مرکز آموزش اولین دیتا

معرفی تفاوت نوشته و برگه در وردپرس

0

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست؟پس از نصب وردپرس در هاست و افزودن صفحات و تولید محتوا در سایت وردپرسی خود معمولا یکی از سوالات رایجی که برای کاربران آماتور و تازه کار پیش می آید این است که برای ایجاد نوشته و ساخت صفحات از نوشته استفاده کنند و یا اینکه از برگه؟ همانطور که می‌دانید دو نوع پست تایپ یا همان افزودن محتوا در وردپرس وجود دارد که شامل نوشته‌ها(posts) و برگه‌ها(pages) میشود که هر یک از این دو نوع ساختار محتوایی در وردپرس تفاوت‌هایی با هم دارند. وقتی که به صفحه افزودن نوشته در وردپرس و افزودن برگه در وردپرس مراجعه می‌کنید در حالت کلی محتوای این دو صفحه جز در چند مورد تفاوت چندانی با هم ندارند.

آکادمی اولین دیتا در این مقاله به تفاوت نوشته و برگه در وردپرس می پردازد تا با هم ببینیم یک نوشته و برگه در وردپرس چه فرقی با هم دارد و در برگه و نوشته وردپرس نسبت به همدیگر چه امکاناتی کمتر و بیشتر شده است.

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست؟

همانطور که میدانید وقتی اقدام به افزودن نوشته در وردپرس میکنید پس از انتشار دادن آن نوشته با مراجعه به صفحه اصلی سایت خواهید دید که نوشته مورد نظر در صفحه نمایش داده شده و میتوانید آن را مشاهده کنید. حالا به همین ترتیب وقتی نوشته‌های بیشتری در وردپرس اضافه کنید لیستی از کلیه نوشته‌های منتشر شده در سایت به ترتیب زمانی نمایش داده خواهند شد که می‌توانید آنها را ببینید. اما وقتی اقدام به افزودن برگه در وردپرس می‌کنید پس از منتشر کردن اثری از برگه در صفحه اصلی سایت وجود نخواهد داشت، حالا به هر تعداد برگه که در سایت منتشر کنید در هیچ کدام از صفحات نمایش داده نخواهند شد و برای اینکه کاربران قادر به مشاهده برگه در وردپرس باشند لازم است لینک برگه را در بخشی از وبسایت مانند فهرست وردپرس قرار دهید تا با مشاهده بر روی لینک به صفحه برگه هدایت شوند.

پس تا اینجای کار یکی از تفاوت‌های اصلی نوشته و برگه در این است که نوشته‌ها در وردپرس حالت پویا دارند ولی برگه‌ها در وردپرس یک حالت ایستا و ثابتی دارند. بنابراین اگر ما بخواهیم تا صفحات خود را ایجاد کنیم باید دقت داشته باشیم که اگر محتوای ما نیاز به به‌روزرسانی ندارد و محتوای آن چنان مهم نیست که در بخش نوشته قرار بگیرد باید به عنوان برگه آن را ایجاد کنیم، این صفحات معمولا شامل صفحاتی مثل تماس با ما، درباره ما و… هستند که یک محتوای ثابت در طول مدت زمان زیادی دارند و به ندرت پیش می آید تا آنها را ویرایش کنیم. اما برای صفحاتی که نیاز به آپدیت دارند باید از نوشته استفاده کنیم تا بشود از امکاناتی مانند دسته‌بندی و برچسب گذاری هم استفاده کرد.

دسته بندی و برچسب گذاری در نوشته و برگه وردپرس

همانطور که اشاره شد یکی دیگر از تفاوت‌های برگه و نوشته در وردپرس این است که امکان استفاده از دسته‌بندی و برچسب در نوشته وجود دارد اما در برگه‌ها امکان دسته‌بندی و برچسب گذاری وجود ندارد و اگر قصد داشته باشید تا از دسته‌بندی و برچسب گذاری در برگه وردپرس استفاده کنید لازم است  با افزودن کد و یا نصب افزونه این امکان را در وردپرس فراهم کنید. با افزودن دسته و برچسب به برگه هم میتوانید مانند نوشته‌ها از این امکان استفاده کرده و از دسته و برچسب در برگه وردپرس استفاده کنید.

پست های مرتبط

اما در مقابل یک قابلیت در برگه‌ها وجود دارد که میتوانید به صورت سلسله مراتبی آنها را تهیه کنید. یعنی اینکه میتوانید یک برگه مادر ایجاد کنید و سپس با ساخت چند برگه و انتخاب این برگه مادر به عنوان برگه اصلی برگه‌های دیگه را به صورت سلسله مراتبی قرار دهید. در این صورت آدرس برگه‌ها به صورت سلسله‌ای خواهند بود. یکی دیگر از مزیت‌های برگه هم امکان انتخاب قالب جدا برای برگه‌ها در وردپرس است. به این صورت که با افزودن برگه شما میتوانید چند قالب و استایل برای برگه‌ها در نظر بگیرید و سپس از بخش انتخاب قالب در صفحه ویرایش برگه هر قالب جدا که برای برگه طراحی کردید را نمایش دهید.

فرق برگه و نوشته در وردپرس به همینجا ختم نشده و در RSS وردپرس هم با هم تفاوت دارند به این صورت که در فید سایت اثری از برگه‌ها به چشم نمیخورn اما نوشته‌ها در خوراک سایت قرار دارند و میتوانید آنها را در فید وردپرس مشاهده کنید. البته این گزینه به صورت پیشفرض بوده و اگر بخواهید برگه در فید وردپرس نمایش داده شود میتوانید با کدنویسی و یا افزونه این قابلیت را هم به برگه وردپرس اضافه کنید تا برگه‌ها هم در فید سایت نمایش داده شوند.

فرق برگه و نوشته در وردپرس

نوشته:

 • مناسب برای صفحات و محتوای زمان‌دار
 • مناسب برای محتوایی که نیاز به آرشیو شدن دارد
 • دارای تاریخ انتشار است
 • امکان دسته‌بندی، برچسب گذاری و نویسنده دارد
 • بر اساس تاریخی در سایت به صورت لیست پشت سر هم نمایش داده می‌شود
 • امکان استفاده از پیوند یکتا بر اساس تاریخ در آن وجود دارد

برگه:

 • مناسب برای صفحات و محتوایی که نیاز به تغییر ندارد
 • این نوع صفحات به صورت جداگانه ثبت می‌شوند و در ساین نمایش داده نمی‌شوند
 • امکان دسته‌بندی، برچسب‌گذاری و نمایش نویسنده به صورت پیشفرض در آنها وجود ندارد
 • امکان استفاده از قالب‌های گوناگون در آنها وجود دارد
 • امکان نمایش به صورت سلسله مراتبی را دارند(حالت والد به فرزند یا همان زیرمجموعه)
 • مناسب برای لینک دادن از منو وردپرس
امیدوارم این آموزش ازآکادمی اولین دیتا هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن تفاوت برگه و نوشته در وردپرس را به خوبی درک کرده باشید و تصمیم خود را برای قرار دادن محتوای دلخواه خود در برگه و یا نوشته وردپرس به درستی گرفته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .