مرکز آموزش اولین دیتا

اِی اِس پی دات نِت چیست ؟

0

“اِی اِس پی دات نِت” یک وب فریم ورک متن باز برای طراحی برنامه های مدرن تحت وب و سرویس های دات نِت می باشد. با استفاده از آن می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن صفحات وب برپایه اِچ تی اِم اِل ۵، سی اِس اِس و جاوا اسکریپت برای میلیون ها کاربر ایجاد کنید.

ASP.NET یک فریم ورک متن باز سمت سرور است که برای توسعه برنامه های تحت وب به صورت داینامیک توسط مایکروسافت ارائه گشته است و هدف اصلی آن را به طور خلاصه می توان کمک به برنامه نویسان برای تسهیل ایجاد برنامه ها، صفحات و سرویس های تحت وب نام برد.

اِی اِس پی دات نِت چیست ؟

پست های مرتبط

مایکروسافت ASP.NET را نخستین بار در سال ۲۰۰۲ به همراه فریم ورک NET. و برای جایگزینی “Active Server Pages (ASP)” عرضه کرد. و در آن  از “CLR (Common Language Runtime)” استفاده کرد که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که کدهای ASP.NET را با استفاده از انواع مختلف زبان های برنامه نویسی که توسط NET. پشتیبانی می شوند توسعه دهند.

ASP.NET یک مدل یکپارچه توسعه وب است که شامل ابزار مورد نیاز برای توسعه تحت وب با حداقل کد نویسی می شود. در واقع ASP.NET را می توان قسمتی از فریم ورک NET. دانست که هنگام توسعه تحت ASP.NET به شما سرویس های فریم ورک NET. نیز ارائه می گردد و شما می توانید برنامه های خود را تحت هر زبانی سازگار با CLR مثل مایکروسافت ویژوال بیسیک و #C کد نویسی کنید.

اِی اِس پی دات نِت چیست ؟

گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که “ASP.NET Core” جانشین و نسل بعدی ASP.NET است، که باز هم توسط مایکروسافت و جامعه توسعه دهندگان ایجاد شده است، و آن را می توان یک فریم ورک پیمانه ای نامید که هم قابلیت اجرا بر روی فریم ورک کامل NET. در ویندوز، و هم اجرا روی دیگر پلت فرم های NET. را دارا می باشد.

چرا باید از ASP.NET استفاده کنیم؟

سوالی که همواره برای توسعه دهندگان پیش می آید این است که کدام فریم ورک برای توسعه بهتر است؟ و چرا باید از ASP.NET  استفاده کنند؟ در ادامه مهمترین ویژگی های ASP.NET در مقایسه با دیگر فریم ورک های توسعه تحت وب را به صورت مختصر با هم مرور می کنیم.

اِی اِس پی دات نِت چیست ؟

  1. کاهش قابل توجه حجم کد لازم برای توسعه پروژه های مختلف
  2. امنیت بالای برنامه های وب توسعه داده شده در فریم ورک NET.
  3. ارائه WYSIWYG ( مخفف What You See Is What You Get، و به معنای شباهت خروجی نهایی پروژه با خود پروژه در مراحل توسعه است) توسط NET.
  4. ارائه کنترلی قوی و جامع برای تعامل و مدیریت اتصال به سرور توسط NET.
  5. اجرای تغییرات به سرعت و سهولت تمام
  6. استقلال NET. از زبان ها
  7. زبان های متعدد در دسترس برای توسعه (بیش از ۲۵ زبان قابل پشتیبانی توسط NET.)
  8. تسهیل توسعه با ابزار های طراحی و بسیار غنی در محیط توسعه جامع ویژوال استودیو

اِی اِس پی دات نِت چیست ؟

NET. یکی از بهترین انتخاب های پیش روی توسعه دهندگان برای توسعه برنامه های تحت وب و برنامه های کامپیوتر های شخصی می باشد که با استفاده از آن پروژه های بسیار پیچیده به مراتب ساده تر توسعه داده می شوند و با استفاده از کتاب خانه های بروز، چندکاربرده و داینامیک آن می توان از توسعه سریع و امن پروژه ها اطمینان حاصل کرد.

فریم ورک های ASP.NET برای توسعه تحت وب

ASP.NET سه فریم ورک برای توسعه برنامه های تحت وب ارائه می کند: ASP.NET Web Forms، ASP.NET MVC و ASP.NET Web Pages. البته همه این فریم ورک ها کامل و مناسب برای توسعه تحت وب هستند و می توان گفت در واقع هر فریم ورک در کاربران و یا نوع برنامه تحت وب مورد هدف با دیگری تفاوت دارد نه کیفیت ارائه شده، و شما باید از میان آنها بر اساس ترکیبی از میزان تجربه شما از توسعه وب، میزان آشنایی شما با هر کدام از فریم ورک ها و اینکه کدام یک برای نوع برنامه تحت توسعه شما مناسب تر است انتخاب خود را انجام دهید.

هر سه فریم ورک ذکر شده برای ASP.NET بر اساس فریم ورک NET. طراحی شده اند و انوع ویژگی های NET. و ASP.NET را به توسعه دهندگان ارائه می کنند. علاوه بر این این سه فریم ورک به طور کامل مستقل از هم نیستند یعنی استفاده از یکی باعث نمی شود نتوانید از دیگری هم استفاده کنید.

پشتیبانی از HTML

در ایجاد صفحات وب با استفاده از ASP.NET و با کار گیری مقداری خلاقیت، ذوق و علاقه می توانید صفحات وب جذابی را تولید کند. ASP.NET در پروزه شما تمام کد های سمت سرور را پردازش می کند و کد های پردازش شده را سرور به صورت نتایجی در قالب HTML به سمت سیستم های کلاینت ارسال می کند. علاوه بر آن اگر سیستم کلاینت از JavaScript پشتیبانی کند سرور از آنها برای ایجاد تجربه ای سریع تر و مناسب تر برای کلاینت استفاده خواهد کرد. حتی با وجود کمبود ها و محدودیت های HTML باز هم ASP.NET با مدیریت خود تجربه ای مناسب از برنامه نویسی شی گرا در فضای اینترنت برای توسعه دهندگان ایجاد می کند.

برنامه نویسی شی گرا در اینترنت

برنامه نویسی شی گرا به توسعه دهندگان توانایی توسعه برنامه های بسیار گسترده را با کد نویسی ساختارمند و مناسب می دهد و ASP.NET توانایی مشابه ای را برای توسعه تحت وب ایجاد می کند. ASP در گذشته از HTML و VBScript برای پردازش و رندر صفحات استفاده می کرد اما چون VBScript یک زبان اسکریپتی بود شما را مجبور به نوشتن حجم گسترده و پیچیده ای از کد ها می کرد. اما حالا ASP.NET کد های نمایشی را از کد های دیگر به صورت کامل جدا می سازد و شما می توانید صفحات وبی بدون وجود کدها اضافه داشته باشید. با استفاده از HTML شما می توانید به ASP.NET اعلام کنید که در مکان خاصی از صفحه نیازمند دکمه، یا دیگر عناصر صفحات وب هستید و همین طور روی ظاهر آنها کنترل و پیکربندی قوی ای داشته باشید، و حتی فراتر از این شما می توانید از آنها برای مقاصد سطح بالاتری مثل رویداد ها استفاده کنید مثلا هنگامی که کاربر روی این دکمه کلیک کرد عمل مورد نظر شما را اجرا کند.

وب سرویس

یکی از بهترین ویژگی های ASP.NET بهره گیری آن از سرویس های وب است. سرویس های وب به این معنی است که شما می تواند برنامه تحت وبی داشته باشید که قسمت های مختلف آن روی سرور های مختلف در سرتاسر جهان پراکند شده باشد و این کوچکترین تاثیر منفی روی کارایی برنامه شما نداشته باشد. البته با استفاده از NET. می توان از سرویس های وب برای برنامه های اجرایی ویندوز نیز استفاده کرد. سرویس های وب برای موارد بسیاری می توانند استفاده شوند مثلاً اخبار، احراز هویت و موارد بسیاری از این دست. درواقع تنها محدودیتی که می توان برای آنها قائل شد محدودیت تخیل شما در استفاده از آنهاست.

پشتیبانی عالی از XML

یکی دیگر از نقاط قوت ASP.NET استفاده از XML را برای ذخیره داده ها، کارکرد ها و پیکربندی آنهاست. ابزاری که در ASP.NET برای مدیریت و کار کردن با XML قرار داده شده است بسیار کاربردی و مناسب طراحی شده است و استفاده از آن را برای توسعه دهندگان تسهیل می سازد. XML برای ذخیره اطلاعاتی که به ندرت تغییر می کنند بسیار عالی است زیرا شما می توانید آن اطلاعات را در حافظه دائمی کامپیوتر خود بعد از بارگذاری کامل کش کنید.

کتابخانه کلاس ها

ASP.NET شامل کتابخانه ای عظیم از کلاس هایست که توسط مایکروسافت طراحی شده اند و علاوه بر این که کتابخانه کلاس ها بسیار کامل است شامل حجم عظیمی از کد ها و دستورات نیز می شوند. برای مثال اگر شما قصد بازیابی اطلاعات از پایگاه داده و نمایش آنها از طریق ASP کلاسیک را داشتید مجبور به نوشتن مقدار قابل توجهی دستور می شدید. اما در ASP.NET برای نمایش داده ها شما نیازمند نوشتن دستورات نیستید،شما تنها یک دستور برای اتصال داده به یک شی را می نوسید و این یعنی چیزی در حدود ۲ خط کد و نه بیشتر.

مایکروسافت کتابخانه MSDN را برای ASP.NET و دیگر زبان های پلت فرم NET. به بهترین شکل ممکن طراحی کرده است که شامل کتابخانه کاملی از کلاس ها، اطلاعات و مثال های هر کدام از این کلاس ها و همین طور متد ها و تابع های در دسترس ASP.NET می شود.

سازگاری کامل

یکی از اهداف بسیار مهم NET. ارائه توانایی ایجاد برنامه های ASP.NET با بهره گیری از زبان های برنامه نویسی مختلف، یا به عبارت دیگر توسعه مستقل از زبان پروژه های تحت وب است، به طوری که هر صفحه یک پروژه ASP.NET ممکن است شامل یک زبان برنامه نویسی باشد اما باز هم به راحتی بتوانید این صفحات را با هم استفاده و یکپارچه کنید و در پروژه واحد به کار ببرید. این به این معنا خواهد بود که می توانید برای انجام پروزه خود از یک تیم ناهمگون از نظر زبان های مورد استفاده بهره ببرید، بدون آنکه نگران یکپارچگی پروژه خود باشید. مثلاً تعدادی از توسعه دهندگان از #C و برخی از ویژوال بیسیک استفاده کنند و شما بدون توجه به این موارد در نهایت تمام کد های توسعه داده شده توسط آنها را در یک پروژه گرد هم بیاورید و یکپارچه سازید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .