مرکز آموزش اولین دیتا

ارزیابی مزیت های لینوکس

0

لینوکس که روزی در اوایل دهه ۹۰ میلادی یک پروژه دانشجویی بود امروزه تبدیل به مهمترین عنصر بازار سیستم عامل های سرور شده است . زمانی که لینوس توروالدز بر روی پروژه دانشگاهی خود که سیستم عاملی بر مبنای Minix پروفسور تننباوم بود کار می کرد هیچگاه پیش بینی نمی کرد فرزندش یعنی لینوکس تا این حد گسترش پیدا کرده و مدل کسب و کار را در بازار سیستم عامل به کلی تغییر دهد.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی مزیت های لینوکس می پردازد که چه ویژگی هایی تا این اندازه این سیستم عامل را محبوب کرده است در ادامه با ما همراه باشید .

۱- رایگان بودن لینوکس

لینوکس رایگان است و شما برای استفاده از آن پولی پرداخت نمی کنید . البته این موضوع در کشور ما شاید چندان ملموس نباشد چرا که قانون کپی رایت در حوزه نرم افزار اجرا نمی شود و ما به راحتی با قیمت بسیار پایین از نرم افزارها استفاده می کنیم اما استفاده از سیستم عامل قانونی و اصل ویژگی هایی از قبیل آپدیت منظم و عدم مشکلات به خاطر کرک شدن را به همراه دارد علت رایگان بودن لینوکس این است که تحت لیسانس بنیاد نرم افزارهای متن باز GNU منتشر می شود.

۲- متن باز بودن لینوکس

متن باز بودن یعنی اینکه کد اصلی سیستم عامل در اختیار همگان قرار دارد و هر کس که توانایی داشته باشد می تواند در آن تغییرات اعمال کند وجود کد اصلی باز به برنامه نویسان آشنا به زبان اسمبلی و C اجازه می‌دهد که سیستم عامل را مطابق نیاز خود بنویسند . البته برای این کار ،‌برنامه نویس باید اصول طراحی سیستم عامل را بداند. این قابلیت سبب شده است که لینوکس در مقایسه با سیستم‌های عامل دیگر بیشتر رشد کند واز جایگاه خوبی برخوردار باشد.

۳- امنیت و پایداری در لینوکس

ویژگی اپن سورس(متن باز بودن ) باعث شده است که متخصصان بسیاری از سراسر دنیا بر روی کد اصلی لینوکس کار کنند و این ویژگی باعث شده که هسته سیستم عامل لینوکس بسیار کاربردی و امن و پایدار باشد و قابلیت کار با هر نوع سخت افزاری را داشته باشد از شاتل های فضایی تا دستگاهایی با مهمترین امکانات سخت افزاری.

۴-محیط های کاربری مختلف در لینوکس

لینوکس دارای چند محیط گرافیکی و حالت متنی مشابه DOS است . تنوع این محیط ها سبب شده است استفاده‌ی کاربران از این سیستم عامل چند کاربره راحتت تر شود. KDE و GNOME دو محیط گرافیکی معروف این سیستم عامل اند، که البته تعداد بسیارزیادی محیط کاربری برای این سیستم عامل ساخته شده است

۵- توزیع های متفاوت در لینوکس

همان طور که در سطور بالا هم ذکر کردیم لینوکس برای هر پات فرمی یک توزیع دارد از لینوکس اسلیک ور که بر روی شاتل های فضایی نصب می شود تا نسخه های مربوط به بحث کلاسترینگ مثل اسکار تا توزیع های عمومی مثل اوبونتو ، سوزی ، ردهت ، دبیان و…. از بزرگترین و قوی ترین سخت افزارها تا کوچکترین و کم امکانات ترین سخت افزارها

۶- وجود نرم افزارهای قدرتمند شبکه در لینوکس

لینوکس با توجه به اینکه مبنای یونیکسی دارد از ابتدا قابلیت کار در شبکه را داشته است و با گسترش وب و اینترنت این ویژگی کمک به سزایی در رشد و گسترش این سیستم عامل داشته است ، نرم افزارهایی مانند  وب سرور آپاچی ، نرم افزار کش سرور اسکویید ، فایروال کریو و… زبان برنامه نویسی سرور PHP ، پایگاه داده MYSQL از نرم افزارهای قدرتمند و رایگان این سیستم عامل است که امروزه نقش عمده و غیر قابل انکاری در دنیای شبکه و وب دارند . همین ویژگی می باشد که استفاده از آپاچی را به عنوان پر استفاده ترین وب سرور دنیا گسترش داده است و باعث شده است که هاست لینوکس با استفاده از ترکیب AMP یعنی آپاچی ، پی اچ پی و مای اس کیو ال گسترش بسیار زیادی داشته باشد و قیمت تمام شده آنها به علت رایگان بودن به نسبت هاست ویندوز به مراتب کمتر باشد.

امیدوارم این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید با مزیت های لینوکس آشنا شوید که چه ویژگی هایی تا این اندازه این سیستم عامل را محبوب کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .