مرکز آموزش اولین دیتا

SMTP چیست؟

0

SMTP که مخفف عبارت Simple Mail Transfer Protocol  به معنی پروتکل ارسال ایمیل میزبان به میزبان(host-to-host) می باشد  که جز پروتکل های TCP/IP برای ارسال و دریافت ایمیل است و از پورت ۲۵ اینترنت به این منظور استفاده می نماید  . اگر چه از زمانی که این سرویس ، به ، صف کردن پیام ها در پایان دریافت آن ها محدود شده است ، معمولا از یکی از دو پروتکل دیگر به نام های POP3 یا IMAP استفاده می کند ، که به کاربر امکان ذخیره پیام ها در میل باکس سرور و دانلود دوره ای آن ها از روی سرور را می دهد .

به بیان دیگر ، به عنوان نمونه کاربران از برنامه ای استفاده می کنند که داخل آن از SMTP ، در کنار POP3 یا IMAP برای ارسال ایمیل استفاده می شود . در سیستم هایی که برپایه ی یونیکس هستند ، به طور گسترده از SMTP سرور برای ایمیلینگ استفاده می شود . در این سیستم ها ، کاربران می توانند با تایپ کردن دستور ((telnet hostname 25))به SMTP متصل شوند .

نرم افزار Microsoft Exchange از SMTP سرور استفاده می کند و همچنین می تواند تنظیم شود که قابلیت POP3 را نیز شامل شود . همچنین دیگر استاندارد SMTP که در اروپا به طور گسترده از آن استفاده می شود استاندارد X400 می باشد . لازم به ذکر است که درحال حاضر بسیاری از میل سرور ها از سرویس Extended Simple Mail Transfer Protocol (پروتکل ارسال ایمیل توسعه داده شده ) یا به اختصار ESMTP استفاده می نمایند که قابلیت تحویل فایل های چند رسانه ای در قالب ایمیل را فراهم میکند

smtp

در اوایل دهه ۸۰ میلادی ، پروتکل SMTP از پروتکل معروف ارسال پاسخ نامتقارن استفاده می کرد که البته امروزه نیز استفاده از این روش گاها مخصوصا در پروتکل های مربوط به  ایمیل دیده می شود .

پورتکل به طور جامع ، به نحوی طراحی شده که برای کاربر و کامپیوتر به طور مساوی قابل استفاده باشد.

پست های مرتبط

اگر تحویل ایمیل ، ناموفق باشد ، SMTP آن را در صف قرار می دهد و بعدا مجددا برای ارسال تلاش می کند . که البته برای این کار از الگوریتم عقبگرد به جای مکانیزم خاصی استفاده می نماید تا کل فضای میزبان برای ایمیل اشغال نشود . علاوه براین لازم به ذکر است که SMTP هیچ تسهیلات mailbox  ای یا هیچ ویژگی بخصوصی فراتر از ارسال ایمیل به وجود نمی آورد. به همین دلایل ، SMTP برای دستگاه هایی که پشت خطوط غیر قابل پیش بینی مثل مودم قرار دارند ، گزینه خوبی نمی باشد . برای ارتباط بهتر ، دستگاه می تواند به عنوان DNS mail Exchanger طراحی شود .

SMTP-email

در حال حاضر ، ۲ کانفیگ اصلی می تواند استفاده شود :

  • کانفیگ POP mailbox و POP Server در دستگاه مبدل ، برای اجازه استفاده تمام کاربران از POP-enabled mail .
  • امکان بعدی ارسال دوره ای ایمیل SMTP از دستگاه مبدل به دستگاه مبدل دیگر ، که اقدام به صف نمودن تمام ایمیل های خارج از محدوده است . البته به این دلیل که این روش مسلتزم دسترسی تمام وقت به اینترنت می باشد ، معمولا ترجیح داده نمی شود .

همچنین ، سرویس هایی مانند Microsoft Exchange ، IBM Notes و سیستم های وب میل ( مثل gmail,yahoo mail و Outlook.com) برای دسترسی به میل باکس خود از پروتکل های استاندارد نشده داخلی خود استفاده می نمایند ولی برای ارسال ودریافت ایمیل به محیط خارج از خود ، از پروتکل SMTP استفاده می کنند .

ایمیل ، از mail client (MUA, mail user agent) به mail server (MSA, mail submission agent) با استفاده از پروتکل SMTP بر روی پورت ۵۸۷ TCP ارائه می شود . و بعد از آن MSA ایمیل های دریافت شده را به mail transfer agent خود می فرستد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .