مرکز آموزش اولین دیتا

سیف مود (Safe Mode) چیست؟

0

سیف مود چیست؟

سیف مود (Safe Mode)، سیف مد یا سیف مد (که “مود” بهترین تلفظ است!) حالتی از ویندوز و سایر سیستم عامل ها نظیر لینوکس (توزیع‌های گوناگون آن از جمله اندروید) و OS X است که در آن فقط فایل‌ها و درایورهای ضروری ویندوز برای بالا آمدن آن اجرا می‌شوند. البته در سیستم عامل OSX نام آن Safe Boot است.

از آنجایی که فایل‌های غیر ضروری در این حالت از بوت اجرا نمی‌شوند و به عبارتی در این حالت سیستم عامل محدود خواهد شد، بعضی از امکانات ویندوز یا سیستم عامل های دیگر نیز در اختیار کاربر نخواهد بود ولی این عیب سیف مود نیست بلکه مضیت آن است چون در این حالت بسیاری از برنامه‌های استارت آپ یا برنامه‌های مخربی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند، اجرا نخواهند شد و به این ترتیب دست کاربر برای انجام تغییرات اساسی باز خواهد ماند.

درواقع حالت Safemode برای اشکال یابی و اشکال زدایی عناوین گوناگون از جمله عیب‌های نرم افزاری، حذف ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب، بازگرداندن تنظیمات سیستم عامل و … طراحی شده است. البته این حالت امن فقط مختص سیستم عامل ها و نرم افزارها نیست؛ می‌توان این قابلیت را از گوشی گرفته تا شاتل فضایی پیدا کرد!

برای این که کارایی حالت امن یا سیف مود را درک کنیم بهتر است فرض کنیم که یک برنامه مخرب در سیستم عامل ویندوز ما نصب شده است. این برنامه مخرب با هر بار بالا آمدن ویندوز، اجرا شده و به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه‌های آنتی ویروس را غیرفعال یا حذف کرده و جلوی بازشدن آن‌ها را بگیرد. در این صورت چگونه باید از شر این ویروس خلاص شد درحالی که قادر به بازکردن آنتی ویروس و اعمال تنظیمات استارت آپی در ویندوز نیستیم؟ جواب ساده است، کافیست ویندوز را در حالت Safe mode بوت کنیم. به این ترتیب فقط فایل‌های اصلی که برای بالا آمدن ویندوز نیاز است اجرا خواهد شد؛ یعنی فایل‌ها و برنامه‌های جانبی از جمله همین ویروس ما دیگر در این حالت اجرا نخواهد شد.

بدین ترتیب می‌توانیم برنامه ویروس کش خود را اجرا کرده و اقدام به اسکن کردن کامپیوتر کنیم. چون ویروسی قبلا اجرا نشده است، برای این آنتی ویروس هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و به صورت عادی می‌تواند ویروس را شناسایی و اقدامات لازم برای حذف کردن یا قرنطینه کردن آن را انجام دهد. پس از این کار می‌توانیم ویندوز را در حالت عادی بوت کنیم و ببینیم که خبری از این ویروس نیست.

حالت‌های سیف مود:

  • سیف مود در ویندوز

در سیستم عامل ویندوز محصول مایکروسافت سیف مود در سه حالت قابل اجراست :

۱- حالت عادی : ویندوز به صورت گرافیکی و فقط با فایل‌های ضروری بوت خواهد شد.

۲- حالت عادی + شبکه و اینترنت : در این حالت ویندوز علاوه بر این که به صورت گرافیکی با فایل‌های ضروری بوت می‌شوند، فایل‌ها و درایورهای مربوط به شبکه نیز اجرا می‌شوند.

پست های مرتبط

۳- حالت خط فرمان: فایل‌های مربوط به رابط گرافیکی لود نمی‌شوند و همه کارها باید توسط دستورات خط فرمان (CMD) اجرا شوند.

Windows-Safe-mode

  • ریکاوری مود در لینوکس (توزیع اوبونتو)

در توزیع اوبونتوی سیستم عامل لینوکس، سیف مود با عنوان Recovery mode (ریکاوری مود) شناخته می‌شود که دارای حالت زیر است:

۱- clean: پاکسازی فایل‌های موقت و بهینه سازی فضای دیسک

۲- dpkg: تعمیر فایل‌های پیکیج‌ها و بسته‌های نصب شده

۳- fsck: چک کردن فایل‌های سیستمی

۴- grub: آپدیت و تعمیر بوت لودر

۵- network: فعال کردن قابلیت استفاده از شبکه و اینترنت در سیف مود

۵- root: اجرای خط فرمان (Shell prompt) مناسب برای کاربران حرفه‌ای تر

۶- system-summary: بوت کردن سیستم عامل به صورت محدود

Ubuntu-Safe-mode-Recovery-mode

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .