مرکز آموزش اولین دیتا

بوت چیست ؟

0

از سیستم عامل به عنوان یک واسط نرم افزاری بین سخت افزار و برنامه های کاربردی یاد می شود، که هدف اصلی آن مدیریت اشتراک و تخصیص منابع بین برنامه های یاد شده، که مورد استفاده مستقیم کاربران قرار می گیرند می باشد. هنگامی که یک سیستم کامپیوتری روشن، یا به اصطلاح آغاز به کار (power on) می کند در اولین مرحله باید سیستم عامل به عنوان مدیر سیستم بارگذاری شود یا به عبارت دیگر فایل های اجرایی سیستم عامل به حافظه اصلی (RAM) منتقل و اجرا شوند. به عمل بارگذاری داده های سیستم عامل روی حافظه اصلی اصطلاحاً بوت شدن سیستم عامل گفته می شود.

 بوت چیست ؟

بوت سیستم عامل

از اصلاح بوت شدن در موارد زیادی استفاده می شود برای مثال بوت شدن سیستم عاملی که نصب شده است، این به آن معنی می باشد که شما یا سازنده دستگاه شما، قبلاً سیستم عامل را روی دستگاه مذکور نصب کرده اید و حالا با روشن کردن دستگاه، سیستم عاملی که در حافظه دائم دستگاه شما قرار گرفته بوت و اجرایی می شود. قبل از بوت سیستم عامل، بایوس (BIOS) سیستم اجرا می شود، بایوس که در حافظه فقط خواندی (ROM) قرار دارد اولین داده هایی است که در هر سیستم بارگذاری می شود. کاربران توانایی پاک کردن و یا تغییر در بایوس را ندارند و این داده ها دائم هستند و با قطع برق هم پاک نمی شوند. بایوس بعد از چک کردن قطعات سیستم و اطمینان از صحت آنها، اقدام به جستجو برای یافتن فایل های سیستمی و بارگذاری سیستم عامل نصب شده روی هارد دیسک می کند. اولین فایل های سیستم عامل از هارد دیسک در حافظه اصلی بارگذاری شده و به مرور دیگر فایل ها از جمله درایور های سخت افزار نیز بارگذاری می شوند و کنترل سیستم به سیستم عامل واگذار می شود. این روند بوت شدن سیستم عامل از روی هارد دیسک می باشد.

بوت راه انداز سیستم عامل

پست های مرتبط

یکی دیگر از مواردی که از اصطلاح بوت شدن برای آن استفاده می شود زمانی است که دستگاه شما فاقد سیستم عامل بوده و یا به هر دلیلی سیستم عامل آن اجرا نمی شود. در این هنگام شما باید از طریق بوت راه انداز سیستم عامل از طریق حافظه های جانبی اقدام به نصب و راه اندازی سیستم عامل کنید. تفاوت اصلی این نوع بوت شدن در اجرای فایل های راه انداز، به جای فایل های ذخیره شده سیستم عامل روی هارد دیسک است. این نوع بوت اغلب از طریق انتقال فایل های راه انداز سیستم عامل به حافظه اصلی از یک حافظه جانبی اتفاق می افتد. و نتیجه آن ذخیره شدن فایل های سیستمی و اجرایی سیستم عامل در هارد دیسک که قابلیت بوت شدن را دارند می باشد.

بوت از طریق شبکه

به طور کلی می توان تفاوت بوت شدن از طریق شبکه با روش های قبلی بوت را در محل ذخیره سازی دائم داده ها عنوان کرد. در این مدل بوت شدن سیستم باید با اتصال به شبکه اقدام به بارگذاری فایل های سیستم عامل از طریق اتصال شبکه کند.

ریبوت

علاوه بر موارد بالا احتمالاً بار ها با اصطلاح ریبوت (Reboot) مواجه شده اید. ریبوت شدن سیستم عامل عبارت است از بار گذاری مجدد داده های سیستم عامل از هارد دیسک به حافظه اصلی. معمولاً هنگامی که سیستم عامل با مشکلی جدی مواجه می شود و یا برای اجرایی شدن برنامه و فایل های کاربردی نیاز به بارگذاری مجدد دارد از این اصطلاح استفاده می شود. پس ریبوت شدن عبارت است از پاک شدن حافظه اصلی از فایل های سیستم عامل (از طریق قطع موقت برق) و بارگذاری مجدد آنها روی حافظه اصلی، به بیان ساده تر خاتمه دادن موقت به اجرای سیستم عامل و شروع مجدد بارگذاری سیستم عامل برای اجرایی شدن تغییرات و یا رفع مشکل رخ داده در سیستم عامل.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .