مرکز آموزش اولین دیتا

دات نِت فریم ورک چیست ؟

0

“دات نِت فریم ورک” یک مدل و چارچوب برنامه نویسی و توسعه جامع را به توسعه دهندگان ارائه می کند که برای تولید انواع مختلف برنامه ها از طیف دسکتاپ و موبایل تا برنامه های تحت وب مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن نصب و اجرای آن روی سیستم عامل برای اجرای برنامه های توسعه داده شده تحت آن الزامیست.

اگر شما از کاربران وفادار اکوسیستم های توسعه داده شده توسط شرکت مایکروسافت باشید بدون شک هنگام کار با سیستم عامل ویندوز نام “دات نِت فریم ورک” را به کرات شنیده اید. برای مثال هنگامی که قصد نصب و راه اندازی بعضی از برنامه ها را داشته اید از شما در رابطه با نصب و اجرای “دات نِت فریم ورک” سوال شده است ویا شاید هم هنگامی که با اجرای برنامه ای در ویندوز به مشکل برخورده اید راه حل مشکل شما را نصب و راه اندازی نسخه ای از “دات نِت فریم ورک” بیان کرده اند. اگر در دسته بندی کاربران مختلف سیستم های کامپیوتری جز دسته توسعه دهندگان قرار نمی گیرید بیشتر از این هم نیازمند آشنایی با “دات نِت فریم ورک” نخواهید بود و نهایت استفاده و اطلاعات لازم برای شما در مورد آن نصب و اجرای نسخه های متفاوت آن است، اما اگر در دسته توسعه دهندگان قرار می گیرید “دات نِت فریم ورک” برای شما طراحی شده است.

دات نِت فریم ورک چیست ؟

دات نِت فریم ورک

“دات نِت فریم ورک” یک فریم ورک یا چارچوب توسعه نرم افزاری است که توسط مایکروسافت به عنوان بزرگترین تولید کنند نرم افزار های کاربردی و سیستمی جهان تهیه و عرضه شده است. “دات نِت فریم ورک” به صورت اساسی برای سیستم عامل ویندوز مایکروسافت و توسعه نرم افزار های مختلف در این محیط طراحی گشته است، هرچند اخیراً شاهد عرضه و حضور این فریم ورک قدرتمند در اکوسیستم های دیگر شرکت ها مثل مک از شرکت اپل نیز بوده ایم.

یک فریم ورک در اصلاح برنامه نویسی به مجموعه ای از واسط های برنامه نویسی اپلیکیشن (APIs) مرتبط می گردد که مجموعه ای از کتابخانه های کد ها را برای توسعه دهندگان با توانایی فراخانی توسط آنها هنگام توسعه نرم افزار را به اشتراک می گذارد و با هدف کاهش پیچیدگی های کد نویسی نرم افزار طراحی می شوند. “دات نِت فریم ورک” شامل مجموعه ای عظیم از کتابخانه کلاس ها (FCL) و قابلیتی که به توسعه دهندگان توانایی استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی در کنار هم و حتی به صورت تلفیقی را می دهد نیز می شود.

علاوه بر اینها “دات نِت فریم ورک” ده ها هزار مجموعه کد را نیز با توسعه دهندگان به اشتراک می گذارد، و توسعه دهندگان را از باز طراحی و توسعه چند باره توابع کاربردی که باره ها در نرم افزار ها و پروژه های مختلف تکرار می شوند رها می سازد که این نیز به نوبه خود باعث کاهش مشقت های برنامه نویسی و کاهش بازه زمانی مورد نیاز برای توسعه نرم افزار ها می گردد. افزون بر آن این روند باعث ایجاد نامحسوس یک استاندارد مشترک ما بین برنامه های توسعه داده شده تحت “دات نِت فریم ورک” می گردد که آن هم مزایای خود را دارد.

نرم افزار هایی که تحت فریم ورک دات نِت توسعه داده می شوند در محیطی که به نام “Common Language Runtime” یا “CLR” شناخته می شود اجرا می گردند، در واقع کد های برنامه ها ابتدا در CLR کامپایل شده و بعد اجرا می گردند. CLR یک اپلیکیشن ماشین مجازی است که علاوه بر اجرا، سرویس هایی مثل سرویس های امنیتی، مدیریت حافظه، تعامل با پردازشگر و مدیریت استثناء ها را فراهم می کند. یکی از مهمترین فواید بهره گیری از CLR در فریم ورک دات نِت اعطای قابلیت چند زبانی است که به توسعه دهندگان توانایی توسعه برنامه ها تحت هر زبان برنامه نویسی که توسط دات نِت پشتیبانی می گردد را می دهد.

پست های مرتبط

به طور خلاصه می توان گفت که FCL و CLR با هم “دات نِت فریم ورک” را تشکیل می دهند.

دات نِت کُور

دات نِت فریم ورک چیست ؟

در حالی که این طور استنباط می گشت که پلت فرم دات نِت برای پشتیبانی از دیگر سخت افزار های غیر از سخت افزار های بر پایه سیستم عامل ویندوز کاملاً آماده است و شرایط را محیا می سازد اما در عمل بیشتر برای توسعه برنامه های تحت ویندوز مناسب بوده و استفاده می گشت. مایکروسافت برای رفع این مشکل “دات نِت کُور” (NET Core.) را ارائه کرد. که برای پیاده سازی قابلیت سازگاری اپلیکیشن های “دات نِت فریم ورک” و دیگر پلت فرم ها، بخصوص لینوکس طراحی گشته است. همچنین “دات نِت کُور” را می توان یک فریم ورک متن باز طراحی شده برای عرضه قابلیت توسعه پیمانه ای برنامه ها در پلت فرم های چندگانه نامید. “دات نِت کُور” توانایی پشتیبانی توسعه برنامه ها تحت پلت فرم های مک، لینوکس و ویندوز (علاوه بر پلت فرم رایج وین ۳۲، شامل پلت فرم جدید یونیورسال ویندوز نیز می گردد) را عرضه می کند.

همانطور که می توانید تصور کنید توسعه تحت دات نِت می تواند برای توسعه دهندگان با مزیت های فراوانی همراه باشد. آنها می توانند به توسعه با انواع زبان هایی که قابل پشتیبانی توسط دات نِت است بپردازند و علاوه بر توانایی اجرای محیط توسعه در اکوسیستم های مختلف می توانند از اجرای برنامه هایشان در هر محیطی که توسط دات نِت پشتیبانی گردد اطمینان به عمل آورند. بدون شک بدون فوایدی که دات نِت همراه آورده بسیاری از برنامه های توسعه داده شده حال حاضر هیچ گاه توسعه نمی یافتند.

نسخه های مختلف دات نِت فریم ورک

برای “دات نِت فریم ورک” هر ساله تعدادی نسخه جدید و بسته بروز رسانی توسط مایکروسافت عرضه می گردد اما عرضه رسمی هر نسخه جدید “دات نِت فریم ورک” معمولاً با عرضه نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز همراه می گردد. هر نسخه از “دات نِت فریم ورک” تمام نسخه های گذشته را هم تحت پوشش قرار می دهد، یعنی اگر برنامه ای تحت نسخه ۲ آن توسعه یافته باشد با نصب و راه اندازی نسخه ۳ “دات نِت فریم ورک” روی سیستم خود می توانید آن برنامه را اجرا کنید، هرچند گاهی ممکن است برنامه هایی هم یافت شوند که اجرای آنها به صورت کامل در نسخه های جدیدتر بدون مشکل نباشد و این مشکل بخصوص در ویندوز های XP و ویستا رخ می داد به نحوی که شما باید چندید نسخه “دات نِت فریم ورک” را روی این ویندوز ها نصب و راه اندازی کنید.

لیست مهمترین انتشار های “دات نِت فریم ورک” و تاریخ عرضه آنها عبارتند از:

  • نسخه ۱٫۰ “دات نِت فریم ورک” در سال ۲۰۰۲ به همراه ویندوز XP و ویژوال استودیو دات نِت عرضه شد.
  • نسخه ۲٫۰ در سال ۲۰۰۵ به همراه ویژوال استودیو ۲۰۰۵ عرضه شد.
  • نسخه ۳٫۰ به همراه ویندوز ویستا در سال ۲۰۰۶ عرضه شد.
  • نسخه ۳٫۵ که به همراه ویژوال استودیو ۲۰۰۸ عرضه شد که برعکس روند دیگر “دات نِت فریم ورک” ها باید به صورت دستی نصب و راه اندازی می شد و به صورت اتوماتیک روی ویندوز ها نصب نبود.
  • نسخه ۴٫۰ در سال ۲۰۱۰ با ویژوال استودیو ۲۰۱۰ عرضه شد.
  • نسخه ۴٫۵ در سال ۲۰۱۲ همراه با ویندوز ۸ و ویژوال استدیو ۲۰۱۲ عرضه شد.
  • نسخه ۴٫۶٫۲ به عنوان جدید ترین نسخه رسمی آن در سال ۲۰۱۶ برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ و جدیدترین بیلد ویندوز ۱۰ عرضه گشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .