مرکز آموزش اولین دیتا

استفاده از SSL و تاثیر HTTPS در سئو سایت

0

استفاده از پروتکل امن HTTP دارای مزایایی می باشد که از جمله آنها تاثیر ssl در سئو سایت می توان اشاره کرد.در آپدیت مرورگرهایی مانند گوگل کروم اگر از پروتکل امن HTTPS استفاده می شد یک آیکون سبز نمایش داده می شد که نشان دهنده امن بودن سایت بود. اما در آپدیت اخیر که کمتر از یک ماه هم از انتشار آن میگذرد، این حالت عکس می باشد و سایت‌هایی که فاقد SSL هستند با پیغام و آیکون Not Secure نمایش داده خواهند شد. این نوع نمایش دادن می تواند نشانگر تشویق استفاده HTTPS در مرورگرهایی مانند گوگل و مدیران سایت‌ها باشد.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به معرفی تاثیر ssl در سئو سایت و استفاده از HTTPS در سایت می پردازد که می‌توانید از مزایایی که استفاده از SSL برای سایت شما خواهد داشت مطلع شده و برای استفاده از HTTPS در سایت خود تلاش کنید.

تاثیر استفاده از ssl در سئو سایت و چرا باید از HTTPS استفاده کنیم؟

در ابتدا برای دانستن مفهوم SSL و کار آن بهتر است قبل از ادامه دادن به خواندن این مقال سری به مقاله آشنایی با HTTPS به روش کبوتر نامه‌بر مراجعه کنید. در این مقاله به روش بسیار ساده و با استفاده از یک کبوتر نامه‌بر و صد البته با کمک سینا، پیمان، آقای رایان و آلن تورینگ به معرفی نحوه به وجود آمدن پروتکل امن HTTPS و اتفاقاتی که حین رد و بدل شدن داده‌ها در این پروتکل انجام میشود پرداخته شده است.

تاثیر ssl در سئو سایت چیست؟ چرا باید از HTTPS استفاده کنیم؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد به نوعی مرورگرها سعی دارند با نشان دادن not secure بودن سایت‌هایی که فاقد SSL هستند کاری کنند که مدیران این سایت‌ها هم استفاده از HTTPS را در اولویت قرار دهند و در آینده شاهد این باشیم که بیشتر سایت‌هایی که در اینترنت هستند بر روی پروتکل امن HTTPS داده‌های کاربران را رد و بدل کنند. بنابراین داشتن مزایایی مانند امنیت سایت در اولویت بالایی قرار دارد که موتورهای جستجو هم بر روی این گزینه حساب ویژه‌ای باز کرده اند که در ادامه به معرفی همه مزایایی که استفاده از SSL میتواند بر روی سایت و سئو سایت تاثیرگذار باشد میپردازیم.

سرعت بالاتر نسبت به HTTP

برای اینکه امکان استفاده از HTTPS که به نوعی همان HTTP/2 است وجود داشته باشد، لازم است که هم مرورگر کاربر و هم اینکه گواهینامه امنیتی SSL بر روی سایت شما نصب و فعال شده باشد. پس از اینکه این دو مورد رعایت شده باشد امکان دسترسی و دریافت داده‌های سایت از طریق پروتکل امن HTTPS فراهم خواهد شد. حالا بر اساس آماری که چند ماه قبل توسط موزیلا و شرکت Load Impact منتشر شد، در نتیجه گیری نهایی عنوان شده بود انتظار میرفت که ۵۰ تا ۷۰ درصد سایت‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند سرعت و عملکرد بهتری داشته باشند که همین اتفاق هم رخ داد.

استفاده از SSL  و تاثیر HTTPS در سئو سایتهمانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در حالتی که سایت را با استفاده از پروتکل HTTP باز کنید باید ۹ مرحله کلی رو برای ایجاد ارتباط با سایت، پردازش اطلاعات و در نهایت دریافت اطلاعات طی کنید. اما در صورتی که این ارتباط از طریق HTTPS انجام بگیرد دو مورد از این مراحل به صورت همزمان انجام میگیرد که همین دو مرحله یکی از مراحلی هستند که باعث میشوند تاثیر بسزایی بر روی سرعت لود سایت داشته باشد. در این صورت شاهد لود سریع‌تر داده‌ها هستیم.

افزایش سئو وبسایت و رتبه بندی

اصلی‌ترین تاثیر مثبتی که استفاده از HTTPS بر روی سایت ما خواهد گذاشت از نظر سئو است. در سال ۲۰۱۴ بود که مت کاتز، یکی از مدیران بخش گوگل در یک توییت اعلام کرد که، در حال حاضر استفاده از پروتکل HTTPS یک معیار سبک ولی تاثیر گذار در رتبه بندی وب سایت‌ها توسط گوگل به شمار می‌آید. پس می توان گفت که استفاده از SSL در سایت‌ها از اهمیت بالایی برای گوگل برخوردار می باشد. البته پس  از گذشت ۴ سال و فراگیر شدن استفاده از HTTPS نمی توان گفت که هنوز هم همان مقدار تاثیر را بر روی سئو سایت خواهد داشت. اما جزو فاکتورهای چشمگیر در سئو گوگل می باشد.

استفاده از SSL  و تاثیر HTTPS در سئو سایتتصویری که در بالا میبینید مربوط به SSL by Default Usage Statistics سایت builtwith.com می باشد که آخرین آمار مربوط به استفاده از پروتکل امن HTTPS را در سطح دنیا نشان میدهد. همانطور که میبینید از بین ۱ میلیون سایت پر طرفدار دنیا ۱۵٫۸۷ درصد سایت‌ها از HTTPS استفاده می‌کنند.

استفاده از SSL  و تاثیر HTTPS در سئو سایتدر تصویر بالا هم آمار مربوط به ایران را مشاهده می‌کنید که در آن ۵۰ درصد گواهینامه‌های امنیتی که در سایت‌های ایرانی استفاده میشود مربوط به let’s encrypt می باشد. گزینه بعدی هم SSL رایگانی است که توسط Cpanel ارائه میشود که ۷٫۷۶ درصد از این آمار را به خود اختصاص داده است. برای مشاهده آنلاین و به‌روز این آمار میتوانید به صفحه https://trends.builtwith.com/ssl//country/Iran مراجعه کنید.

امنیت بیشتر

مورد بعدی که بیشتر از همه خودنمایی می کند و از مزایای اصلی استفاده از SSL به شمار می آید مربوط به امنیت سایت‌ها است. همه روزه داده‌های مختلفی از فرم‌های ساده ورود به سایت گرفته تا صفحاتی مثل پرداخت پول در اینترنت انجام میگیرد که اطلاعات حساسی از کاربران رد و بدل میشود، در استفاده از HTTP مشکلی که وجود دارد این است که امکان شنود این اطلاعات فراهم می باشد و با کمی تمرکز بر روی آن سایت میشود چنین اطلاعات را دزدی کرد. اما اگر از HTTPS استفاده شود امنیت در این مورد تضمین شده است و مشکلی از این بابت به وجود نخواهد آمد.

برخی از افراد این مسئله را چیز مهمی در نظر نمیگیرند و به همین دلیل باعث ایجاد مشکلاتی مانند  هک وردپرس خواهند شد. حتی استفاده از HTTPS برای ساده‌ترین سایتی هم اهمیت دارد. حتی اگه سایت شما به صورت کلی شامل چند صفحه باشد که در آن اطلاعاتی را از کاربران دریافت کنید.

ارجاع ساده‌تر داده‌ها

در زمان نصب SSL متوجه این مسئله باشیدکه وقتی صفحه‌ای از سایت شما دارای یک آدرس HTTP باشد آیکون قفل سبز رنگ مربوط به HTTPS در آن صفحه نمایش داده نمیشود و به همین دلیل صفحه هنوز کاملا امن نیست. این لینک میتواند از سایت  شما باشد و یا اینکه از سایت دیگری گرفته شده باشد. به همین دلیل توصیه میشود لینک‌هایی که داخل صفحات قرار دارند همگی به صورت HTTPS باشند تا از امنیت بالا و همچنین انتقال صحیح برخوردار باشند.

به عنوان مثال اگر ما داخل سایتمان از آمارگیر گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنیم کد مربوط به آمارگیر طوری باشد که با HTTP لود شود با همین مشکل مواجه می شویم. اما اگر لینک بر روی HTTPS را اصلاح کنیم مشکل برطرف خواهد شد. دلیل این موضوع همان ارجاع داده‌ها بین دو سایت از طریق یک پروتکل است که اگر هر دو با استفاده از HTTPS باشند نه تنها بهتر رد و بدل خواهد شد، بلکه سرعت سایت هم بهبود پیدا خواهد کرد.

افزایش اعتماد کاربران

مورد آخری که از جزو تاثیر استفاده از SSL در سایت می باشد مربوط به ایجاد اعتمادی است که بین کاربران ایجاد خواهد شد. با حساس شدن داده‌ها در سطح اینترنت وضعیت به گونه‌ای شده که کاربران هم برروی این داده‌ها حساسیت به خرج میدهند و از سایت‌هایی که موارد امنیتی را به درستی رعایت نکند دوری خواهند کرد. درصد کاربرانی که نگرانی از نظر مسئله امنیت در یک سایت را دارند به ۷۵ درصد میرسد که بر روی این مسئله حساسیت خاصی دارند و اگر سایتی مسئله امنیت را رعایت نکرده باشد از آن تا جای ممکن دوری می‌کنند و سعی بر این دارند از سایتی مشابه که موارد امنیتی را رعایت کرده باشد و در همین حیطه فعالیت داشته باشه استفاده کنند.

امیدوارم که این آموزش از آکادمی اولین دیتا هم مورد پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید. در صورتی که تاکنون اقدام به تهیه SSL برای سایت نکردید می توانید از پیشنهاد ما استفاده کرده و سایتتان را مجهز به پروتکل امن HTTPS کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .