت وردپرسی

پس از ورود به سایت ، مشابه تصویر بالا در باکس بررسی آدرس صفحه خود را وارد کنید و روی دکمه CHECK کلیک کنید، حالا منتظر بمانید تا کلیه درخواست‌هایی که برای لود وبسایت شما لازم هستند مورد بررسی قرار بگیرند و نتیجه آن را ببینید. همانطور که در تصویر میبینید برای صفحه اصلی آکادمی اولین دیتا تعداد کلیه درخواست‌ها که شامل تصاویر، فایل‌های جاوا اسکریپت، فایل‌های CSS، فاوآیکون و… هستند ۴۹ می باشد. پس ما میتوانیم برخی فایل‌ها را با هم ادغام کنیم تا این تعداد کمتر و کمتر شود، یا اینکه برخی از درخواست‌هایی که نیاز آنچنانی به آنها را نداریم به صورت کلی غیرفعال کنیم. حالا در ادامه به معرفی راهکارهایی برای کاهش درخواست http در وردپرس می‌پردازیم.

۱ . غیرفعال کردن افزونه‌های غیرضروری

همه ما در سایت وردپرسی خود افزونه‌های مختلفی را داریم که هر یک از این افزونه‌ها برای انجام کاری و هدفی در سایت نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما آیا به راستی لازم است از همه این افزونه‌هایی که استفاده می‌کنیم استفاده کرد؟! برای اینکه تعداد درخواست های http در وردپرس را کمتر و کمتر کنید باید تمامی افزونه‌های فعال موجود در وبسایت خود را بررسی کرده و افزونه‌هایی که نیاز خاصی به آن ندارید و میتوانید با استفاده از کدنویسی این نیازها را برطرف کنید را غیرفعال کرده و در نهایت حذف کنید.

علاوه بر این اگر هم نمیتوانید افزونه ای را غیرفعال کنید و نیاز اساسی به آن دارید باید سعی کنید تا افزونه درستی انتخاب کنید. مخزن وردپرس تا به امروز بیش از هزاران افزونه را به خود جای داده که برای انجام یک کار خاص شما میتوانید از یک افزونه ساده استفاده کنید و از طرف دیگه هم میتوانید  از یک افزونه پیشرفته که امکانات بیشتری هم دارد استفاده کنید. اما وقتی به سایر امکانات یک افزونه نیازی نداریم بهتر نیست تا از همان افزونه ساده استفاده کرد؟ پس قبل از اینکه اقدام به نصب و فعال سازی یک افزونه کنید ابتدا جستجو کنید تا افزونه ساده‌تر آن را پیدا کنید، اگر وجود نداشت سعی کنید با کدنویسی چیزی که به دنبالش هستید را ایجاد کنید و در غیر این صورت به افزونه‌های پیشرفته و با امکانات زیاد روی بیاورید، حتی شده استفاده از افزونه تجاری!

۲ . غیرفعال کردن استفاده از تصاویر گراواتار

گراواتار سرویسی برای نمایش تصویر پروفایل کاربران بر اساس ایمیل می باشد که توسط شرکت اتوماتیک که به عنوان شرکت مادر وردپرس ایجاد شده است. اگر از این سرویس استفاده کرده باشید در هر وبسایتی که از گراواتار پشتیبانی میکند ثبت نام کنید و یا نظری ارسال میکنید به محض اینکه ایمیل خود را وارد کنید شناسایی شده و تصویر شما از گراواتار نمایش داده خواهد شد. اما گراواتار تاثیر بدی بر روی سرعت لود وبسایت میگذارد و به دلیل محدودیت‌هایی که گاها از داخل کشور بر روی آن اعمال میشود و از طرفی مشکلات در اتصال اینترنت برای بارگزاری تصاویر و حجم بالای ترافیکی این سایت در لود کامل صفحات دچار مشکل می‌شویم. پس اگر قصد دارید تصویر پروفایل در کنار نظرات نمایش دهید میتوانید به جای استفاده از گراواتار از افزونه‌های ساده برای تصویر آواتار استفاده کنید .

۳ . غیرفعال کردن دیدگاه‌ها در وردپرس

برخی سایت‌ها به دلیل محوریت و موضوع  نیازی به استفاده از دیدگاه‌ها ندارند وکمتر کاربری در وبسایتشان نظری ثبت می کند، اگر آن نظر هم اسپم نباشد و با هدف تبلیغات صورت نگرفته باشد. بنابراین اگر فکر میکنید که استفاده از دیدگاه‌ها در وردپرس برای شما کاربردی ندارد میتوانید به صورت کلی فرم ارسال دیدگاه از وردپرس را حذف کنید تا به کاربران نشان داده نشده و به همین ترتیب دیگر نیازی به لود گراواتار و تصویر پروفایل و فایل‌های استایل مربوط به دیدگاه‌ها در وردپرس هم نخواهید داشت. برای غیرفعال کردن دیدگاه‌ها در وردپرس کافیست در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش> ویرایشگر مراجعه کرده و کد زیر را در مکان مناسبی از فایل functions.php قرار دهید.

function comments_clean_header_hook(){
wp_deregister_script( 'comment-reply' );
}
add_action('init','comments_clean_header_hook');

۴ . فشرده‌سازی و ادغام فایل‌های CSS و JS

حجم فایل‌ها در میزان سرعت بارگزاری سایت تاثیرگذار است، بنابراین کلیه فایل‌های مربوط به قالب خود را که شامل فایل‌های استایل و جاوااسکریپت هستند را بررسی کرده و حجم آنها را تا حد امکان با استفاده از ابزار کاهش حجم و خلاصه نویسی کاهش دهید. خصوصا فایل‌های مربوط به استایل و جاوا اسکریپت که در بخش‌های مختلف قالب و افزونه از آنها استفاده شده است. برای کاهش حجم فایل‌ها و خلاصه‌نویسی میتوانید از وبسایت cleancss برای Minify کردن فایل با فرمت‌های CSS و Javascript استفاده کنید.

همچنین اگر میبینید که تعداد فایل‌های CSS و JS در قالب شما زیاده میتوانید تا فایل‌ها را در درون هم ادغام کنید و یک فایل کلی را به آن اختصاص دهید، برای این مورد پیشنهاد می‌شود از ابزار فشرده‌سازی و ادغامی که افزونه w3 total cache یا افزونه wp rocket در اختیار شما قرار میدهد استفاده کنید.

۵ . غیرفعال کردن Emoji در وردپرس

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که باعث سنگین شدن سایت شما میشود شکلک‌ها یا همان اموجی‌ها هستند که با وارد کردن کد مربوط به اموجی در فیلد نظرات، تصاویر و خندانک‌هایی که برای آن تعیین شدند لود شده و نمایش داده میشوند. اگر قصد استفاده از این شکلک‌ها را ندارید بهتر است به طور کلی این قابلیت را غیرفعال کنید، چرا که کاربران قادر خواهند بود تا در بخش نظرات با وارد کردن کدهای مربوط به شکلک‌ها در وردپرس آنها را نمایش داده و یا اینکه با استفاده از نسخه موبایل در فیلد نظرات درج کنند.

برای غیرفعال کردن شکلک‌ها در وردپرس هم کافیست کد زیر را در مکان مناسبی از فایل functions.php قالب خود قرار داده و فایل را ذخیره کنید.

remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );

۶ . لود فایل‌های فونت از هاست سایت

در برخی از قالب‌های وردپرس فونت‌ها از طریق گوگل دانلود می‌شوند و از طرفی به دلیل فارسی بودن زبان در سایت‌های ایرانی نیازی به فونت‌های گوگل نخواهید داشت، چرا که این فونت‌ها برای زبان فارسی تهیه نشده و کاربردی ندارند. بنابراین فایل استایل خود را بررسی کرده و در بخش‌هایی که فونت‌های مربوط به گوگل در ان بارگزاری می‌شوند را حذف کنید. این امکان برای بخش‌های دیگر نیز به همین صورت خواهد بود و برای فایل‌هایی با فرمت‌های دیگر همچون JS نیز کاربرد دارد. اگر هم قصد استفاده از این فایل‌ها را دارید آنها را دانلود کرده و با قرار دادن در هاست خود از آنهااستفاده کنید تا سریعتر در دسترس قرار داشته باشند.

۷ . غیرفعال کردن Embed در وردپرس

قابلیت Embed وردپرس این امکان را به شما میدهد تا با قرار دادن آدرس مستقیم وبسایت‌هایی مانند توییتر، اینستاگرام، ویدئوهای یوتیوب، لینک سایت‌هایی که با وردپرس ساخته شده‌اند و… یک حالت پیش نمایش از صفحه مورد نظر به کاربر نمایش دهید این محتوای خلاصه از چنین سایت‌هایی نمایش داده شود. بنابراین اگر از چنین رسانه‌هایی استفاده نمی‌کنید این قابلیت را به کلی می‌توانید غیرفعال کنید، چرا که با فعال بودن آن اگر لینکی به صورت مستقیم قرار دهید در سرعت وبسایت تاثیر گذار خواهد بود.

برای غیرفعال کردن Embed در وردپرس هم کافیست تا کد زیر را در مکان مناسبی از فایل functions.php قالب خود قرار دهید.

function speed_stop_loading_wp_embed() {
if (!is_admin()) {
wp_deregister_script('wp-embed');
}
}
add_action('init', 'speed_stop_loading_wp_embed');

۸ . کاهش تعداد تصاویر استفاده شده در صفحات

درست است که استفاده از تصاویر باعث میشود سایت ما ظاهر زیبا و کاربرپسندی داشته باشد، اما اگر در حد زیادی از تصاویر استفاده کنیم باعث میشود سرعت صفحات پایین بیاید و تعداد درخواست های http وردپرس هم بیشتر شود، بنابراین میتوانید با کم کردن تعداد تصاویر این مسئله را هم بهبود بخشید. برای کاهش تعداد درخواست http وردپرس از طریق تصاویر هم میتوانید  در صفحات آرشیو تعداد مطالبی که با تصویر شاخص نشان داده میشود را کمتر کنید.

۹ . محدود کردن دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی

استفاده از دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی هم در حالت غیرمعمول میتواند تعداد درخواست‌ها را افزایش دهد، این مسئله در حالتی که از افزونه‌ها برای نمایش دکمه اشتراک در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید حادتر بوده و بیشتر خود را نشان میدهد که برای رفع این مسئله میتوانید از کدنویسی استفاده کنید تا استایل مربوط به این دکمه‌ها از خود قالب برگرفته شود و اگر از افزونه استفاده میکنید سعی کنید از شبکه‌های اجتماعی که پرطرفدار هستند استفاده کنید.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نسبت به کاهش تعداد درخواست‌های http در وردپرس اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .