مرکز آموزش اولین دیتا

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

0

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربران ویندوزی باشید که علاقه زیادی به دستکاری تنظیمات مختلف ویندوز برای پیدا کردن سرگرمی و گذران ساعت های روز دارید حتما با مشکلات زیادی که با دستکاری ویندوز و رجیستری به وجود می آیند آشنایی کامل دارید. در این پست قصد داریم تا به مرور روش های بوتکردن سیستم در مواقع ضروری بپردازیم.

همان طور که می دانید بهترین زمان برای بالا نیامدن ویندوز زمان قرار گیری در شرایط اضطراری و مهم است. چنانچه شما هم در پاره ای از اوقات اصطلاحا در شرایط ” شاید برای شما هم اتفاق بیافتد ویندوزی” قرار گرفتید می توانید به روش های زیر به تعمیر BootLoader ویندوز و یا حداقل به حالت پیش از خرابی سیستم دست یابید. در ادامه با ما همراه باشید.

بوت کردن ویندوز به وسیله Windows Installation Media یا Recovery Partition

در این روش اگر سیستم شما دارای یک پارتیشن برای ریکاوری باشد باید بگوییم شما خیلی خوش شانس هستید و می توانید با استفاده از بخش recovery and repair سیستم خود را نجات دهید. حال اگر چنین پارتیشنی نداشتید تنها کافی است که دیسک ویندوز مورد استفاده خود را داشته باشید. در این صورت پس از قرار دادن دیسک و رسیدن به مرحله Windows Setup در پایین صفحه و بر روی گزینه ی Repair your computer کلیک کنید.

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

پس از انجام مراحل فوق و ظرف مدت چند ثانیه پنجره ی جدیدی باز می شود. در پنجره ی جدید و در میان گزینه ها بر روی Troubleshoot کلیک کنید.

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

سپس پنجره Advanced Options برای شما به نمایش در خواهد آمد. چنانچه شما عزیزان از ویندوز ۷ استفاده می کنید ممکن است ظاهر پنجره ها کمی متفاوت باشند ولی بیشتر گزینه ها  یکسان خواهند بود

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

حال بر روی گزینه ی Startup Repair کلیک کنید و سپس در پنجره ی بعدی سیستم عامل خود را انتخاب کنید.

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

پس از انجام این کار سیستم شما شروع به بازسازی خود و رفع مشکلات بوجود آمده در بخش Startup می کند.

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

پس از طی مدت زمان زیادی و در صورت موفقیت آمیز بودن پردازش با پنجره زیر مواجه خواهید شد و کار تمام است.

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

 

تعمیر Master Boot با Command Prompt

اگر روش قبلی موثر واقع نشد و از بروز مشکل در بخش Master Boot و یا boot sector اطمینان دارید طبق آنچه گفتیم تا صفحه Advanced Options پیش بروید. سپس در میان گزینه ها بر روی Command Prompt کلیک کنید و عبارت زیر را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید.

bootrec /fixmbr

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

از عبارت زیر نیز برای رفع مشکل بوت سیستم استفاده کنید.

bootrec /fixboot

رفع مشکلات BootLoader ویندوز

حال اگر تمامی مراحل بدون مشکل انجام شود احتمالا سیستم شما مانند گذشته خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت موفقیت در این روش و پس از ورود به ویندوز حتما از ابزار Error Checking برای رفع مشکلات درایو ویندوز استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .