مرکز آموزش اولین دیتا

SBC چیست؟

0

کنترل کننده مرزی جلسات (SBC) دستگاهی است که به طور منظم در شبکه های صوت بر مبنای پروتکل اینترنت (VoIP) پیاده سازی می شود تا کنترلی را سیگنال دهی اعمال کند و معمولا پخش های رسانه ای در اجرا، راهنمایی و تقسیم تماس های تلفنی یا سایر ارتباطات تعاملی به کار برده می شود.
پیاده سازی های اولیه SBC ها بر مرز های میان دو شبکه ارائه خدمات در محیطی مجاور تمرکز داشته است. در حال حاضر این نقش به دربرگیری پیاده سازی های قابل توجه میان یک شبکه دسترسی ارائه دهنده خدمات و شبکه ای پایدار برای ارائه خدمات به مشترکان مسکونی و/یا مشترکان توسه یافته است.
عبارت “جلسه” به تبادل ارتباطی میان دو بخش در زمینه تلفنی اشاره دارد که می تواند یک تماس باشد. هر تماس از یک یا چندین تبادل پیامی سیگنال دهی کانال تشکیل می شود که تماسی را کنترل می کند یا یک یا چندین پخش رسانه ای را کنترل می کند که صوت، تصویر و سایر داده تماس را در طول اطلاعات مشخصات و کیفیت تماس در بر می گیرد. این پخش ها همراه با یکدیگر یک جلسه را ایجاد می کنند. نقش یک کنترل کننده مرکزی جلسه تاثیر گذاری بر جریان های داده جلسات دارد.
عبارت “مرز” به نقطه ای از علامت گذاری میان بخشی از یک شبکه و شبکه دیگر اشاره دارد. به عنوان مثالی ساده در شرکت های بزرگ فایروال شبکه محلی (در درون شرکت) را از بستر اینترنت (خارج از شرکت) تفکیک می کند. مثال پیچیده تر مربوط به شرکت بسیاری بزرگ است که در آن واحد های مختلف نیازمندی های امنیتی برای هر مکان و احتمالا برای هر نوع داده دارند. در این وضعیت روتر های فیلترینگ با سایر عناصر شبکه ای برای کنترل جریان پخش داده مورد استفاده قرار می گیرند. کار کنترل کننده جلسه مرزی این است که به قانون گذاران در مدیریت جربان داده جلسه ای در میان مرز ها کمک می کنند.
عبارت “کنترل کننده” به اثری اشاره دارد که کنترل کننده های مرزی جلسه بر روی پخش داده که شامل جلسات هستند چرا که آن ها مرز های میان بخشی از یک شبکه و شبکه دیگر را طی می کنند. علاوه بر این کنترل کننده های مرزی جلسه اغلب اندازه گیری ها، کنترل دسترسی و تبدیل داده را برای تماس هایی که کنترل می کنند فراهم می آورند.

پست های مرتبط

بخش هایی از ویژگیهای SBC به صورت زیر است:

امنیت (security) : مسئولیت محافظت از شبکه و بقیه دستگاه ها را دارد. به طور مثال محافظت از بسته ها ، رمزگذاری سیگنال ها و مدیا ها به وسیله TLS و IPSEC
اتصال(connectivity) : به بخش های مختلف شبکه این اجازه را میدهد که با انواع مختلف تکنیک ها ارتباط داشته باشد مثل :
پیمایش NAT
اتصالات VPN
پروتکل های مترجم بین SIP , SIP-I , H323
سیاست (policy) ها در شبکه QOS و اولویت بندی جریان ها به وسیله SBC مثل Trafic Policy و تخصیص منابع و کنترل پذیرش تماس
مدیریت ترانک های SIP
رفع مشکلات NAT Traversal
تشخیص حملات اسکن SIP Registration
سیستم تشخیص نفوذ
شناسایی و محافظت برابر حملات DOS/DDOS
محدود سازی میزان درخواست های SIP
پنهان سازی توپولوژی
امنیت تماس با استفاده از TLS/SRTP
پشتیبانی از IPSec
پشتیبانی از Radius CDR & Authentication
RTP Transcoding به صورت کامل با امکان افزودن DSP جداگانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .